Bilmek istediğin her şeye ulaş

Parmak izi ile suçlu yakalamak ne kadar başarılıdır? Olay yerinden parmak izi nasıl alınır?

Ceza Hukuku
Olay yerinden parmak izini almak olay yeri inceleme uzmanları görevlidir. Parmak izinin yapısı her bireyde farklıdır. Terli veya yağlı bir parmağın bıraktığı iz daha belirgin halde belli olur. Gözle görebilmek için değişik yöntemler kullanılır.

1. Fotoğraflama:Olay yerinden parmak izi alınırken önce pudra dökülerek çok hassas fırçalar yardımıyla parmak izi belirgin hale getirilir. Fotoğrafı çekilir.
2. Şeffaf bant:Pudralama yöntemiyle belirgin hale gelen parmak izin bant yardımıyla oradan alınır, parmak izinin bir kopyası alınmış olur.

Parmak izi çok önemlidir. Düzgün ve parlak yüzeyden parmak izi alınabilir. Pürüzlü yüzeylerde bırakılan iz alınamaz. Parmak izleri ile suçlu yakalayabilmek için izlerin düzgün bir şekilde arşivlenmiş olması gerekir. Eğer düzgün bir arşiv yoksa izlerin alınması ile kimlik tespiti yapılamaz. Ülkemizde yeterli ve düzenli parmak izi arşivi olmadığı için, çok belirgin kimlikler, emniyete kayıtlı olanlar yada teknoloji ile yakalanmalar daha başarılıdır.

Parmak izini almak için günümüzde cihazlar üretilmiştir. Bu okuma cihazları ile düzenli bir arşiv tutmak daha kolaylaşmıştır. Avrupa'da suçlu suçsuz çoğu insanın parmak izi kayıtlı olarak bulunur. Bu sayede kimlik tespiti daha kolay yapılmaktadır.

Ceza Hukuku

  • Paylaş
Belki olay yerinden alınan parmak izi o kişinin cinayeti işlediğine dair kesin bir kanıt oluşturmayabilir.Çünkü olayla ilgisi olmayan bir kişininde olay yerinde parmak izine rastlanabilir.Ancak parmak izinin ayırt ediciliği inkar edilemez bir gerçek,çünkü tek yumurta ikizleri dahil dünyadaki her insanın kendine ait bir parmak izi oluyor ve ömür boyunca değişmiyor..

Ceza Hukuku


  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

16465 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları