Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ph nedir? Niçin önemlidir?

Ph bir çözeltinin asitlik ve bazlık derecesini belirten ölçü birimine denir. Bu ölçü sistemi 0 ve 14 arasında rakamlarla ölçülür. 0 aşırı asit, 14 de aşırı alkali demektir. 7 pH derecesi ise ne asit ne alkali yani maddenin nötr olduğunu gösterir.

Kimya

Ph'ın bizim için önemi nedir?


İnsan vücudunda dolaşan sıvıların ve tüm dokulardaki pH seviyesinin sürekli olarak ideal seviyede tutulabilmesi ve bunu sağlayacak bir iç ortama sahip olması gereklidir. Vücut sıvılarının asit-alkali dengesinin 7.0 -7.4 seviyesinde olması gereklidir. Kişinin pH seviyesi asit seviyesine yaklaşırsa yani, 7’nin altına düşerse hastalıklarla ilgili semptomlar ortaya çıkmaya başlar. Kandaki pH'ın bu değerin altına inmesine asidoz üstüne çıkmasına ise alkaloz durumu denir. Vücudumuz kandaki bu ani pH değişikliklerini önlemek amacıyla önemli tampon mekanizmaları geliştirmiştir. Kanda asit miktarı arttığı zaman, bu fazla asit ya da alkali maddeler böbrekler ve solunum merkezinin uyarılması ile birlikte idrarla atılmaktadır.

Ortamdaki pH derecesi belirli bir seviyenin altında veya üstünde olduğunda, proteinler denatürasyon adı verilen değişime uğrar ve biyolojik işlevlerini yitirir. Ayrıca yine enzimler ve hormonlar, belirli pH derecelerinde en yüksek işlevselliğe sahip oluyorlar. Bu nedenle de, vücuttaki pH seviyesinin belirli bir aralıkta tutulması gerekiyor.
  • Paylaş