Bilmek istediğin her şeye ulaş

Penisilinin yan etkileri nelerdir? Nasıl önlenir?

Penisilin hem uygun hem de etkili bir antibiyotiktir. Ancak yan etkileri ağır olabilir. Hatta ölümcül yan etki olan larenks / glottis ödemi gelişmektedir. Hastanın ilk defa penisilin olması riski arttırdığı gibi 4. Ya da 10. Seferde de gelişebilir. Bu nedenle penisilin kullanmış ya da kullanmamış olması bir şey ifade etmeyebilir. Ayrıca penisilin deri testi yapılırken verilen 1 dz'lik ilaç bir hastayı anafilaktik şoka sokabilir. En iyi önlem penisilini kullanmamaktır. : ) Olabildiğince uzak durmamız gereken bir ilaçtır.

Larenks ödemini biraz açacak olursam; penisilini vermeye başlayınca larenkste zamanla ödem gelişir ve boruyu kapatmaya başlar. Hastanın zamanla soluk borusu kapanır ve hasta boğularak ölür. Bunu önlemenin yolu kortizon enjeksiyonudur. Ancak bu süreç en fazla 1-2 saat de oluşacağından zaman önemlidir.
  • Paylaş
Penisilinin yan etkilerinin çoğu alerjik reaksiyon kaynaklıdır. Bütün penisilin türevlerinde alerjik reaksiyon oluşturma özelliği mevcut. Alerjik reaksiyonun görülmesi uygulanan doza ve hastadan hastaya değişebilir.

En ciddi yan etkisi, on binde beş olarak görülen akut sistemik anafilaksidir. Ölümcül reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Bu nedenle penisilin tedavisinden önce hastanın önceden penisilin kullanıp kullanmadığı öğrenilmelidir. Aynı zamanda penisiline karşı alerjiyi ölçmek için penisilin deri testi uygulanabilir.
  • Paylaş
Eğer ki hastanın penisilin alerjisi olduğu saptanmış ise, ilacı uygulayıp yan etkileri ortadan kaldırmak yerine başka bir grup antibiyotiğe yönelmek daha doğrudur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1843 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt