Bilmek istediğin her şeye ulaş

Photoshop'u iyi bir şekilde öğrenmek için nasıl bir yol izlenmelidir?

2006'da bir fotoğraf stüdyosunda işe başlamıştım. Üç aylık bir işti, mesai bitiminden sonra Photoshop 7.0'ı kurcalıyordum pek bir anlam verememiştim. 2007'de ilk bilgisayarımı aldım, ne kadar işe yaramaz uygulama varsa hepsi şu bilgisayar dergilerinden geliyordu. Photoshop Element 5 (yanlış hatırlamıyorsam) verilmişti bir ara lisans kodu ile birlikte. İlk başta sadece fotoğrafları kurcalıyordum. Renk arttır kırp, arkaplanı temizle vs.

İnternette bir video gördüm, mini cooper'ın rengini değiştiriyordu. Mini Cooper'da en sevdiğim araçtır bu arada. (Ha ben hayat hikayesi yazar gibi yazmaya başlamışım şimdi fark ettim. Sıkılmıyorsan sorun yok, çünkü ben böyle yazmaya devam edeceğim.) o videodan sonra bunda daha çok şey vardır dedim. Önce "Photoshop Dersleri" yazarak arama yaptım. Karşıma gerçekten ilginç şeyler çıkıyordu. Fakat her aramada 50 adet ders sürekli tekrar ediyordu. Kopyala yapıştır site yazarlığı baş göstermişti. Her site isim olarak farklı içerik olarak aynıydı.

Bir iki çeviri sitesi öğrendim (translate.google'dan bi haberdik o zamanlar zaten o da beta idi.) dersin karşılığına baktım. Tutorials'ti.

Photoshop Tutorials olarak aramamı değiştirdim. Karşımda hazine niteliğinde siteler vardı. psdtuts.com (psd.tutsplus.com), psdhero, goodstutorials, abduzeedo.. bunlar henüz yeni yeni yetişen sitelerdi her hafta bir tasarım koyuluyordu. Her hafta o tasarımı çiziyordum.

Sonra çeşitli Türk tasarım sitelerinde (adobedestek, grafikerler, photoshopmagazin, vs. vs.) yaraışmalar vardı. O yarışmalarda kötü olsada çizimimi sergiledim, eksiklerimi hatalarımı gördüm. Hata yaptıkça daha da geliştim.

Şimdi ise 2007'den beri PS kullanan amatör bir grafikerim. :)

Bu kısa hayat hikayesinden sonra şu siteler olmazsa olmazımdır der yazımı sonlandırırım.

psd.tutsplus.com/category/tutorials/

abduzeedo.com/tags/photoshop

good-tutorials.com/tutorials/photoshop

smashingmagazine.com/2008/01/10/adobe-photoshop-tutorials-best-of/

grafikerler.org/photoshop-dersleri/

sanalkurs.net/kategoriler-13.html


Ha unutmadan, çalışmalarını merakla bekliyorum!

  • Paylaş
Bol bol uygulamalı tutorial izlenmeli, uygulamaları yapılmalı, kısa yollar ezberlenmelidir. Bu şekilde eğitime başlayan kişi programa hükmetmeye başladığı andan itibaren kendi yöntemlerini geliştirmeye başlar. Ayrıca bir diğer önemli nokta Photoshop'un güncel sürümlerini takip etmek ve yeniliklerini sürekli uygulamaktır. Şayet güncel sürümleri takip etmez ve yenilikleri uygulamazsanız sahip olduğunuz bir çok bilgi çöp niteliğindedir. Photoshop'u iyi kullanmanın en belirgin yanı hızdır. Yenilikler büyük ölçüde işinizi hızlandırır. Kung-fu'da olduğu gibi Photoshop'ta da en önemli faktör hızdır. Kısa yollar ve yenilikler. Sonrası yaratıcılığınıza kalıyor.
  • Paylaş
Photoshop 2 boyutlu bir programdır, tamam bir sürü şey yapabilirsiniz onunla ama gözünüzde büyüttüğünüz kadar büyük, kapsamlı, zor bir program değil.Bu linkteki arkadaş güzel anlatıyor. Tutorialları yaparsanız öğrenirsiniz.
youtube.com/user/phlearnllc
  • Paylaş
İnternette yer alan çeşitli tutorial sitelerinde ki örnekleri yapmayı denemek iyi olur, en azından neyin nereden yapıldığı konusunda pratik kazanırsın.
  • Paylaş
Senlerdir photoshop anlatırım ve senelerdir ps biliyorum bir sürü adam tanıdım ve onlara ps bilmediklerini gösterdim. uzun lafın kısası.
kariyermimari.com%2fegitimler%2fphotosho...
  • Paylaş

Programın yetenekleri bir yana ihtiyaçları belirleyip PD de çözmek anlamak için çok iyi yol ama temel PS bilgisinede sahip olmak, menülerin ne işe yaradığını bilecek kadar bilgili olmak şart..

  • Paylaş
Elinize sağlık güzel bir anektot/paylaşım olmuş.Ek olarak çok uzun anlatımlar bazen bıktırabiliyor. Temel işlemlerin 1dk dan kısa videolarla anlatılmaya başlandığı bu kanaldaki dersleri, henüz yeni başlayanlara öneririm.
youtube.com/playlist?
  • Paylaş
Bir şekilde başlamak lazım.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3451 Görüntülenme11 Takipçi8 Yanıt

Konu Başlıkları