Bilmek istediğin her şeye ulaş

Peeling nedir? Nasıl uygulanır?

Peeling cildin üst tabakasını temizleyerek yerine taze genç deri gelmesini sağlayan işlemdir. Cildimizde el ve ayaklarımız gibi gün boyu toz ve kire maruz kalır. Deri üzerinde bir doku oluşturan bu kirler gözenekleri tıkayarak sivilce oluşumuna da yol açmaktadır. Peeling; Solgun ve donuk görünen ciltleri eski haline kavuşturmak, deriyi canlandırmak, sivilce izlerini yok etmek, cildi gençleştirmek, görünüşü iyileştirmek için belirli türde kimyasal solüsyonların yüze uygulanması olarak tanımlanabilir.

Peeling üstteki problemli tabakayı temizler ve alttan yeni deri hücrelerinin gelişmesini sağlar. Alttan gelen yeni sağlıklı deri hücreleriyle derinizin üst kısmı kaplanmış ve cildiniz yenilenmiş olur. İnce kırışıkların tedavisinde etkili olup tüm yüze uygulandığı için yüzünüzün her bölgesinin aynı özelliklere sahip olmasını sağlar.

Sağlık

Peeling uygulamadan önce dikkat edilmesi gerekenler;
  • Cildinizde açık yara ya da sivilce mevcut ise o bölgeye peeling yapmaktan kaçının. Çünkü bu yaranın enfeksiyon kapmasına, sivilcelerinde çoğalmasına sebebiyet verebilir.
  • Yüz peelingi için ideal dönem uyku öncesi dönemidir. Peeling sonrası yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve besleyici krem ya da maske sürün ve cildinizi dinlenmeye bırakın.
  • El ve ayak peelinglerini manikür - pedikür sırasında, vücut peelinglerini duş veya banyodan sonra kullanmak daha doğrudur.
  • Peeling yöntemini haftada en fazla 1-2 defa denemelisiniz. Aksi takdirde cildinizin kendini koruması fonksiyonunu zayıflatmış olursunuz.
  • Hassas veya sivilceli ciltlerde dikkatli olmalısınız. Haftada en fazla 1 kez kullanın.
  • Göz çevresinde peeling ürünü kullanılmaz.
Ev yapımı peeling için; Bir kase içinde birer tatlı kaşığı zeytinyağı ve süt, birer çay kaşığı toz şeker, tuz ve limon suyunu karıştırırız. Bu karışımı cildinize ovarak sürün. Tuz, siyah noktaların temizlenmesinde, toz şeker, siyah noktaların temizlenmesinde ve cildinize parlaklık katmada, zeytinyağı ve süt cildinizin nemlendirilmesinde yararlı olacaktır. Limon cildiniz yağlı ise bu yağ oranını dengeler. Yağlı bir cilde sahip değilseniz limon kullanmayabilirsiniz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

960 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları