Bilmek istediğin her şeye ulaş

Peyzajı çok seven ve tasarımlarımın çıkış noktasında peyzajı, doğayla uyumu referans alan mimarlar hangileridir? Doğayla barışık olan yapılar hangileridir?

Soruyu peyzajdan ziyade, doğadan referans alan olarak ele almak istememden dolayı aklıma gelen en iyi örnek Santiago Calatrava'dır.

Mimarlık

Mimarlık

Mimarlık

Mimarlık

Mimarlık

Milwauke Sanat Müzesi çatısına dair bir video


İsim olarak örnekleri çoğaltamıyorum çünkü aslında haddinden fazla maruz kaldığımız yığınla kötü örnekler dışında mimar zaten doğa ile barışık bir yapı tasarlamak zorundadır ama özellikle bunu bir üslup olarak kendisine düstur edinme halini kabullenemiyorum.

Nedenine gelecek olursak, herhangi bir yapı, eser doğadan referans alsa da ona uyum sağlasa da yapay, mekanik bir şey tasarladığını kabul ediyorken bu öykünmenin göze parmak halinde sunulmasının, meşru bir zemin arayışından, reklam sloganı olmasından öte olmadığını düşünüyorum.

Bu nokta da günümüzde artık doğaya uyumun daha doğrusu yapaylık üretiminin doğaya tahribatını en aza indirmek, bazı bazı da pozitif önde etki etmesine (güneş panellerinden enerji üretmesi gibi) olanak sağlayan, sınırlayan, belli bir çizelge çevresinde derecelendirmesini yapan LEED ve BREAM sertifikasyon sistemlerinin devreye girdiğini bilmek gerekiyor. Aşağıdaki linkte özellikle Türkiye'de yapılmış örneklerini görebileceğiz sertifikalı binalara baktığınız zaman formel olarak doğadan referans almadığını anlayabilirsiniz ama doğaya katkıda bulunmadığını da söylememek gerekir. İçerik olarak bu yapıların daha samimi olduğunu düşündüğümü belirtmek istierim.

issuu.com/xxi_dergi/docs/yesilbinalar13

Cevabı hazırlarken aklıma gelen bir projeyi de göstermek istiyorum.

Leça Swimming Pools (1964), Alvaro Siza


Bir vesile ile bu projeyi bir kez daha paylaştım diye hatırlıyorum ama yer gelmişken tekrar paylaşayım istedim. Aşağıdaki resimleri de inceleyecek olursanız oldukça zor bir arazide sadece tek bir duvar yapıp tüm servis hacimlerini o duvarın arkasına alarak duvarın deniz tarafındaki işleyişin olabildiğince ana fonksiyona ayrıldığını görebilirsiniz.

Bu işleyişi programlarken de gene peyzajı olduğu gibi bırakıp yürüyüş yollarını, merdivenleri ve havuzun kendisini de bu peyzaja hiç dokunmadan sadece teknik gereklilikler sebebiyle (suyu tutabilmek için yapılacak duvarı ihtiyaç olduğu kadar yapmak veya doğası gereği geometrik bir forma sahip olan merdiveni doğal kayanın amorf geometrisi izin verdiği ölçüde yapıp bırakmak) yapaylık üretildiğine dikkat çekmek isterim.

Mimarlık

Mimarlık

Mimarlık

Mimarlık

Mimarlık

Sonuç olarak doğayla barışık yapılar; illa ağaç dalları gibi kolonları olan, kuş kanadına benzeyen çatısı olan yapılar olmak zorunda değildir. Formel yanılsamalar dışında bahsettiğim sertifika yönlendirmeleriyle de veya yüzme havuzu örneğindeki gibi arazinin genius loci (latince "yerin ruhu" anlamina gelmektedir. Belli bir yerin ozelliklerini, niteliklerini anlatir.) analizini ister farkında olmadan ister bilinçli bir şekilde doğru yaparak da peyzajı çıkıs noktası olarak ele almak mümkün olabilir.
  • Paylaş