Bilmek istediğin her şeye ulaş

Peribacalarının oluşumu nasıldır?

Peribacaları, vadi yamaçlarından inen sel sularının ve rüzgarların tüflerden oluşan yapıyı aşındırmasıyla ortaya çıkmıştır. Rüzgarın aşınması devam ettikçe oluşum başlıyor. Şapka görümünü ise şu şekilde kazanmıştır; Peribacalarının üst kısmındaki şapka daha sert ve dayanıklıdır. Alt katman ise daha yumuşaktır. Şapka kısmında bulunan ağır katman aşağı doğru baskı yaparak alttaki hafif katmanın alttaki hafif katmanın sertleşmesine neden olur. Bu sayede bu kısım rüzgar aşındırmasına daha dirençli olur. Rüzgarın gücü büyük kaya parçalarının aşınarak yok olmasına neden oluyor. Ancak taşın ağırlığı ile sertleşen bölüm yok olmadığı için bu şekil oluşuyor.

Coğrafya
  • Paylaş
@GNCKSE'nin cevabına ilave olarak: Peribacalarının oluşması için öncelikle en az bir volkan gereklidir. Kapadokya'daki örnekte, bu volkan Erciyes Dağı'dır. Erciyes'in püskürttüğü volkanik tüf sayesinde bu harikulade yapılar oluşabilmiştir.
  • Paylaş
Kapadokyada bazı geceler, rüzgar öyle bir sert esiyor ki yazın ortasında böyle ise kışın nasıldır diye düşünmeden edemiyor insan. ve bu rüzgar alan bölge kayseriye sadece 60 km uzaklıkta yani erciyesten kalkıp oraya gelen küllerin zamanla sertleşerek kaylaştığı ve üzerlerindeki kaya yapısının rüzgar, sel, soğuk v.b doğa olayları ile daha az yıprandığı sonucunda da şapka gibi kaldığı belli oluyor, hele hele zaman bulur da vadiye inerseniz yüz yıllar önce olmuş bu doğa olaylarının izlerini çok net görebiliyorsunuz. Bilim insanları da bu oluşumların bu şekilde olduğunu ispatlamışlar zaten ancaktüm bu bilimsel tespitlere rağmen ben hala uzaylılardan kıllanıyorum :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1103 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Peri bacaları nasıl oluşmuştur?