Bilmek istediğin her şeye ulaş

Pazarlama departmanında bir mühendis neler yapabilir?

Bir pazarlamacının en önemli meziyeti pazarladığı ürünü çok iyi tanımasıdır. Pazarlanacak olan bir mühendislik ürünü, mesela bir MR cihazıysa ekonomi, işletme gibi bölümlerin mezunları pek işe yaramayacaktır. O durumda en iyisi bir endüstri mühendisi olacaktır ki onlar işin hem mühendislik kısmını kısmen de olsa biliyor anlıyorlar hem de işletme, ekonomi, pazarlama kısmını.
Pazarlama, bir ürünün biçimi, yenebilir bir ürünse tadı, rengi, dozu, paketlenmesi, elektronik ya da mekanik ise sahip olması gereken özellikleri yani ürünün tüm dizaynı, nasıl ve nerede satılacağı, ne gibi kampanyalarla satışların arttırılabileceği, ürünün tanıtımı yani reklamları (ki bunların çekimlerine bile dalan pazarlama müdürleri var) gibi şeylerle uğraşır. Aslında her tür mühendisi de çalıştırabilecek bir branş. Bazı ürünlerin pazarlanmasında mesleğin pek de bir önemi yok sanırım ki eski bir arkadaşım Türkiye'nin ilk 10 firmasından birinde pazarlama müdürüydü ve kendisi aslında İngilizce öğretmeni.
  • Paylaş
Pazarlamacı mantığını asla kavrayamıyorlar,çok teknik konular dışında pazarlama kökenli birine ürün orientasyonu verilmesi, teknik kökenli birine pazarlama öğretilmesinden çok daha kolaydır.
Direk kendim yaşadım bir ürüne ihtiyacım vardı pazarlama departmanındaki arkadaş teknik kökenliymiş bir türlü ne benim demek istediğimi anladı ne istediğim ürünü dizayn edebildi
  • Paylaş
2

Xkirintiix, temel mühendislik formasyonu almış(ve anlamış) biri kesinlikle çok iyi bir pazarlama/satış departmanı elemanı ve yöneticisi olur. ancak böyle birini bu departmanda ancak geçici bir süre tutabilirsiniz. çünkü ya sıkılacak gidecek ya da yukarıya terfi edecektir. satış, temelinde kurgulamanın olduğu bir iştir. mühendis en uygun seçenektir. pahallı bir doğru seçenektir. matematik bilmeyen düzgün roman bile yazamaz derim!
satış derken de semt pazarında iç çamaşırı satmayı anlamıyorum.ya da trafik sıkışıklığını fırsat bilip bijon anahtarı satışını...
sizin dediğinizi anlamamasının kaynağını bilmiyorum. belki aynı frekansta konuşamadınız. sabun işini teknik olmayan biri nasıl anlar onu da bilmiyorum. sizin anlatışınızda çok etkin olmuş olabilir...
umarım istediğiniz sabunu bulabilirsiniz....

Lawbreaker, işte sorun o aynı frekans, ben pazarlama kökenliyim aynı zamanda iktisat mezunuyum,o arkadaşa gelen müşteri mühendis olsaydı belki çok güzel anlaşabilirlerdi,üretilecek üründe ne kadar şundan ne kadar bundan olması gerektiği konusunda eğlenceli ve faydalı bir sohbet olabilirdi. Ama satış işi pratiktir, müşteri sizin kişisel şovunuzu dinlemek değil ihtiyacı olan ürünü en çabuk şekilde alıp işine bakmak ister.
Pazarlama çok basite indirgenecek bir iş olmadığı ve çok teknik konular dışında teknin kökenli birine pazarlama eğitimi vermenin ,pazarlama kökenli birine satacağı ürün konusunda teknik bilgi vermekten çok daha zor olduğunu düşünüyorum.
Ayrıca mühendis pahalı ama doğru tercihtir demişsiniz ancak kesinlikle katılmıyorum özellikle profesyonel firmalarda en çok parayı pazarlama dep.ları kazanır ki bu çok doğru bir uygulamadır,zira şirket sahibinin karısına aldığı hediyeden tut muhasebenin aldığı maaşa kadar tüm harcamalar pazarlama sayesinde karşılanır. Ben satmazsam şirketin çarkı asla ama asla dönmez.
Ayrıca semt pazarında iç çamaşırı satmak çok basite indirgenecek bir şey değil hatta kolayda değil.Müşterinin ihtiyacını belirle sendeki o ihtiyaca uygun ürünü öner,diğer ürünlere olan üstünlüğünü ve alması halinde ona faydasını açıklayıp satışı kapat.Bunların tamamını bilgisayarının başında kahveni içerken düşünerek hatta yazıp silerek hazırladığın bir teklif metniyle değil ayak üstü göz teması ve mimikler kullanarak sözlü olarak gerçekleştir.
Master yapmış bir mühendisi koy bir dükkana pazarlama tecrübesi yoksa gelen müşteriye bir priz satamaz (canlı örneğini verdim yukarda işte)

Nasıl bir üründü biraz açabilir misiniz? ben de bir mühendisim ve pazarlama departmanında çalışmak isterim,neler yapılıyor genel anlamda?
  • Paylaş
1
Bu yazışmalar çok eğlenceli imiş yaw :)))) bence sektöre göre pazarlamacı alırsın, telekom sektöründe mühendis mantıklı, FMCG de mantıksız...
  • Paylaş
Bilgisayar alanında konuşursak ürün satımında teknik anlamda müşteriyi doyurabilmesi lazım bunun için müşteriye ürün satımında etkili olacaktır bilgilendirmesi yeterli olacaktır Müşteriye ürün tanıtımı sunumları yaparlar ayrıca bu ürünün kurulması ve kullanılmasında da az çok bilgiye sahip olduğu için satışta sorulara yeterince yanıt vermesi satış oranlarını artırır ki büyük bilgisayar firmaları satışta bu yüzden mühendisleri kullanıyor.
  • Paylaş
Ben bir Makina Mühendisi olarak büyük bir firmada Pazarlama Departmanında staj yaptım.Stajyer bir mühendis olarak zaten departmana bir katkım olmadı.Ama oarda çalışan başka bir Mak.Müh. büyüğüm vardı.Kendisi Operasyonel Pazarlama Danışmanıydı.Bütün gün bilgisayarını başında oturur ve strateji geliştirdiğini söylerdi.Aynı zamanda günlük şirket bültenini hazırlardı.Ama işini çok severek yapardı.İşin özü bir mühendis olarak orada pek bir mühendislik yapmıyorsunuz.Ama işinizi severek yaparsanız ve ilgi alanınız olan bir sektörde çalışırsanız mühendislik zekanızla başarılı olmanız beklenen bir sonuç olacaktır.
  • Paylaş
Pazarlamacı bir mühendis ??? işin niteliği mühendisin branş dışında ise derhal işten kovulmalıdır. :)) kareli gömlek giyen bi adam pzarlama yaparmı hiç
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4489 Görüntülenme7 Takipçi7 Yanıt