Bilmek istediğin her şeye ulaş

Pedagojik formasyon nedir? Nasıl alınır?

Pedagojik formasyon öğretmen adaylarının eğitim ve öğretim verilebilmesi için sahip olması gerektiği oluşum, düzen anlamına gelmektedir. Öğretmen olabilmek için alınması gerekli bir eğitimdir.

Nasıl alınır?
Eğitim fakültesi öğrencileri pedagojik formasyon dersleri alarak okuldan öğretmen olabilecek şekilde mezun olurlar. Bu nedenle onlar için hazırlanmış bir program değildir. Üniversitelerin fen-edebiyat fakültelerindeki herhangi bir bölümden alınmış eğitimden sonra, o bölüm mezunlarının öğretmenlik yapabilmesi için hazırlanmış bir programdır. Önceki yıllarda üniversitelerde açılan 1 ya da 1,5 yıl süren tezsiz yüksek lisans programları ile bu eğitim veriliyordu. Daha sonra 2010 yılında sertifika eğitimi ile verilmeye başlandı. 2012 yılında da öğretmen adaylarının sayıca fazla olmasından dolayı kaldırıldı. Bu yıl ise geri getirildi. Başvuru yapabilmek için ortalamanın 2,5-4 arasında olması gereklidir.

Pedagojik formasyonda; gelişim psikolojisi, ölçme ve değerlendirme, öğrenme öğretme kuram ve yaklaşımları, sınıf yönetimi, öğretim teknolojileri ve materyal tasarımı, öğretmenlik uygulaması, özel öğretim yöntemleri, rehberlik gibi dersler alınır
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1120 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Pedagojik formasyonda hangi dersler alınır?