Bilmek istediğin her şeye ulaş

Phi (fi) sayısı ve altın oran konularında ne düşünüyorsunuz?

Altın oran mevzusu çok ilginçtir. Daha önce bir yazıda bahsettiğim kaos teorisi ile de ilişkilendirilir hatta. Şöyle bir nokta ile başlayayım. Doğada herşey fibionacci sayılarının sayı değerine eşit şekillerde bulunur diyerek bunları tek tek açıklayayım:
Fibionacci Sayıları: Yine adı Leonardo olan bir şahıs :), Leonardo Fibionacci keşfetmiş diyelim: Her sayı kendinen önce gelen 2 sayının toplamıdır, şöyle ki; 1 1 2 3 5 8 13.........böyle gider.

Bu sayıların her elemanının bir öncekine bölümü yaklaşık olarak altın oranın değerindedir. Sayı değerleri büyüdükçe (sonsuza doğru) bu oran da altın orana yakınsar. Yani, 13/8= 1,62500. Böyle devam ederseniz ve fibionacci sayılarını da büyütürseniz bu oransal sayı da meşhur altın orana yakınsar (1.618033988749894).

Ha gelelim kaos, doğa,.vs.'ye. İnsandan yola çıkalım. İnsanın 1 adet burnu, 2 adet gözü, kulağı, 5 adet parmağı (her elde), 2 bacağı, kolu,.vs vardır. Bu sayılara dikkat edersek fibionacci sayılarının ilk elemanlarından olduğunu görürüz. Bunu doğadaki bir çok canlıda araştırıp hep bu sayılarla orantılı olduğunu bulmuşlar. Zaten dört yapraklı yoncanın doğada bulunmamasının bir nedeni de budur :).

Bulunanların da 2+2 yaprağın yapılanmasından oluştuğu görülmüştür. Ha bu duruma uymayan canlılar var mıdır? Birkaç tane bitki vardır evet ama onların da mutasyona uğradığı düşünülüyor. Bu konu çok derin bir konu, üniversitedeki asistanlık döneminde baya araştırmıştım, ancak özetinin ve hatırladıklarımın bir kısmı bunlar :). Zamanla bu yanıtımı geliştireceğim, söz :).

NOT: Bu arada şimdi bir göz attım ekleme yapmak için hatırlamak adına, güzel örnekler var bu yazıda (Efe Kıvanç Bey yazmış):

elyadal.org%2fpivolka%2f16%2ffibonac.htm
  • Paylaş
Altın oran artık günümüzde bir çok dijital alanda kullanılıyor. Ancak bundan öncesinde (özellikle mi öyle yapılmış bilemiyorum ama) sanat eserlerinde de izine rastlanmış.

İşte bazı örnekler:

İslam (İslamiyet)

Tahmin edebileceğiniz üzere Apple logosu:
İslam (İslamiyet)

Twitter'ın logosu:
İslam (İslamiyet)

Ve bazı internet sitelerinin ölçüleri:

İslam (İslamiyet)
  • Paylaş
Altın oran ve Phi sayısı üzerine bilimsel makale de yazmış biri olarak diyebilirim ki, doğanın kendi geometrisidir, kendi iç uyumu için oluşturduğu oranlar dizisidir. Özellikle antik dönemdeki yapılarda bakışım ve oran önemli olduğundan bunu (bu ölçüyü) en iyi şekilde ve her şeyde kullanmışlar, böylece doğanın bir parçası olma, doğayla uyum içinde olma özelliklerini de sonuna kadar kullanmışlardır. Belki de günümüzdeki yapılar Fibonacci dizisindeki oranlara uymadığı için bizi bu kadar rahatsız ediyor, görsel bir kirlilik yaratıyor. Bu ölçüyü kullanmayarak hem içinde yaşadığımız doğayla olan kendi uyumumuzu hem de doğanın kendi içindeki uyumunu bozuyoruz.
  • Paylaş
Çok ilginç teoriler var gerçekten. İnsan bedeninin ölçülerinde bile rastlanıyormuş.
  • Paylaş
1

Sertaç Kunduz, david beckham yüz ölçüleri ile altın orana en çok uyan homo sapienlerden bu arada :)

Deli bişey.. : D Her şeyde var..
  • Paylaş
Bazı insanların düşünceleri yüzünden bu tür şeyleri bile inkar etmesi ne ilginç! Bu doğada varlığı aşikar olan bir oran; ama bazı kaynaklar önyargıları yüzünden reddebiliyor.
  • Paylaş
Haziran 2012

Gizli Kullanıcı

Bir şeyde bir ölçünün bulunması, onun tesadüfen olmadığını; birisinin müdahalesi ile olduğunu gösterir (ölçülülük kendi kendine olmaz). Doğa da ölçülülük ile beraber denge de vardır ki bu ölçü devamlı korunuyor. Bu da birisinin devamlı o ölçüyü takip ettiğini gösterir.

Bir misal:
Bir usta bir binayı inşa etsin. Yalnız öyle bir bina farzedin ki; her bir tuğlasında, taşında, kapısında, penceresinde, zemininde ve tavanında yani her yerinde mükemmel bir ölçü var.. Binanın her bir kalem malzemesinin devamlı olarak değiştiğini - tuğlaların kısım kısım çıkarılıp ve yerine yenilerinin gelmesi gibi- fakat binanın o mükemmel ölçülülüğünün değişmediğini görelim. Yorumumuz şöyle olacaktır: Bu bina güzel ve ölçülü olmasıyla maharetli bir ustayı gösterir; malzemelerinin yenilenmesine karşın ölçüsünün bozulmaması ise o ustanın devamlı işi başında olduğunu devamlı takip ettiğini gösterir..

Doğadaki her bir canlı cansız her şey mükemmel bir bina gibidir. Özellikle canlılara hususan insana bakacak olursak, devamlı bir teceddüt yani yenilenme var. Tıbben sabittir ki 6 ayda kısmen 2 yılda da tamamen insanın vücut hücreleri yenilenmekte.. Sürekli besinlerle içeceklerle oksijen vb ile yeni maddeler geliyor boşaltım ile de malzeme kaybediyoruz. Fakat bu mükemmel vücut binası bütünlüğünü ve ölçülülüğünü kaybetmiyor. Bu da o vücudu inşa eden ve devamlı takip eden ustasını yani ALLAHI tanıtıyor, varlığını ispat ediyor, hatta ve hatta an be an bizi hücrelerimizi takip ettiğini gösteriyor...
  • Paylaş