Bilmek istediğin her şeye ulaş

Petra adında bir Alman kadının TR'deki FinansBank hesabına alım satım gereği para gönderildi. Fakat karşı taraf edimini yerine getirmedi. Petra şu anda Almanya'da oturuyor. Ona karşı nasıl icra takibi yapabiliriz. Parayı nasıl tahsil edebiliriz? Açacağımız Sebepsiz zenginleşme davası usulü nedir?

Sözleşme nerede (aksine bir hüküm yoksa) kurulduysa o yerin ticaret mahkesimesine başvuracaksınız. Yapılan işin niteliği, TR temsilcisi olup olmadığı, diğer şahsın TR de ki vergisel durumu, şahsın yerleşik firmasının Almanyada ki yeri gibi birçok küçük detay işin içine girecek. Kanuni bir alacak ise üretim işine dayalı ise tahkime kadar gider. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için uluslar arası ticarette akreditif yolu ile alım satım yapılmalı.
  • Paylaş
Gönderdiğiniz paranın satış bedeli olduğuna ilişkin bir kayıt varsa veya bu konuda sözleşmeniz varsa 2 yol izleyebilirsiniz.
(Böyle bir sözleşme veya banka havalesine kayıt düşülmemişse işiniz zor)
petra'nın Türkiye'de malvarlığı yoksa size bu davayı Almanya'da açmanızı öneririm.
Türkiye'de alacağınız mahkeme kararının davalının Türkiye'de bir malvarlığı yoksa uygulanma şansı bulunmayacaktır.
petra halen gayrımenkulünü satmadı ise veya malvarlığı varsa o zaman davayı Türkiye'de açıp malvarlığına ihtiyati haciz koydurarak alacağınızı garanti altına alabilirsiniz.
Dava sebepsiz zenginleşme değildir. Geçersiz satış sözleşmesine dayanılarak ödenen paranın iadesine ilişkin bir davadır.
  • Paylaş
2

Mesut Öcal, teşekkür ederim Kutluay bey fakat olay biraz farklı. Para ödenen Petra adındaki şahıs sözleşmenin tarafı değil. Müvekkil satıcıyla harici satım sözleşmesi imzalıyor. Bu sözleşme ve ödeme yapıldığına dair dekontlar bizde mevcut. Almanya'da bu davayı nasıl açabiliriz peki. Türk yargı kararının tanınması için davamız burada sonuclandıktan sonra Almanyanın mahkeme kararının tanınmasına yonelik dava açsak olmaz mı sizce?

Recep Şahin Sargın, Bence davanın Türkiye de ki sonuçlanma süresini de göz önüne alın Almanya da nasıl bilmiyorum ama bura da ortalama 233 gündü sanırım.

Almanyada dava yoluna gitmek en mantıklı çözüm olur. Türkiyede açılacak davanın sonucunda icra takibi yapmak için Türkiye'de bir malvarlığı mevcut olması lazım aksi takdirde o karar işe yaramayacaktır.
  • Paylaş
Almanya'da Basarili avuktlarimiz var size yardimci olacaklardir, bu internet sitesinde istediginiz sehirden 1 avukat ile görüsebilirsiniz avukat-rehberi.de/tuerk-avukat.php ,ayrica bir kac avukatan öncelikle fikir alin ücretlerini sorun almanya,da avukat´lik ücretleri biraz yüksektir bu konuda dikatli olmalisiniz,davanin ne sekilde baslayip ne sekilde sonuclanacagini danismada sorabilirsiniz. size süre hakkinda mutlaka bilgi verilecektir . Ücretin tamamini Pesin Ödemeyin.
Basarilar
  • Paylaş
Emlak Satış Sözleşmeniz var mı? Bankadan para gönderilirken açıklama kısmına ne yazıldı? Bu soruları cevabı olmadan sorunuz doğru cevaplanamaz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

407 Görüntülenme9 Takipçi5 Yanıt