Bilmek istediğin her şeye ulaş

Patent alım süreci hangi aşamalardan oluşmaktadır?

Ben de tecrübelerime dayanarak, patent başvurusu aşaması ve sonrasından biraz bahsedeyim Ersin Tüzünoğlu (@ersintuzunoglu) 'na ek olarak.

Başvuru adımında bir patent bürosu ile birlikte çalışmanızı şiddetle öneririm. Bu noktadan itibaren ise süreç şu şekilde işler.
 • Bir patent bürosuna ücret ödeyerek ön araştırma yapmasını istersiniz. Bu işlemi kendiniz de online.turkpatent.gov.tr/web/index.html ve EPO (European Patent Office / Avrupa Patent Ofisi) sitesinden epo.org/searching/free/espacenet.html yapabilirsiniz ancak bu konuda acemi olmanız size zaman kaybettirecektir. İsim ve ünvan ile arama yapmanın daha efektif yolu olan sınıfsal arama işlemlerini öğrenmeye vakit harcamaktansa patent bürosuna para ödemenizi tavsiye ederim. Onlar hem daha fazla kaynağa daha hızlı erişiyorlar hem de ayrıntılı bir rapor da sunarak hızlı bir arama da yapabiliyorlar. İyi bir patent bürosu bu aşamada bile patent başvurusu yapmanızın sağlıklı olup olmayacağı konusunda sizi durdurabilir ya da süreci devam ettirmenizi sağlayabilir. Türkiye'de birçok patent bürosu patent yerine Faydalı Model denen sadece Türkiye'ye özgü bana çok saçma gelen bir modele yönlendiriyorlar örneğin ve birçok kişi de bu korumanın kendileri için yeterli olacağı inancı ile para harcıyor.
 • Bu ön araştırmanın ardından Claim (iddia/talep) yazma kısmı geliyor. Burada da patent yazımına ait birçok kuralı öğrenmeniz gerekecektir ancak yineliyorum ki iyi bir patent bürosu bu işi de oldukça iyi anlatarak ve yazımı kendileri yaparak çözebiliyor. Patent yazımındaki bu en önemli adım süreçte sizin tarafınızda ilerleyen en çok zaman alan kısım aynı zamanda. İddia yazımı esnasındaki en önemli şey ise patenti ürününüzdeki her mekanizmaya alamayacak olmanız, yani bir patent başvurusu esnasında sadece bir mekanizmaya hedefli çalışılabilir. Mekanizma diyorum çünkü bir cihazın ya da ürünün kendisine patent alamazsınız. Sadece icat ettiğiniz yöntem/mekanizmaya patent alabilirsiniz. Bu yüzdendir ki iddia yazım aşamasında mekanizmaya alacağınız patentinize tehdit oluşturabilecek ve gelecek ile ilgili öngörülerinizi de içeren ayrıntılı maddeler ekleyerek asıl patent koruma işlemini burada gerçekleştirirsiniz.
 • Patent koruması için iddia yazımında, önce geçmişteki icatlara atıfta bulunursunuz ve patent numaraları ile refere edersiniz, sonra da sizin mekanizmanızı tanımlarsınız ve son olarak da mekanizmanızın aslında benzer hangi şekillerde gerçekleştirilebileceğini (gelecek zaman ya da şimdiki zaman) belirterek, benzer patent alımlarının önüne geçerek korumayı gerçekleştirmiş olursunuz. Bu nedenle; yineliyorum; claim (iddia) yazımındaki her şey çok önemlidir. Bazen bir kelime yüzünden dahi patentinizin koruması aşılabilir bunu da ekleyeyim :).
 • İddia yazım aşamasının başarılı olması için burada şematik ve çizimsel/şekilsel olarak da tüm iddia adımlarını resimler ile desteklemeniz gerekmektedir. Örnekler için:
Patent Hukuku

Patent Hukuku

Patent Hukuku
 • Bu aşamadan sonra artık başvurunuz ek dökümanlarla birlikte EPO anlaşmalı olan TPE'ye gönderilir. Patent süreciniz başlar ve uzun süren (yıllar alabilir) ulusal veya uluslarası patent süreçlerinde ara ara paralar ödeyerek (bazen yüklü miktarlarda) süreç tamamlanır. Bu esnada EPO'daki kayıtlı hakemler patentinize dair güncelleme, düzenleme, yeni bir atıf isteyebilir ve hepsini sabırla tamamlamalı ve takip etmelisiniz. Burada da iyi bir patent ofisi işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.
Benim kendi düşüncelerimi de buraya eklemek isterim. Patentleme sistemi, dünyadaki büyük kapitalist firmaların mevcut teknolojiyi kendi imkanlarının ötesinde de gelişimini sağlamak için ortaya çıkardıkları bir icat olarak görüyorum. Hem kendileri bundan güçleri sayesinde faydalanabilecekler hem de teknolojik gelişimin itici gücü olduğunu da belirterek dünyanın her yerinde yeni çalışanlar yaratabilecekler bu sayede (aynı durumu farklı bir açıdan CE belgesi için de düşünmekteyim ama o ayrı bir yazı konusu). Patent ile zengin olan birkaç kişiyi hepiniz biliyorsunuzdur belki ve size; aslında kafası çalışan insanın da bundan para kazanabileceğine dair umutlar da uyandırıyor olabilir ya da projenizin çok iyi olmasından ötürü onu bu yolla koruyarak ve patentli fikri satarak para kazanmak gibi bir hayaliniz de olabilir (ya da buna benzer içinde para hayali geçen bir durum) ama bence hiç bunlarla uğraşmayın ve direkt olarak hayata geçirmeye çalışın düşüncenizi (execution). Son cümlemdeki "para, kazanmak, zengin olmak" gibi kelimelerin patent ile ne kadar da çok kullanılabildiğini siz de görüyorsunuz ve bu da bahsettiğim sistemsel durumun belki de bir göstergesidir :).

Neyse, umarım fikriniz gerçekten çok iyidir ve patent almadan hızla yayılıp birilerini dize getirecek kadar da geniş çaplıdır. Sevgiyle...
 • Paylaş
Hızlıca anlatıyorum, hızlıca okuyup başkaları fikrinizi çalmadan patentini alın:
 • Fikrinizi olgunlaştırın,
 • Projelendirin,
 • Dokümante edin,
 • Başvuruda bulunun (bkz tpe.gov.tr)
 • Gerekli belgeleri verin.
 • Sonucunu bekleyin.
Görüldüğü gibi süreç basit ama soru çok genel. Ne tür patent başvurusunda bulunmak istiyorsunuz? Ürün patenti mi, marka patenti mi, ülkenin ulusal güvenliğini ilgilendiren gizli bir patent mi, daha önceden patentini aldığınız bir ürünün veya markanın özelliklerini geliştirdiğinizi göstere ek patent mi yoksa uluslararası bir proje olup olmamasına bağlı olarak incelemeli veya incelemesiz patent başvurusu mu?

Soruyu detaylandıranlar için yukarıdaki sürece birkaç adım daha eklenir ama ana hatlar budur.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

440 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları