Bilmek istediğin her şeye ulaş

Photoshop'ta bir manzaraya bir insan bedenini eklerken orantılamayı nasıl yapıyorsunuz?

(Örneğin kenarlarda tek tük ağaçlar olan bir yol ya da yol kenarında az ötede kerpiçten yapılma bir ev varsa...)Düzenle
Perspektifi göz önüne getirerek tabii ki. Eski ressamlar resim çizerken her parmağın bile oranını düşünüyorlardı. Modern insan da birazcık perspektif duygusu ve belki de yerleştirilen insanın yakınlarındaki boyutu, oranı belli nesneler yardımıyla bunu yapabilir. Profesyönel montaj işleri de yapıyorum ama bir kez bile boyutu nasıl ayarlayacağımı düşünmedim. Çekiştiriyorsunuz, doğru boyuta gelince duruyorsunuz. . .
  • Paylaş
4

Düşünce Hırsızı, Salt zihne yerleşmişse tamam da bu perspektif konusunda bir türlü kendini alıştıramıyorum. Hoş, gece-gündüz tasarım yaptığım söylenemez (hani öyle olsa belki alışırdım) ama durum şu an için böyle. Bir çok kere denedim farklı tarzlarda ama hepsinde de insan figürünü istemsiz şekilde fazlasıyla küçültüyorum. Manzarayı büyük tutup insan figürünü küçük bırakmaya zorlanıyor gibiyim. Haliyle çok garip bir sonuç çıkıyor ortaya. Göz kararı dışında photoshopta bunun oranlarını ayarlayabileceğimiz bir teknik var mıdır diye sorayım istedim.

Şaman, Bu tutorial güzel sanırım perspektifi zor işleri başarmak için:

Düşünce Hırsızı, Video başlığından öyle anlaşılıyor. Vanishing Point'le bir ilgisi olduğunu da tahmin etmiştim. :) Muhtemel çok işime yarayacak. Teşekkür ediyorum.

Şaman, Rica ederim ve asıl ben de teşekkür ederim, sayenizde ben de bir şey daha öğreniyorum. Şu anda izliyorum ☺

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

53 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları