Bilmek istediğin her şeye ulaş

Pembe neden kız rengi olmuştur?

       Renkler

İngiliz Newcastle Üniversitesi uzmanları kadınların genellikle pembe ve erkeklerinde mavi rengi tercih etmesini araştırmışlar. Genetik mi, içgüdüsel olarak mı? Şu açıklamalarda bulunuyorlar;

Pembe: Olgun meyve 
İlk çağlarda toplayıcılık yapıyor ve meyvelerin olgunlaşıp olgunlaşmadığını anlamak için pembeleşmiş olanları topluyorlardı. Ayrıca eş seçerken de yanakların pembe olmasına dikkat ediyorlardı. Bu onların gözünde erkeğin sağlıklı olduğu anlamına geliyor. Bu da içgüdüsel olarak pembe rengi daha çok sevmelerine neden oluyor.

Mavi: Avlanma havası
İlk çağlarda erkekler avcılık görevini üstlenir. Açık mavi bir hava onlar için uygun avlanma havasıdır. Bu durumda iyi bir gün geçirecekleri inancı ile maviyi sevmeye başlarlar.


          Renkler

  • Paylaş
Kızlara pembe, erkeklere mavi giydirme eğiliminin genetik veya içgüdüsel olmadığını biliyoruz. Tamamen kültürel, tarihi ; bırakın insanlık tarihi kadar eski olmayı; bir kaç on yıl kadar.

20. Yüzyılın başında tekstil endüstrisinde renklerin yeni kullanıldığı zamanlarda, erkek çocuklara pembe renk önerilmişti. Ayrıntı, için aşağıdaki iki bağlnatıya bakabilirsiniz.

acikbilim.com/2012/04/dosyalar/kizlar-pe...
gundem.milliyet.com.tr/100-yil-once-erke... .
  • Paylaş
Cinsiyete göre renk tercihi doğuştan gelen biyolojik bir özelliktir, kültürel tercihlerden bağımsızdır.
Araştırmacılar, araştırmalarında yaşları 20 ile 26 arasında olan her iki cinsten 250 kişi kadar üzerinde çalıştı. Teste tabi olan denekler, farklı renkten iki dikdörtgenin ekranda bulunduğu bir bilgisayar başına oturtuldu. İkinci etapta, nörosansçılar renk spektrumunu kırmızı-yeşil ve mavi-sarı olmak üzere iki eşit parçaya böldüler ve dikdörtgenler bu iki kategoriye göre sınıflandırıldılar.
İlk aşamada araştırmacılar, katılımcılara hızlıca hangi dikdörtgeni seçtiklerini sordu. Daha sonra, bilgisayar diğer
dikdörtgenler takımına geçti. Bu deneyden elde edilen bulgular, erkek ve bayanların beraberce temel renkler yerine mavi rengini tercih ettiklerini gösterdi.
Karışık renkler seçilmek için verildiğinde, deneklerin erkek nüfusu renk karışımı için aynı tercihte bulundu. Ama bayanlara karışık renklerden seçim yapmaları söylendiğinde, onlar maviden uzaklaşarak spektrumun kırmızı sonuna doğru bulunan pembe ve lilanın bulunduğu renkleri tercih etmeye yöneldiler.
Bu tercihin kültürel yapıdan gelip gelmediğini anlamak içi bir test daha yapıldı:
Bunun için test sadece Çinli denekler üzerinde yapıldı. Çinli bayanlarla İngiliz bayanlar arasındaki sonuçlar benzerdi ve her iki millete mensup bayanlar spektrumun kırmızı kısmında bulunan renkleri tercih ettiler.
Bu, cinsiyetler arasındaki renk tercihinin kültürel bir temel yerine biyolojik bir temele sahip olduğunu gösteriyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1025 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları