Bilmek istediğin her şeye ulaş

Paylaşımlı ekran kartıyla paylaşımsız ekran kartı arasındaki fark nedir?

Normalde ekran kartlarının kendilerinde, o an ki görüntüyü işleyen ve işlediği görüntüleri hafızasında tutan bir RAM(hafıza) bulunmaktadır. Ekran kartının RAM'i ne kadar yüksek olursa performans açısından o kadar verimli çalışır. 
Paylaşımlı ekran kartı anakartla birleşiktir ve görüntü hafızası olarak bilgisayarın anakartında bulunan RAM'i kullanır ve bilgisayarın kendi performansını düşürür.
Paylaşımsız ekran kartları üzerinde kendine ait RAM bulunur ve görüntüleri tutmak için kendi hafızasını kullanır bilgisayarın performansını düşürmez. 
Bu tarz donanım seçimlerinde sayılar kişileri aldatmasın. Ekran kartının boyutlarından öte performansına bakmak gerekir.  Bu açıdan baktığımız zaman, paylaşımsız ekran kartı performans olarak bir adım önde görünüyor.
  • Paylaş
Tam da arkadaşların yazdığı gibi değil. Paylaşımlı ekran kartı kendi belleği yetmediğinde RAM'i de kullanma yeteneğine sahip ekran kartıdır. Paylaşımsızı ise o durumda kasanıdır. Aşağıdaki kart mesela örnektir, kendi üstünde 2GB bellek mevcut, onun tamamını kullandığınızda kasmayıp gidip RAM'den ödünç alır. Burada dikkat etmeniz gereken husus görüldüğü üzere üç bellek verisi verilmiş olmasıdır. Bu kart toplamda 3.8GB işleyebilmektedir ama üstünde 2GB vardır. Sade 2GB işleyebilen ve üstünde de 2GB belleği bulunan bir karttan daha avantajlıdır. Düşük RAM'i olan bir bilgisayarda kartı çok zorlamanız problem olabilir ama yüksek RAM'li bir bilgisayarda paylaşımsızına göre avantajlıdır. Dikkat etmeniz gereken diğer bir husus da aynı RAM'lerde olduğu gibi kart üzerindeki belleğin de hızıdır ki kartın hızını direkt olarak etkiler. Bu kartların ana kart üzerinde olduğu da bir hurafedir, PCI ya da PCIe üzerinden bağlanan bir çok model mevcuttur.

Card name: AMD Radeon HD 7800 Series
Display Memory: 3812 MB
Dedicated Memory: 2021 MB
Shared Memory: 1790 MB
  • Paylaş

Paylaşımlı ekran kartı gücünü RAM'den alır paylaşımsız ise direk harici bir ekran kartıdır.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4577 Görüntülenme10 Takipçi3 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Paylaşımlı ekran kartlarının performansları nasıldır?