Bilmek istediğin her şeye ulaş

Pet şişe nasıl yapılır?

Günümüz teknolojisinde pet şişeler preform enjeksiyonlar ile üretilmektedir. Üretilecek olan her pet şişenin kalıp ağırlığı ve preformu litresine göre belirlenir. En çok kullanılan 1/2 litre pet şişelerin ortalama ağırlığı 17 gramdır.

Pet şişe üretilmeden önce ham madde halindedir, bunun kalıp şekline döndürülmesi gerekir. Üretim yerlerinde bunu yapan değişik şekilde makinalar bulunmaktadır. Ham madde özel şartlarda kurutulduktan sonra kalıp gözlerine konur. Kalıp çıktıktan sonra 4 derece soğuk su ile soğutulur. Bir diğer önemli ayrıntı ise pet şişe basan makinenin kovan ısısıdır. Bu ısının 270 dereceden az olmaması gerektiği gibi 300 dereceden yüksek olmamalıdır. Bundan sonraki aşama ise pet şişeye asıl şeklini veren şişirme aşamasıdır. Bu bölümde kalıba özel makinalar ile 33 barlık bir hava basıncı uygulanır.

  • Paylaş
Preform kısmına kadar sıkıntı yok.

Preform imal edildikten sonra, şişirme makinesi içerisinde şişirilirler.

Şişirme makineleri temelde bir fırın bir de mengene bölümünden oluşur.

Fırında preform ısıtılır. Sıcaklık değeri preform tipine göre farklılık gösterebilir. Proses ayarlarına göre, 80-100-140 civarındaki derecelerde imalat yapılır, bu sıcaklık malzemeye ve ortama göre değişir. Genelgeçer bir ölçü olması açısından, "preform koyu marmelat kıvamına getirilir" diyebilirim.

Preform ısındıktan sonra, mengenenin içine taşınır. Mengene içinde bir sündürme ünitesi(Strech) , preformu aşağıya doğru uzatırkan, (6-10 bar) civarında bir sündürme basıncı verilir. Burada preform amerikan futbol topu formunda bir şekil alır. Sündürme işlemi tamamlandığı anda, (20-40 bar) civarında, şişirme basıncı verilir. Şişirme basıncıyla patlar gibi şişen preform mengeneya bağlı kalıbın şeklini alır. Kalıp soğutulduğu için yüzeye temas anında sertleşir.

Proses ayarları düzgün yapılmadığında, özellikle 19 litre geridönüşümsüz damacanalar, şişirme esnasında yüksek sesle patlar.

Sonuç olarak genellikle gayet gürültülü ve kafa şişiren bir iştir.
  • Paylaş