Bilmek istediğin her şeye ulaş

Photoshopta montaj yaparken arka plan ile eklenen görüntünün renk ayarları nasıl tam uyumlu yapılabilir?

Bunun için Photoshop'taki bir aracı kullanabiliriz:
 1. Image>Adjustments>Match Color menüsüne gelin.
 2. Tüm ayarlamaları bu pencereden yapacaksınız:

  Photoshop
 3. Benim elimde iki ayrı resim dosyası var. Birisi arkaplan resmi, diğeri rengi uydurulacak resim. Şimdi iki resmi de Photoshop'ta açalım. Rengi uydurulacak resme gelelim ve yukarıda verdiğim menüleri sırasıyla açalım (Ben Tarkan'ı İstiklal caddesine montajlayacağım. Bunun için Tarkan resminin tonu İstiklal caddesinin fotoğrafıyla aynı tonda ve efektte olması lazım :).

  Photoshop

  Photoshop

 4. Barlardan gözümüze iyi gelen gerekli değişkenleri sağladıktan sonra Tarkan'ı İstikla caddesi resminin üzerine kopyalıyorum. Daha sonra perspektif, büyüklük-küçüklüğünü hesaplıyorum. Eğer renk sizi biraz rahatsız ettiyse düzeyler, renk balansı, aydınlık-kontrastla uğraşın. Eninde sonunda o rengi tutturursunuz :)
 5. Ve çalışmamızın sonucu :)

  Photoshop
 • Paylaş
Işık çok önemli montajlayacağın objenin ışını adjustments seçeneği ile düzenleyebilir en realistic görüntüye sahip olabilirsin.
 • Paylaş
Eğriler, ton/doygunluk ve renk dengesiyle yapılabiliyor. Match color gibi otomatik komutlar çok işe yaramaz, montaj olduğu sayfadaki örneklerde olduğu gibi açıkça görülür. Yukarıdaki komutlardan sadece bir tanesini kullanacaksınız. Üçü birden kakafoni yaratır. Başta karmaşık gelecektir ama o üç komuta da zamanla alışıyorsunuz. Zaten eğer montaj yapıyorsanız alışmak zorundasınız da...
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3272 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları