Bilmek istediğin her şeye ulaş

'Patriot' nedir? Nerelerde, niçin kullanılır?

Patriot late hollanda menşeili hava savunma füzeleridir, silah terminolojisinde karadan havaya atılan sistemlerin grubunda yer alır. İlk olarak 1991'de körfez işgalinde adını duyduk, ve Saddam'ın Scud füzelerini vurması ile meşhur oldu, bu füzeler o zaman NATO'dan tedarik edilmek istendi ancak yapılan değerlendirmelerde düşük isabet yüzünden alınmadı. Gerçekten de Patriot'lar düşük isabetli füzelerdir, körfez savaşında 6 Patriot 1 Scud oranı ile hedeflerini vurmuştur. Eski bir hava savunma sistemidir radar güdümlü çalışır, bu füzeleri almamız durumunda 6 batarya 24 füze atacak halde olacak yani aynı anda 4 uzun menzilli füzeyi vurabilecek en iyi ihtimalle. 1993-1995 yılları arasında TSK bu füzeler için güzel bir rapor hazırlattı kendi personeline Hollanda'da kurslara gitti bu kişiler ve stratejik bulunmadı, alımından vazgeçildi.
  • Paylaş
15

Nazende , Düşük isabetli ise neden bunu istedik? Daha iyisi yok mu Nato' nun elinde?

Hakan, Eskidi artık o yüzden veriyorlar, üstelik bu füzeler FMS denilen NATO tedarik kanalından gelicek yani biz bu füzeler için para ödeyeceğiz. Daha iyileri var tabiiki hem savunma hem saldırı işini yapan toma hawk füzeleri var. Şuan elimizde bulunan hawk ve rapier bataryaları bile bu sistemle aşağı yukarı aynı , yani suriye Ye karşı savunmamız için gerekli değil bu füzeler bunlar israili korumak amaçlı geliyor ülkeye suriye bahanesi bence, bu arada bozuk avrupa ekonomisi de para kazanacak bu çöplerden.

Hakan, FMS yada namsa kanalı ile tedarik edilecek olarak okuyunuz :)

Nazende , Okuyayım, araştırayım biraz :) bedava vereceklerini sanmıyorum zaten de israili nasıl koruyacak onu anlamadım. Dediğiniz gibi düşük isabetli ise ve menzili de okadar yüksek değildir herhalde.

Hakan, Natonun olası bir iran saldırısına karşı oluşturduğu bir füze kalkanı var bunun en önemli ayağı malatya kurecik teki erken uyarı radarı. Senaryoya göre iran israile füze atarsa kurecik radarı bunları yakalayacak, sonra avrupadan kalkacak füzeler , iran füzelerini vuracak, iran kurecik radarınin bu sebeple tehdit olduğunu ilan etti ve israili koruyorsa hedefimizdedir diye açıklama yaptı. Sözde sadece radar olan kurecik bir anda hedef oldu, israil ile ilişkisi bu ışte bu konunun amaç iranın saldırılarına tedbir almak, malatya da kimlerin öleceği kimsenin umurunda değil, yeterki birkaç israil vatandaşı ölmesin AKP nin BOP planındaki kutsal görevi israili korumak olarak biçilmiş belli ki.

Nazende , Bu parçayı da alıp koydum yerine eveet puzzle tamamlanır gibi oldu :) Şaka bir tarafa ilişkilendirdiğinizde evet haklısınız. Ama bazen diyorum bu Yahudileri çok mu abartıyoruz. Şu tabloya baktığımızda tüm dünyanın birleşerek İsrail' i tehdit eden kişilere karşı birleştiğini görüyoruz. Yahudilerin dışındaki insanların Yahudilere hizmetkar olarak yaratıldığı inanışları gerçek gibi oluveriyor. Bir şey eksik bu tabloda ama şuan kafamı toplayamadım. Neyse ben konuyu dağıtmayayım. Cevap için teşekkür ederim.

Hakan, Sanırım eksik parça yahudiler ile siyonistler arasındaki fark, çünkü yahudiler genellemesi bizi yanlışa götürür BOP siyonist olan yahudilerin işi, bunların yehud ağacı da abd olsa gerek. Tabloda eksik olan parça kıyamet işte:)

Nazende , Abartılan Yahudilerden kastım siyonistlerdi. Yehud ağacı tespitiniz yerinde ve doğru olmuş gerçekten. Kıyametle tüm puzzlı yok ettiniz:)

orcun, Yüksek başarı oranına sahip İsrail tarafından kullanılan Iron Dome savunma sistemi :

Hakan, Ederim :)

İlknur Aslan, bir şey sormak istiyorum BBC haberinde bunların daha önce Türkiye'ye kurulduğundan bahsediyor amerika-ırak arasındaki savaş döneminde ıraktan gönderilen füzeler için kullanıldı diyo ben mi yanlış anladım yoksa öyle bir şey söz konusu mu gerçekten ?

İlknur Aslan, resmen amerikanın oyuncağı durumundayız ya adamlar tuvalete gitmeyin deseler gitmicekler ki araştırdığım kadarıyla zaten yine aynı durum geçerli suriyeden gelecek bi tehlike için değil amerika ya da israilin savaş açması durumunda olası bi füze fırlatma olayında kullanılmak amacıyla konuşlandırılıyor diye biliyorum patriotlar radar görevi görcek amerika ya da israil için biz de böyle ayakta uyutuluyoruz. bir şey daha sormak istiyorum abbas güçlünün programında ığdır milletvekili söylemişti bu sözü "rusyanın şuan patriotları istememesinin sebebi onlardan silah almamamız" gibi bi cümleydi tam olarak böyle olmayabilir ama bu anlama gelen bi şey söylemişti bunun hakkında ne düşünüyosunuz ? tamam iran olayın içinde ama rusyanın bu çıkar olayından başka sebepleri var mı patriotları almamamız için

Hakan, Türkiye Nato üyesi bir ülke ve silah sistemleri de avrupa ve abd kaynaklı, rus silah sistemleri zaten bizim için bakım idame açısından sorun yaratır. Unutulmamalı ki silah sistemleri pahalı yatırımlar ve müttefik kuvvetlerle uyum içinde olunması gereken stratejik malzemeler birinci sebep bu rusyadan ağır silah alınmamasının.
Devamında küresel dengeler, siyaset ve gizlilik var. Tsk da avrupa ve abd dışında alınan silah sistemleri var elbette rus malları da var, kore,israil, ve hatta çin mali malzemelerde var ancak bunlar küçük oranlarda.

Hakan, Rusya ile suriye müttefik bu sebeple patriotlara teknik olarak muhalif olmak zorunda, zaten onlardan alacağımız bir füze savunma sistemi bizim ordu yapımıza ve silahlanma politikamıza uygun da değil.

Soru; ''Patriot' nedir? Nerelerde, niçin kullanılır?''

Patriot
vatansever demektir. Her yerde kullanılabilir, şöyle ki, Saddam Hüseyin kimyasal silah depoluyor tüm dünya için tehdit, bak Kuveyt te küvözlerde bebekleri odun gibi yere koyup ölüme terkettiler dersin, çöle savaşa gönderebilirsin, gider, gıkı çıkmaz, ABD konvoylarına sırf 100 m den fazla yaklaştılar diye yaylım ateşi açar sivil halkı filan öldürür, hapishanede tutukluların üzerine işer, resmini çeker, biraz detone ABD Milli Marşını söyler gezer, dönebilirse, savaşta aldığı madalyaları, çektiği fotoğrafları koyduğu camekanı, çocuklarına, torunlarına filan gösterir, ailecek patriot olarak kalmaya devam ederler, akşam barda bira içerken hep bu muhabbetleri yaparlar, muhafazakarlara oy verirler, sonra bireysel silahlanmayı desteklerler.

Hattı zatında bizde de böyledir. Vatan millet dersin, asker düğünüyle hayatında gitmeyeceğin yerlere ahanda buralar da bizim diye gidersin, gönderirler, giderken anası eline patriota kurban olsun diye kına filan da yakar ha, gazi neyim olursun, geri döndüğünde azıcık sesini çıkarmak istersin, yukarıdan buyururlar, adaplarıyla otursunlar oturdukları yerde derler...

Velev ki ölmüşsen, pek bi maaş bağlamazlar ama, sana kucak açmış bir peygamber olduğu rivayet edilir, kimisi onu bile şüpheli bulur, der ki, dinini küffara karşı korurken ölen şehittir bu sayılmaz, neyse bayrağa sarıp gömerler, üç vakit sonra bazı bakanların; ''Yahu bıktım bu şehit ailelerinden'' dediği rivayet olur, Trabzon'da vali mağdur durumdayım diyen şehit ailesini salondan filan çıkarttırır.

Patriot kullanışlı bir vatandaştır, koyun gibi, etinden, kanından, bağışlamışsa organlarından, namından, fedakarlığından, cesaretinden...faydalanabilirsiniz.

Mesela bir insan topluluğunun ortasına el bombası at, herkes dışarı doğru kaçar, patriot herkes ölmesin bari diye üzerine kapaklanır, akıl işi mi, aslında patriotlar biraz aptaldır, aptallık derecesinde toplumu için fedakardır manasında canım hemen ayar olmayın öyle.

Patriotluk mevsimi geçtikten sonra, herkes ben çok patriot bi adamdım, sen ne yaptın yan gelip yattın deyince, diğerleri hemen ayaklanır; Patriotluk kimsenin tekelinde değildir, biz de kendi alanlarımızda çok patriotluk yaptık, hizmet ettik derler.

Zenginlerin, siyasetçilerin, üst düzey asker ve bürokratların oğullarının patriotluk sırası mevzu bahis olduğunda, istatistik bilimi sıradışı davranır. Belki de istatistik ilmine bok atmanın bi manası yoktur, hakkaten bunlardan pek patriot çıkmaz, zira hiçbir aslan ot yemez, dolayısıyla pat diye ot yemesini beklememek lazımdır, onlar da parasıyla patr-on-iotluk yapar.

Çok Yozdil okudum galiba:)
  • Paylaş
1

Ahmet Avcı, Niye kimse bana sataşmıyor, benim başım kel mi?

Bana da sataşın yahu...

Patriot, ABD Raytheon Company yapımı uçaksavar füzesidir. ABD’de ‘vatansever’ olarak adlandırılan Patriot füzesi, sesten 5 kat daha hızlıdır. Patriot, yoğun ECM (Elektronik Karşı Koyma) şartlarında dahi süpersonik uçaklara üstünlük sağlayabilecek, yerden havaya atılan bir füzedir. Yoğun saldırılara, süpersonik uçaklara karşı savunma sağlayan yerden fırlatılan bir füze sistemidir. Uçaklara olduğu kadar, taktik balistik füzelere karşı da kullanılabilmektedir. Füze bugün ABD ve Japonya dışında Almanya, Hollanda, İspanya, İsrail, Kuveyt, Suudi Arabistan, Tayvan ve Yunanistan tarafından kullanılıyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR