Bilmek istediğin her şeye ulaş

Pastafaryanların eğitimde özgürlük taleplerini nasıl karşılıyorsunuz? Açıklamadaki habere bakabilirsiniz...

... pastafaryan inanışın varlığından bi'haber ateistliğimle mutlu mesut yaşarken sizin bu sorunuz üzerine bütün dengelerim altüst oldu. Böylesi parodik bir inanışın ki gülmeden edemiyorum eğitimde özgürlük taleplerini (ütopik) saçmalık olarak niteliyor şiddetli bir akıl tutulmasına bağlıyorum (kişilerin dini inanışlarına saygı duymak koşuluyla) her türlü din ya da din odaklı öğretiyi Anarşist bakış açısıyla reddeden Ateist bir kadınım.
Bkz:
Uçan spagetti canavarına tapıyor, birayla kutsanıyorlar...
"şakadır bu ya dimi şakadır şaka" :) :)
 • Paylaş
5

Şaman, Şuradan bir okuyun bence: inploid.com/t/pastafaryanizm-nedir/24526... Bir milyon inananı olan kitaplı, peygamberli, semavi bir din. Müslümanlıktan çok farklı da değil, tanrı aynı matıkla tanrı, peygamber de, hepsi tanrının gönderdiği, peygamberin yazdırdığı kitapta yazıyor, aslında aynı islamiyet gibi. Bir de farzı yok, yapmazsan memnun olurum şeklinde kuralları var. Bir tane de sünneti var o da başörtüsü. Zavallılar bizim sıkmabaşlar gibi onun mücadelesini veriyor...

Devrim Deniz Bardakcı, ..ilgileneceğim ;) :)

Şaman, Derin bir kültür açığı :)

Güzin Turhan, bu derin kültür açığını nasıl kapatabiliriz diye beyin fırtınası yapıyoruz :)

The Gospel of The Flying Spaghetti Monster adlı kutsal kitabı okursanız anlayacaksınız ki Pastafaryan inancı diğer inançlardan daha az saçma veya daha az gülünç değildir. Hem zorlama da yok, ne güzel, yapmasan memnun olurum diyor Uçan Spagetti Canavarı.
Şaka bir yana parodi de olsa bir dini bu kadar sevebileceğim aklıma gelmezdi. :) Eğitimdeki taleplerini de destekliyorum. Sonuçta kimse Uçan Spagetti Canavarı'nın yokluğunu ispat edemez. Bırakın onlar da inançlarına göre yaşasın o zaman... Ramen.
 • Paylaş
5

Şaman, Ramen Ece, bi sapagetti yapıp davet et de bir de ibadetini deneyelim :)

Ece Naz Sonat, Olur, en hayırlı spagetti neyliyse öyle yapmak lazım ama.

Hakan, Öyle, yok öyle bireysel bireysel, hep birlikte makarnaya girek. Koca koca adamlar danaya giriyor bizim neyimiz eskik :-)

Ece Naz Sonat, Tabi, dağıtmak lazım sağa sola. Ben herkese yetecek kadar yaparım. :)

Şaman, Bolonez soslu spagetti en hayırlı ibadettir. Üstüne toz parmesan serpiştirenler direkt cennete gidiyorlar. Pastafaryanlıkta tabii ki şekil önemli değil, herhangi bir makarna hatta erişte bile insana bolca sevap getiriyor. Bolonez soslu, parmesanlı spagetti en makbul ibadet oluyor.

Ehehe haklı bu patafaryanlar.
senin kutsalın başkasının kutsalına saygısızlık edebileceğin sonucunu doğurabiliyorsa ki her ne kadar saçma-absürd gelirse gelsin o vakit sorarlar adama! Senin ki canda bizim ki patlıcan mı diye :))
şimdi araştırdım biraz:
bu pastafaryanların bir kutsal kitapları var. aynı diğerlerinde olduğu gibi.
e bir tanrıları da var. aynı diğerlerinde olduğu gibi.
e az buz değil 1 milyonu geçkin din mensupları da var. bu da azımsanamayacak bir rakam.
e madem ki kafalarında ki o her ne lokumsa o şeyi kutsal görüyorlar, o zaman arkadaşlara saygıyla yaklaşmak gerekiyor.
bu durumu inkar eden herkes faşist ve benzeri sıfatların birer temsilcisidir kanımca...
ayrıca dün uydurulmuş bir şeyde değilmiş yahu bu din. 1 milyon ciddi rakam. Tak kardeşim kafana eleği.
al eline de sarımsak dövücüyü. Ne bilim ketçap- sos falan... Takıl işte kitabına göre : D
gerisi bayat hikaye. . .
 • Paylaş
5

Şaman, Yahu Ayhan bu dinin uydurulmamış olduğu aten kitabında yazıyor, kitabın o dinin kitabı olduğu da kitapta yazıyor, yani tartışacak bir şey yok, bir kişi bile inanıyor olsa saygı göstermek lazım. Ne kadar türban özgürlükse, aynı o kadar da süzgeç özgürlüktür :)

Ayhan Şimşek, elimden geldiğince çevirip okudum İngilizce olan din kitaplarını valllaa da billaa da diğer din kitaplarından aşağı kalır hiç mi hiç bir yanı yok. inanmayan açsın okusun. yani en az diğer din kitapları kadar tutarlılar kendilerince :)

Devrim Deniz Bardakcı, ..böyle bi din varsa da ben bilmiyorum hala böyle bir inanışa şaşkın bir o kadarda şakacı gözlerle bakıyorum iyi mi? varlığımız varlığına armağan mı ceza mı çözemedim :D

Ayhan Şimşek, onca inananı varmış. ama ciddi ama değil. bunu bilemeyiz. inananın inancını sorgulayamayız. bu yüzden adalet inanların sayısına göre belirlenirse zaten adalet olmaz. yok, inanan sayısı baz alınırsa da o adaletten ne cacık olur ne de kasaba... :) alakasız ama askerde ağaca boruya emredersiniz komutanım çekenler vardı. sorgulanacaksa bu sorgulansın derim ben bence :))

Devrim Deniz Bardakcı, ..ahahahaa :D hem/fikir olmak ne güzel ;)

Artık bende pastafaryanım :) (:
 • Paylaş
7

Devrim Deniz Bardakcı, ..ah zuzum ahh pastafaryanlar da olurmuş amanında aman önemli bilgi yayalım :D

Jawair Chaker's, Sevmiyorsanız hor görmeyin bari benimde sizin gibi allahım vardır :P

Güzin Turhan, hepimiz RAMEN'İZ hepimiz RAMEN'ciyiz kıymalı kıymasız her türlü hepsi bizim dinimiz :))))))

Güzin Turhan, bugün itibariyle çayanizm denilen rüzgarda uçuşan çay taneleri tanrısıyla kafamızda demlikle bir semaver dolusu çay içilmesi oplanlanmakta olup katılımınız beklenmektedir. çayanist güzin ve müridleri :))

Devrim Deniz Bardakcı, ..OPLANMAK? bunu mu demek istediniz? TOPLANMAK :)

Güzin Turhan, Cayanizmin bir dili iste ;)

Ana okulundan üniversiteye kadar radikal İslam'ın üniforması olan türbanın serbest olduğu bu ülkede tabii ki abes bir soru olmuş bu. (Kendim sormuştum gerçi, çok abesmiş :) Tabii ki her dine eşit uzaklıkta olduğunu defalarca vurgulayan sarayzadenin hükumeti döneminde her türlü dini özgürlük olacaktır. Yahudiler takkeleriyle ya da melon şapkalarıyla okula gidebilirler. Fanatik Hristiyanlar rahibe kıyafetleriyle gidebilirler. Pastafaryanlar da tabii ki kendilerine has başörtülerini kullanmakta serbestlerdir. Pastafaryan baş örtüsüne savaş açmak kendi üniformalarını tehlikeye atar.

Ah bir de Kur'an'dan okudum başörtüsünün alien tipi takılması gibi bir zorunluluk yok. Öyle olduğunu iddia edenler tamamen götlerinden kural uyduruyorlar aslında tahta olmalı, yok bu da olmadı. Yani Kur'an diyor ki kadın örtüsüyle ziynetlerini örtmeli. Sanırım o zamanların Arap Müslümanları bizim günümüz Türk Müslümanları gibiymiş. Ziynet görünce koparıp götürüyorlarmış. Öncelikle Kur'an başını ört diyor ama saçının tek teli bile görünmesin gibi bir şartı yok, ardından da ziynetleri ört diyor yani ziynet taşımayan bir kadın başını normal bir eşarpla ya da Anadolu tipi yazmayla falan bile örtse Allah için içi dışı fesat radikal İslamcıdan daha makbul oluyor. Zaten Allah'ın şart koştuğu örtüyü illa üniforma şeklinde bağlayacam bununla da bu ülkenin laikliğine savaş açacam demeyi de Allah çok hoş görmüyordur. Allah'ın örtüsünü kişisel çıkarları için kullananlar mutlaka cezalandırılacaklardır.

Sonuçta şahsi çıkarlar uğruna Alien gibi ortalıkta gezmek serbestse ki serbest, her dinin vecibeleri de serbest olmalı.
 • Paylaş
Tabii ki Patfaryanlar da eğitimlerinde özgür olmalıdır. Sonuçta bunun yeni bir din olması bir din olmadığı anlamına gelmiyor. Her din ilk geldiğinde yeniydi ve insanlar her yeni dine savaş açtılar ya da dinler insanlara. Her neyse Pastafaryanlık ABD'de resmi olarak kabul gören bir din, yani 350 milyonluk bir devlet buna saygı duyuyor. Diğer semavi dinlerin bu kadar büyük bir toplumda saygı görmesinin yüzyıllar aldığını düşünürsek oldukça mantıklı ve/veya kutsal bir din. Tabii ki onlar da dinlerinin gereği her neyse diğer insanlara zarar vermemek kaydıyla yapabilmeliler.
 • Paylaş
Yani kafasinda makarna súzgeciyle gezen bir takim adami garipsememek icin inanin cok zorlanirim. Hala bu makarnali tanri inancina sahip insanlara anlam verebilmis degilim.
 • Paylaş
56

Ece Naz Sonat, Ben de kafasında örümcek ağıyla gezen milyonlarca insanı garipsiyorum sürekli... Saygı duymak lazım.

Güzin Turhan, Anladgm kadariyla siz suan örümcek kafali insanlarin oldugunu ve garipsenmesi gereken bir durumken ki bunuda garipsemedigimi ne biliyorsunuz? tanrisi makarna olan bi inancin garipsenmeside son derece normal bunu benimseyenler olablr ama anlam veremeyende olabilir bunlar normal seyler anlayisli olmak gerekir ;)

Ece Naz Sonat, Ben gereğinden fazla anlayışlı davranıyorum zaten bütün inançlara. Ama makarnaya da saygı duymak gerek, siz neden bunu yapamıyorsunuz? Size saçma gelmesinin hiç bir anlamı yok. :)

Devrim Deniz Bardakcı, İlk izlenim önemlidir derler ya parodize edilmiş dinsel öğretileri sindirebilme tolere edebilme kolay olmuyor.. şayet, içinde her türlü espriyi canlı tutmayı başarabilen ve on binlerce kitlelere hitap eden ki görünüşe bakılırsa komediko sürprizlere de açıktır bira içip köfte gözlü spagetti yemek (ki köfte gözlerinden sen suçlusun makarna diyesim var) kutsal sayıldığı varsayımla vaad üzre cennette bira lavları ve striptizci üreten fabrikalar olduğu inancı inanç dışıdır :)
Pastafaryanların eğitimde özgürlük taleplerini saçma bir o kadar da ilginç buluyorum ümidim o'dur ki bu din kisfeli bu inanış cozutuk seviyelere tırmandırılmadan şakadan ibaret / şaka olarak kalsın...

Şaman, Türbanlıları kanıksadığınızdan olmasın bu... Biz de 80'lerde ET tipi türban bağlayan radikal islamcıları garipsiyorduk, gerçi ben hala garipsiyorum. Süzgeç de diğer bir dinin gereği... Sizin ya da benim garipsemem bir dinin kurallarını değiştirmez. Ben türbanlıları hala ET gibi görüyorum, o kafaya bonenin altına mı üstüne mi artık nereye koyuyorlarsa sert bir karton vb. ile uzatılan kafa, üstüne bir örtü daha, çok komik şeyler bunlar... Bir garipliğe özgürlük, diğer garipliğe garipseme olursa adına çifte standart denir...

Şaman, Sizden başka dinin tanrısına anlam vermeniz zaten istenmiyor, varlığı kitapta yazan, kitabı da kendi göndermiş olan her tanrı bir müslüman için zaten geçerli olmalı, İslam tanrısının da daha fazla ispatı yok sonuçta... Bir ateist olarak zaten ben Allah, manitu işte ne derseniz deyin, o tanrıya da anlam veremiyorum ama insanlar seviyorlar, bazılarının uğruna kafa da kesiliyor aman o tür dinlerden uzak durmalı zaten, Salman abinin dediği gibi bazıları şeytan ayetleri... Uğruna kafa kesilmeyen güzel bir din Pastafaryanlık, neredeyse bir ateist olarak dindar olma isteği hissediyorum.

Şaman, Güzin hanım bir de şurayı okur musunuz lütfen: inploid.com/t/pastafaryanizm-nedir/24526...

Güzin Turhan, beni kim -1 rt'ledi anlamadım en kısa zamanda bunun hesabı sorulacaktır :)))))))))))))

Şaman, Güzin Hanım, iddia ediyorum koyu Müslüman biri sizi eksiledi. Pek okumazlar onlar, bakarlar onun tanrısından ya da herhangi bir tanrıdan bahsediyor musunuz. Bahsettiniz ve Allah en büyük demediyseniz basarlar eksiyi. Yine de merak etmeyin o ışid'cilerden çok yok aramızda. Elimden geldiğince densizin eksisini telafi etmeye çalıştım. umarım başka Pastafaryan arkadaşlar da masumiyetinizi fark edip yanıtınızı beğenileriyle takdir ederler. Sonuçta Pastafaryanlar ne süzgeçe ne de kendi tanrılarına gülenlere, onu garipseyenlere düşman olurlar. Zaten tek tanrılı dinlerin tümüne göre tanrı tektir, bir Allah der, diğeri Gott bir diğeri de god der Pastafranlar da ona Uçan Spagetti Canavarı Diyorlar, tek tanrılı din mensubuna göre bütün tanrılar aynı ve tektir, tepkiyi ben de anlamıyorum. Bir, tek tanrılı din mensubu diğer tek tanrılı dinin tanrısına saldırdığında aslında kendi tanrısına saldırmış olur...

Şaman, Gerçekten hesap sormak istiyorsanız size mesaj olarak birkaç isim verebilirim. Sonuçta burada herkesin rengi kısa sürede belli oluyor. Size sitenin dini coğrafyasında rehberlik etmekten mutluluk duyarım :)

Güzin Turhan, şaman allah sizden razı olsun tabi hangi allaha inanıyorsanız bilemiyeceğim. bende çayanizm tarikat mensubu olarak kafamda demlikle sizi selamlıyorum. biz burda çay sahabeleri olarak bize çay vermeyen müşriklere karşı savaş halindeyiz. sanırım olay bedir savasının sonuçlarına doğru gitmekte....savaş bittiği an sizinle bir semaver dolusu çay içebilmeyi reel ortamda temenni ediyorum :)))

Ece Naz Sonat, :) :) güldüm...

Alim Hakki, Bunun gerçek bir inanç değilde bir parodi olduğunu ögrendiginiz an (şuan) anlam verebilirsiniz.
Cehennemde yakan bir tanrı yerine günah islediginizde kırılan ve size küsen bi tanrı inancı cok daha güzel.

Güzin Turhan, çayanizmin dini inanışını daha da geliştirdim ve tanrının ismini rüzgarda uçuşan çay taneleri olarak bıraktım. patetnti bende elleyenle de mahkemelik oluruz. :D

Şaman, Yahu semavi dinler de, tanrıları da, kitapları da gökten ben peygamberim diyen kişiye iniyor, bunların hiçbirinin kitaptan başka ne şahidi ne de kanıtı var. Kitap da kısır döngü zaten kendi kendinin kanıtı. Dolayısıyla size gökten kitaplı, şartlı (ricalı da olabilir), tanrılı bir din inmişse en az İslam ya da Hristiyanlık kadar geçerli bir dindir. Onlar kadar kutsal, onlar kadar ispatlıdır... Şimdi uydurdum diyerek dininizi aşağılamayın. O uydurduğunuzu sandığınız şey zaten vahiy inmesi, tanrı istemese kul herhangi bir şey uydurabilir mi?..

Şaman, @Alim Hakkı , inancın gerçeği sahtesi mi olurmuş. Ortada vahiy inmiş bir kitap varsa, bir kişi ben bu dinin peygamberiyim diyorsa, dinin tanrısı varsa ve bunların hepsi kutsal kitapta yazıyorsa o din gerçektir. Hangi semavi dinin kitap hariç bir kanıtı var?.. Cevap veriyorum hiçbirinin. Hangi peygamber halk tarafından fark edilip atandı? Cevap veriyorum, hiçbiri. Tüm semavi dinler vahiy inen kitaplarını esas alır kitapta ne yazıyorsa sorgulamadan inanmak şarttır nokta...

Ece Naz Sonat, Hz. Güzin, inanmazsak kafamız kesiliyor mu? Ben Pastafaryanizm'e daha yakınım ama olsun. Uçan Spagetti Canavarı diğer dinlere inanmamızı yasaklamıyor zaten.

Şaman, Vayy güzin hanımdan da çay randevusu kopardım, seviyom yahu ben bu Pastafaryanizmi, kim bilir belki de günün birinde Güzin Hanımın Çayanizm dergahında od olur yanarım. Sonuçta Pastafaryanizm hiçbir diğer dine ne karşı ne de onlarla öldürmek, kadın dövmek, cihat gibi hayvanca güdüsel şartlar haricinde çelişmiyor. Onlar da olmayıversin, zaten Hristiyanlar zamanında, Müslümanlar da günümüzde yeteri kadar cinayet işliyor, katliam yapıyor, yeni bir cani dine ihtiyaç yok...

Güzin Turhan, aslında ben şems gibiyim. çayanizime inansanızda inanmasanızda çay içeriz kafa koparmak yok sadece eğlence var :))

Şaman, Yalnız bir saniye Pastafaryan inancındaki Cennet’te göze çarpan iki noktayı özellikle şu an için ilkini unutmayalım. Çay iyi güzel de ben bir Pastafaryan olarak bira içme özgürlüğümü kullanırım demedi demeyin :) inploid.com/t/pastafaryanizm-nedir/24526...

Şaman, Ece, oldukça nankör bir Pastafaryan kardeşimizsin, Hz. Güzin bize bu kadar muhabbet kapısı açıyor, sen ondan bir beğendimi esirgiyorsun cık cık cık

Ece Naz Sonat, Ben de çay sevmem ya, pastafaryanizm iyidir. Abi cehennem yok galiba, hep cennet anlatılıyor, ne güzel. Rakı da var mıdır ki?

Güzin Turhan, Olmadi kavaklidereden bir sampanya acariz;)

Şaman, Rakı serbest, şampanya zaten cennetlik ediyor :)

Ece Naz Sonat, Biz bir şey olsun da yorumlarla geyik yapalım diye fırsat kolluyoruz zaten. O nedenle beğenemem. Belki de beğenmemişimdir hatta ama şimdi bir tırstım. Çay içerken zehirlemesin bizi Hz. Güzin...

Şaman, Çok cimrisin Ece :)

Güzin Turhan, Niye zehirliyeyim ya sizi sizde hic bariscil yaklaşmiyorsunuz olaylara cik cik cik :)))

Ece Naz Sonat, Ayy keşke Bazarov da burada olsaydı, beraber beğenmemezlik ederdik. :) :) Beğenemem beğenmediğim şeyi. Cimriyimdir. Peygambermiş, tanrıymış, hiç fark etmez.

Güzin Turhan, Begen kiz hayrina ne olcak a a a :)

Ece Naz Sonat, Ayrıca Hz. Güzin beni takip bile etmiyor, mesaj atacaktım atamadım. Çok kırıldım... :)

Güzin Turhan, Kiyamam :(( affet.

Ece Naz Sonat, Eh, peki o zaman.

Şaman, Eh Ece, sana ve Bazarov'a inat gidiyorum Hz. Güzin'in sayfasına sıra sıra okumadan beğeniyorum şimdi :) Sen "Benim değil mi, vermicem"e devam et :P Sıradaki parça sana gelsin Ece :))

Ece Naz Sonat, Abi yapma dur beğeniyorum tamam. :) Ama bilin ki aslında beğenmiyorum. :)

Ece Naz Sonat, Oldu mu, herkes mutlu mu? Muhabbet hatrına bir kerelik olsun bakalım...

Güzin Turhan, Ece beni cok sevdi :* Şamanda olmasa koruyanim sahiplenenim yok sen var ol Şahan begenen ellerin dert görmesin :D

Ece Naz Sonat, Şaman abi sen müridi falan mısın?

Ece Naz Sonat, Şahan ne ya? :)

Ece Naz Sonat, Çok sevdim ama gerçekten. :p

Güzin Turhan, Ben seni sevdim ece ya :) şaman abi pardon ya :)) şaman benim idolum birinci dereceden takipcisiym :)

Ece Naz Sonat, Sevgi dolu bir ortam. :p

Şaman, Sizi sevgi çiçekleri siziiii :)

Şaman, Ben çocukken İnek Şaban vardı, ilk okuldaki bütün çocuklar beni İnak Şaban diyerek kızdırırlardı :) O zamanlar kızardım ama şimdi düşününce olay beni ismimin yanlış telaffuzuna karşı duyarsızlaştırmış. Yine de hani Şaban iyi bir şey, severdim de Kemal abimizi, Şahan denince aklıma çok yeteneksiz, gerzek bir komedyen ve tiplemesi Recep İ. geliyor, yine de gülümsüyorum :)

Güzin Turhan, Humanistlıginizle beni kucakayin :)

Ece Naz Sonat, İlkokuldaki acımasız veletler adın ne olursa olsun dalga geçebilme yeteneğine sahip. Ece gibi standart bir isime bile bir şeyler uydururlardı.

Şaman, Ece Ece, korkut beni gece gece :) gibi mi yani?.. @Güzin Turhan biz humanist değiliz, spagetti her zaman insandan değerlidir :)

Güzin Turhan, Durun size bir soru insan olmasaydi spagetti nasil uretilirdi soruyorum din kardeslerime :))

Ece Naz Sonat, Hmm gece ile bitiyor ama öncesini söyleyemem maalesef. :)

Şaman, Hihih, ben de bir erkek çocuğuyum zaten ne söylendiğini düşünüp yazmadım :)

Şaman, Hz Güzin, akıllı tasarım diye bir şey var. Uçan Spagetti Canavarı insanı yaratıyor ki insan spagetti yapsın. Bu soru şimdi "insan olmasaydı namaz olurmuydu? ya benziyor. Nasıl Allah insanları kendisine ibadet etsinler diye yaratmış, aynı motivasyonla USC'de insanları kendine spagetti üretip yiyerek ibadet etsinler diye yaratmış. Mantık tüm tek tanrılı dinlerde aynıdır. Bir tanrı vardır, nedendir bilinmez, sorgulanmaz ama kendisine kulluk etsinler yani kurallarına uyup ibadet etsinler diye insanları yaratır. USC'nın tek farkı diğerlerinin inandıkları tanrı gibi kimseyi cezalandırmaması. Ödül var, yani zaten Pastafaryanlık'da sadece cennet var, cehennem de yok...

Şaman, Aslında düşününce eski tek tanrılı din tanrıları insanı yaratmışlar ama kendi ölçütlerine göre hatalı yaratmışlar. Zaten temel çelişki de bu, bir tanrı kendine ibadet etsinler diye kullarını yaratıyor, kulların yarısı gidiyor ateist oluyor. Bu ne biçim tanrı, bu ne biçim üretim? Çin mallarının bile %90'ı hatalı üretim değilken koskoca tanrı tam da istediği şeyi yaratamıyor. Halbuki USC tam istediği gibi insanlar yaratmış, yapmazsanız iyi olur gibi kurallar koymuş, yani kurallarını çiğnemeye de imkan yok, insan olarak. USC mükemmel insanları yaratmış diyebiliriz ve kendisini en tutarlı, becerikli tanrı ilan edebiliriz. Sonuçta kullarından hiçbiri cehennemlik olacak kadar günah işlemiyor...

Güzin Turhan, Ay tamam neyse ne beynim sulandi :))

Ece Naz Sonat, Kafalar yandı. :)

Şaman, Ece sen su tut :) Hz. Güzin sen de saç kurutma makinesi kullan :))

Soru başlığını gördüğümde nüfus cüzdanındaki din hanesiyle ilgili bir talep olduğunu düşünmüştüm fakat yazıyı okuyunca öyle olmadığını anladım. Keşke öyle olsaydı, o zaman daha konuşulası bir konu olurdu. Makarna süzgeci konusuna gelince, eleştirdikleri nokta doğru olsa da yöntemleri yanlış;

Kılık kıyafet yönetmeliğinde yapılan değişiklikten önce öğrencilerin kafalarında makarna süzgeciyle okula gitmeleri disiplin suçu kapsamına giriyordu fakat artık yönetmelikteki "baş açık bulunur" ifadesi ortaöğretim öğrencileri için geçerli değil. Yani, yeni düzenlemenin Pastafaryan çocukların başlarını makarna süzgeciyle örtmelerinin yolunu açtığı söylenebilir. Bu açıdan talepleri milli eğitim bakanına ulaşırsa muhtemelen bakan da bu açıklamayı yaparak üste çıkacaktır. Nüfus cüzdanları için semavi din dayatmasına dikkat çekmek daha faydalı olurdu diye düşünüyorum.
 • Paylaş
1

Şaman, Pastafaryanlık da semavi, kitap vahiy inmiş. Kitapta açıkça yazıyor. Kitapta yazıyorsa başka kanıta ihtiyaç duyar mı bir semavi din?

İnançlara saygılıyım ama adamların inancı gerçekten komik yani elde olmadan gülüyor insan :) o yüzden bu taleplerini samimi şekilde gülerek karşılıyorum :)
 • Paylaş
4

Şaman, Üstat şimdi öyle de düşünmemelisin, onlara da türban, sakal vb komik geliyor olabilir. Onlar senin inancını gülerek karşılasa saygılı bulur musun?

Recep Şahin Sargın, Ama şimdi adamlarının inançlarının temeli zaten esprili sizin paylaştığınız maddelerini de okudum amaçları bu değil mi zaten ben de eğlenceli buldum neden gülmeyim ? Ha bize gülme meselesi de komik geliyorsa gülsünler kim karışır ki adamlara istediklerini yapabilirler sonuçta

Şaman, Özür dilerim, önyargılı davranmışım.

Recep Şahin Sargın, Yok estağfurullah ne demek

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

205 Görüntülenme16 Takipçi9 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

 • Pastafaryanlar da özgür olmalı mıdır?

 • Pastafaryanların eğitimde başlarını örtme isteklerini nasıl karşılıyorsunuz?

 • Baş örtüsü her din için serbest olmalı mı?