Bilmek istediğin her şeye ulaş

Pembe metrobüs hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ben bu ayrımın "pozitif" bir ayrım olduğunu düşünmüyorum!

Madem toplu ulaşım araçlarında insanlar balık istifi gittiği için istenmeyen olayların olma olasılığı artıyor, araç ve sefer sayılarını çoğaltmak kısmına eğilmek daha makul,anlaşılır bir bakış açısı olur bence.Taciz,cinsel istismar suçlarıyla ilgili ciddi yaptırımlar uygulansın mesela!

Çok daha yeni sorunlar yaratacak bir uygulama olacak kuvvetle muhtemel!Kadınların böyle bir uygulamaya ihtiyacı yok,kadınlar kendini korur,devlet suçluyu korumasın "erkek adamdır yapar" zihniyetinden kurtulup göz yummasın yeter!
  • Paylaş
Ben pembe metrobüs olayına sadece ''pembe bir metrobüs işte kadınlar binsin rahat etsin..'' düşüncesi ile yapıldığını düşünmüyorum. İnsanlar arasında bir çok konu da ayrımlar yapılıyor bu da cinsiyet başlığı altında yapılan bir ayrım eğer insanların rahatsız olduklarını düşündükleri için yapılıyor olsaydı 100 kişilik bu araçlara 200 kişi bindirmezlerdi. İkinci bir düşüncem de şu ki iki metrobüs geliyor diyelim birisi pembe diğeri değil pembeye binmeyen bayan için düşünülenler ' Taciz edilmek istiyor ki binmedi ' olacak. Gerçekleşecek acı ama komik diyaloglarda böyle olacak sanırım
-Nereye gidiyorsun ?
- Okula gidiyorum ama pembe metrobüs gelmedi..Geçenler siyahtı tacizci dolu..
-Sevgilim sen pembeye bin ben arkadaki siyaha binip geliyorum..
-Hatice Uzunçayırdaki durakta in tamam mı ben siyahla geleceğim..

Tacizler sadece metrobüsler de yok sokaklarda,okullarda,iş yerlerinde hatta ne acı ki evlerde bile var pembe daireler yolda mı ?
  • Paylaş
  • Bu tarz bir uygulama dünyada bazı ülkelerde görmek mümkün.Yanlış hatırlamıyorsam Meksika'da vardı böyle bir uygulama.
  • Ancak önerilen durumda pembe metrobüse sadece kadınlar binecek,isteyen kadınlar da genel metrobüse binecek diye bir yaklaşım söz konusu.Zaten taciz ve bazı sıkıntılar mevcutken bazı 'hayvanların' bu metrobüse binen kadınlara yolunacak kaz gözüyle bakması kaçınılmazdır.
  • Bir yandan bazı sıkıntılar giderilecek diye destekliyorum bir diğer yandan da o kadar kaotik bir hal aldı ki gidişat bunlar bir bütünü parçası mı diye de düşünmeden edemiyorum

    Metrobüs

  • Paylaş
Ayrımcılığı arttıracak bir uygulama, çok da tehlikeli faşistik sonuçlar doğurabilir. Bir süre sonra pembeye binen kadınlar namuslu diğerleri namussuz olarak görülebilir. Zaten namus nedir sorusu altında (inploid.com/t/namus-nedir/7301) görebileceğiniz üzere örtülü, uzun etekli içinde de pijamayla dolaşan kadınlar ve onların erkekleri örtüsüz kadınların namussuz olduğunu düşünüyorlar... .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

654 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt