Bilmek istediğin her şeye ulaş

Pena seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Kolay kırılır malzemeden olmaması haricinde dikkat edilmesi gereken hiç bir nokta yoktur. Herkes her türlü gitar için değişik pena kullanır. Mesela ben elektro gitar için çok sert pena seviyorum, Brain May 5 Cent kullanıyor ama Carlos Santana bulabildiği en ince penayı kullanıyor. Ben çelik telli akustik için olabildiğince ince pena ve naylon telli klasik için tırnaklarımı kullanıyorum. Ukulele de naylon telli olmasına rağmen ince pena kullanıyorum. Kısaca hangi gitarda hangi penayla daha rahat ediyorsanız, hangisinin çıkardığı ses daha çok hoşunuza gidiyorsa onu kullanmalısınız. Bakın sayın @tailchute mesela klasik gitarda tellerin bir kısmından bile kalın olan 1mm penayı tercih ederken elektro gitarda penayı daha da kalınlaştırarak 5-8 metre arası kalınlığı tercih ediyor. 1mm'yi tahmin edebiliyorum ama 5 metre kalınlığındaki bir penayla nasıl gitar çalınır hayal bile etmekte zorlanıyorum. Zaten çok ucuz bir malzeme olduğu için çeşitli penalar alıp deneyin derim.
  • Paylaş
3

İlginc Adam, İmla hatası yapmıştır bence :)

Şaman, Pena seçimi konusundaki kesin bilgileri biraz garibime gitti, ben de espri yapayım bari dedim :)

Hakan Köse, İmla hatası yapmış, ben düzelttim.

Penalar benim için çok hassas bir konudur. Bir kere kesinlikle kişiye özel bir şeydir. Hani herkesin kendisi için "doğru insanı" olur ya, pena da öyledir bana göre. Doğru pena vardır. ben 7. ayıma kadar sürekli pena değiştirdim. 7 ay sonunda buldum onu. Bir 7 aydır onu kullanıyorum. Bazısı var 0.45 mm ile rahat ediyor, bazısı 2 mm. Kişisel bir şey.

Dikkat edilmesi gereken şey şu bence; bir müzik mağazasına gidip her çeşit penadan birer tane alıp her gün bir pena denenmesi. Sonuçta ucuz bir şey pena, çok sıkıntıya sokmaz :)
  • Paylaş
Klasik gitarda yaklaşık olarak 1.0 mm idealdir.
Elektro gitarda 0.5mm-0.8mm arası tercih edilebilir.
Akustik gitarda ikisi arasında kalınlıkta penalar terch edilebilir.
Sert pena seçmek idealdir.
  • Paylaş