Bilmek istediğin her şeye ulaş

Parmaklarımız neden ayrı uzunluktadır?

Parmakların hepsinin önemi vardır. Bir şeyi kavrayabilmek için ve tutabilmek için parmaklarımızın bu şekilde olması gereklidir. Bir portakalı ya da aynı boyuttaki topu tuttuğunuzda parmaklarınız aynı hizalarda olur. Aynı şekilde elinizi yumruk yaptığınızda hepsinin aynı hizada olduğunu görürsünüz. Bir şeyi tutabilmek için bu şekilde olması gereklidir. Ben bu durumu evrime göre açıklayacağım yine; atalarımızı ağaçlardaki meyveleri koparıp beslenebilmeleri için ellerinin bu şekilde farklılaştığı ve bu şekilde boyutlar aldığı düşünülmektedir. İdeal dizilim budur. Serçe ya da yüzük parmağın uzun olduğunu düşünürsek kolaylık değil zorluğa neden olurdu.

İnsanların dışına çıkarsak sürüngenlerde de genel olarak 5 parmak vardır. Bukalemunlar ağaçlarda yaşayan sürüngenlerdir. Onların parmakları 3 e 2 şeklide farklılaşmıştır. Bu şekilde evrim geçirmiştir. Bu onların ağacı daha iyi kavrayıp tutunmalarını sağlar.

Parmak

Canlılar yaşamlarını kolaylaştırabilmek için en iyi şekilde değişim gösterirler.


  • Paylaş

parmaklar tamam :) @GNCKSE gayet güzel anlatmış. parmakların ayrılmaz parçası olan tırnaklara değineyim bende.eğer ayak baş parmağınızdaki tırnak olmasaydı terlik giyemeyeceğiniz biliyrmuydunuz.


:=) terliğiniz nezle sümüğü gibi damlar ve düşerdi ayağınıdan eğer baş parmağınıdaki tırnak olmasaydı.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

538 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt