Bilmek istediğin her şeye ulaş

Photohop'ta hareketli resim (GIF) nasıl yapılır?

Photoshop'ta basit gif resimler yapılabilir. Yazı rengini değiştirme, art arda farklı resimler gösterme gibi... Bunun tekniği de her karede değişen bir resim alanının olması. Aşağıda verdiğim resimde mesela şekil ilk kareden son kareye doğru gittikçe rengi koyulaşıyor. Her kare bir fotoğraf gibi düşünün. Bunları oynatıyorsunuz.

Photoshop

Geldik bunu Photoshop'ta yapmaya:
  1. Boş bir çalışma belgesi açın. Window>Animation menüsünden animasyon bölmesini açın.
  2. Çıkan bölme yukarıdan anlattığım mantıkla işliyor. Aşağıda gördüğünüz gibi her karede bir önceki resme ekleme yaparak ilerliyorum. İlk karede bir ; işareti yazdım. Sonra animasyon bölmesinde sol altta bulunan küçük sayfa ikonuna tıklayarak ikinci kareyi oluşturdum. Bu kareye de bir ) ekledim. Yine aynı şekilde yeni bir daha kare oluşturdum ve bu kareye de dil ekledim (Karelerin belli bir saniyeyle gecikmeli olarak gelmesini istiyorsanız animasyon bölmesindeki karede minik önizlemenin altındaki oku tıklayarak ayarlayabilirsiniz).Photoshop
  3. Basit bir GIF resmi böylece yaptık. Sıra kaydetmeye geldi. File>Save For Web & Devices'i tıklıyoruz. Karşımıza gelen pencerede renk paletinin altında Looping Options'u Forever olarak seçiyoruz. Bu GIF'in hareketler bitince tekrar tekrar oynamasını sağlayacak. Direk Save'e tıklayıp dosyamızı oluşturuyoruz. GIF resminiz hazır!
  4. Sonucumuza bakalım: goo.gl/a6ccy
:))
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

472 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları