Bilmek istediğin her şeye ulaş

Pastörizasyon ile Sterilizasyon arasındaki farklar nelerdir?

Sterilizasyon

Bir ürün yada bir cisimdeki bütün mikroorganizmaları tamamen öldürmek demektir.

Sterilizasyon yöntemkerinden buhar sterilizasyonu ülkemizde en yaygın olarak kullanımakta olan yöntemdir. Etilen oksit ve kuru ısı ile de sterilizayon yapılabilmektedir. Buhar sterilizasyonu otoklavlar ile yapılmaktadır. Buhar insan sağlığına zarar vermediğinden en çok bu yöntem kullanılmaktadır.

Sterilizasyon gerçekleşmesi için gerekli şartlar; (Dünya Standartları)

134 °C de 1,5 atm basınç altında 3,5 dakika da ve 121 °C de 1,5 atm basınç altında 7 dakika.

Pastörizasyon

Çeşitli sıvıların 100°C'den bir miktar düşük sıcaklıklara kadar ısıtılması ve akabinde 10 derecenin altına kadar soğutulması ile yapılan mikroorganizmaların arındırılması işlemidir. Fransız Louis Pasteur tarafından bulunduğu için “pastörizasyon” adını almıştır.
Günümüzde pastörizasyonun en çok , süt, meyve suları ve çeşitli meşrubatlardan mikroorganizmaların uzaklaştırılması amacıyla kullanılmaktadır.


Mikroorgnizmalar ölür ancak bakteri sporları canlı kalabilmektedir.
Süt için, sütteki mikroorganizmalar spor yapmadıklarından 63-66°C'de yarım saat veya 90-95°C'de 15 saniyede süt mikroorganizmalardan arındırılır. Düşük sıcaklıkta uzun süre yapılan pastörizasyon işlemine alçak pastörizasyon, yüksek sıcaklıkta kısa sürede yapılana da yüksek pastörüzasyon denir.

Aralarındaki farklar;

  • Steril ürünler pastörize ürünlere göre daha yüksek raf ömrüne sahiplerdir.
  • Sterilizasyon ürün içerisindeki tüm canlıları yok ediyorken, pastörizasyonda sadece vejatatifler ölür sporlar kalır.
  • İki teknikte uygulanan sıcaklık dereceleri birbirinden tamamen farklıdır
  • Alçak pastörizasyon işlemi ürünün özelliklerini değiştirmezken, yüksek pastörizasyon ve sterilizasyon istenmeyen şekilde ürünlerin özelliklerinde değişikliklere neden olabilir.
  • Sterilizasyon raf ömrünü uzatıyor olsada ısıya karşı hassas olmayan gıdalara uygulanmalıdır. İçindeki besin değerleri tamamen yok olabilir, ısıya karşı hassas olan gıdalarda alçak pastörizasyon uygulanır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3555 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt