Bilmek istediğin her şeye ulaş

Petrol fiyatları yarı yarıya düştüğü halde, enerji çıktı kaynakları olan akaryakıt, gaz, elektrik vb. fiyatları neden düşmez?

Ekonomiden pek anlamam ama ben olayı şöyle gözümde canlandırabiliyorum. Hesap da doğru çıkıyor...

Petrol fiyatları eğer pompaya yansırlarsa vergileri de beraberlerinde düşürürler. Yani eğer petrol %50 ucuzlarsa ve bu fiyat akaryakıta yansırsa devletin aldığı vergi de %50 azalır. Verginin nerelerde kullanıldığı cevap kapsamının dışında ama devlet bu gelirinden feragat etmek istemez belki de zaten ona bağımlıdır ve feragat edemez. Ayrıca tüketilen miktar belli, tedarikçi adeti de belli. Tedarikçilerin ve işleme tesislerinin de bu pazardan yaşamaya devam edebilmeleri gerekir. Dolayısıyla önce işleme tesisleri ardından tedarikçilerin kar oranı artar ki geçinebilecekleri parayı kazanmaya devam edebilsinler üstüne devlet de vergi oranlarını arttırır, fiyatlar da ham petrol fiyat düşüşünün çok altında düşer.

Diyelim ham petrol litresi 2,5TL, pompadan çıkışı vergisiz 5TL, devlet de vergi koyuyor ve bunu 10TL'ye satıyor. Ham fiyat %50 düşsün 1,25TL olsun, tedarik zinciri hala hayatta kalabilmek için litre başı 2,5TL getiriye ihtiyaç duyuyor, devlet de hala litreden 5TL istiyor. Akaryakıt pompa fiyatı böylece 8,25TL oluyor. Yani ham petrol %50 düşerse pompaya %17,5 olarak yansıyor ki bizdeki hissedilen düşüş de buna orantılı oldu son düşüşte.
  • Paylaş
Ulkelerin kendi aralarinda yaptiklari anlasmalar onemli rol oynar misal petrol fiyati 90 tl diyelim ulke derki onumuzdeki 20 sene ben alicam bu petrolu bana 70den ver her iki ulkede kur riskinden etkilenmez birinxil ffaktor budur
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

83 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt