Bilmek istediğin her şeye ulaş

Performanslı programlama açısından ASP mi PHP mi?

Esnek mimari kurma, performans vs konularda avantaj ve dezavantaj olarak yorumlarınız nelerdir?Düzenle
PHP tarafında pek bir bilgim yok fakat ASP tarafında şöyle bir sıralama yapabilirim ASP.NET with MVC > ASP.NET Web Forms > ASP
  • Paylaş
2

Unluckypod, peki bu, asp ile performanslı çalışan site yapılamaz anlamına gelir mi?yoksa aradaki fark göz ardı edilecek kadar küçük mü?

Cem Başaranoğlu, Uygulama performansı oldukça önemlidir.Yani ufak yada büyük performans kayıpları göz ardı edilemez.Basit bir örnek düşünelim.Elimizde n kadar bir veri olsun,bu veriyi webform içerisinde bir grid ile gösterirsek n kadar verinin büyüklüğüne bağlı olarak performans azalacaktır.Çünkü grid initialize olurken sizin hiç kullanmayacağınız propertiesleri de sürekli initialize olur.(kendi gridinizi yazmadığınızı varsayıyorum.)öte yandan mvc ile view içerisinde aynı olayı basit bir html table ile bile yapabilirsiniz ve bu performansı arttırır.

Artık sunucu mimarileri aldı başını gitti, çekirdek sayıları, ssd harddiskler. O nedenle bir işe girişirken, hangisi daha performanslı olur diye günlerce düşünmeye gerek yok diye düşünüyorum. Hangisinde daha rahat ilerleyebilecekseniz, hangisinde daha hızlı kodlama yapabilecekseniz onu tercih edin bence. Yalnız bu söylemimi performansa hiç dikkat etmeye gerek yok olarak algılamayın. Kodlama yaparken kısa bir süre düşünmek gerek diye düşünüyorum. Ancak işi gücü bırakıp 5 satırlık kodu nasıl 4 satır yaparım diye saatlerce düşünmek bazen gereksiz geliyor bana.
  • Paylaş
Bence 2013 yılında böyle karşılaştırmaların modasının geçmiş olması lazım. İkisi de aynı işi yapıyor olmasına rağmen, felsefeleri çok farklı. Ayrıca bir noktadan sonra hangisinin önemli olduğu farketmez çünkü sunucu tarafında milisaniye ile ekrana sayfayı basan uygulamalar. Birinin 3, birinin 5 milisaniye fazla olması bir şey ifade etmez. 1 saniye bile sürüyor olsa, html'i zulalarsanız(keşlerseniz) programlama dilinin etkinliği daha azalır, sayfalar hızlanır. Hatta varnish adındaki açık kaynak bir uygulamayı tavsiye edebilirim bu konuyla alakalı. 400 milisaniyeden 3 milisaniyeye çekebilirsiniz sayfa açılma hızını.
  • Paylaş
Bana kalırsa performansı sadece dilin yapısıyla ölçemeyiz. Yapı olarak düşünürsek ikisi de C mimarisi kullanılarak geliştirilmiş. Bu anlamda aralarında pek bir fark olduğunu düşünmüyorum. Yazdığınız kodun karmaşıklığı, kullanılan server, serverda yüklü 3. Parti araçlar, cache mekanizmaları performans karşılaştırmasında daha önemli hale geliyor. Saydığım bu ölçütleri optimum seviyede bir araya getirseniz, kullandığınız dil daha performanslı olacaktır.
  • Paylaş
3

Unluckypod, peki diyelim başka bir yazılımcı, bitmiş projeye devam etmek adına ele aldığında, php ile yazılmış projede mi daha rahat eder ve geliştirmeye devam edebilir yoksa asp de yazılmış projede mi daha rahat eder ve geliştirmeye devam edebilir?

Ali Emre Çakmakoğlu, Proje hangi dilde yapıldıysa o konuda uzman birisi devam eder. Onun için problem olmaz. Tutupta PHP projesine ASP bilen adam devam etmez. Özet olarak böyle bir karşılaştırma yapamayız. Herkese göre değişkenlik gösteren bir durum çünkü. Birisi PHP de rahat yazar, diğeri ASP de.

Unluckypod, yok yazılımcının en iyi bildiği dile göre değil de dillerin yapısı itibari ile sormuştum.

Asp ve php dersen php . Ama asp.net ve php dersen işler değişir birbirlerine göre üstün yanları vardır. .
  • Paylaş
Bugün bir müşterimizin yanıtını aynen yazıyorum:

"Mevcut sitelerin şablonu değişecek ve yeni panelle yönetilecek şekilde bir kurgu olabilir bunda sıkıntı yok ama her halukarda yeni platformun linux base olması tercihimiz çünkü çoklu dil ve blog desteği açısından Windows platformu yetersiz kalıyor. Sürekli bunu Windows ortamında yapamazsınız, Linux olsa yapardınız cevabından bıkmış haldeyiz. "

Sadece bir kurumsal site için bu müşterinin aklını çelen 300 TLye SEO yapan tipler. Çok merak ediyorum Linux da yapılıp windows ta yapılmayan nedir?
  • Paylaş
2

Aydın Yakar, Linux: Özgür yazılım, Windows: Lisanslı ürünler :)

Uygun Bodur, Müşterinin para ile bir sıkıntısı yok. Özgür ya da kapitalist mi bakmıyor:) İşi yapılsın istiyor

Php daha başarılı , asp derken klasikten bahsediyor olmasın . Asp döküman bulmak zor
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1005 Görüntülenme11 Takipçi8 Yanıt