Bilmek istediğin her şeye ulaş

PHP 5 ile PHP 7 arasında syntax farkları nelerdir?

PHP 5 kullanan bir eğitim setini takip ediyorum, Ubuntu kullandığım için PHP 7 kullanmak durumundayım, farklı şekillerde PHP 5 yüklenebilse bile PHP 7 kullanmanın daha iyi olacağını düşünüyorum. Fakat Mysql bağlantısını yaparken bile sorun yaşadım. Bu sorunların nasıl üstesinden gelebilirim? PHP 5 ve PHP 7'nin syntax farkları hakkında bilgi verir misiniz?Düzenle
Orhan arkadaşımız bazı detayları zaten iletmiş. Şimdi sormuş olduğun soruyu kendi yorumumla cevaplamak istiyorum. Öncelikle PHP 7 güncel PHP versiyonudur. Versiyonlar güncelleştirmeleri, giderilen hataları gibi detayları belirtmektedir. Yani sen PHP biliyorsan, biliyorsundur kodlama aşamasını. Versiyon farklılıklarının önemli takip edilmesi gereken bir durumdur. Diğer tüm diller gibi PHP de gün geçtikçe değişmekte ve gelişmektedir. En temel olarak mevcut eğitim setin ile çalışmalara devam edebilirsin bir sorun olmayacaktır. Tek problem şudur; PHP 6 ile beraber önceki versiyonlarda kullanılan bir çok fonksiyon kaldırılmış, kullanımı tavsiye edilmeyerek yok olmaya başlamıştır. PHP 7 'nin amacı daha stabil çalışmak, daha hızlı çalışmak ve konu odaklı olmaktır. Bunu da şu şekilde açıklamaya çalışayım; Önceki versiyonlarda bazı durumlarda satırlarca kod yazmak gerekiyordu bir varsayımı yakalamak için. Fakat şu anki PHP 7 güncelleştirmeleri ile beraber bu zahmetlerden kurtuluyoruz ve basit kodlar ile daha hızlı ve daha saf kodlar yazabiliyoruz. Yazılım dili ve mantığı olarak PHP5 ile PHP7 arasında farklar bunlarla sınırlıdır. PHP 5 öğrenmek gibi bir durum söz konusu değildir. PHP öğrenmek ya da öğrenmemek vardır. Sen PHP öğrendikten sonra, versiyon yorumlamalarını bildikten sonra her şeyi yapabilirsin. Bunun için PHP internet sitesine giriş yaparak PHP7 changelog bilgilerini incelersen PHP öğrendikten sonra adapte olman kolay olacaktır. Yalnız şunu unutma ki; PHP 7 ile beraber bazı eklemeler ve çıkarmalar yaşandı. Bunları az önce de söylediğim gibi PHP internet sitesinden ilgili sayfalarda açıklamasını inceleyerek ilerleyebilirsin. Bu arada standart mysql_connect gibi fonksiyonlar tarihe karışmakta. Şu an PHP'nin önerdiği bağlantı şekli PDO 'dur. Ubuntu kullanman PHP 7 kullanmak zorunda olduğun anlamına gelmez ayrıca. Aşağıda vereceğim adreslere giriş yaparsan önceki 5 versiyonuna ulaşabilirsin.php.net/downloads.php

Bu adres ise localhost olarak kolaylıkla kullanabileceğin bilinen bir yazılımdır. XAMPP 5.6.30 PHP versiyonu ve 7 olarak iki farklı şekilde setup sunmakta sayfaları incelersen görebilirsin zaten.

apachefriends.org/tr/download.html

Umarım kafandaki sorulara geçte olsa bir cevap olmuştur anlattıklarım.

Yine herhangi bir durumda sorabilirsin cevaplamaktan memnuniyet duyarım.
  • Paylaş
Ben (yaklaşık 7 yıldır) 5.3 yazdığım (uygulamalarımın sunucularının ve tecrübemin bölünmesini istemediğim) için yeni sürümlere geçemiyorum. O yüzden doğrudan php7 hakkında yardımcı olamayacağım fakat yeni öğrenen birine kesinlikle ve kesinlikle son sürümü öğrenmesi gerektiğini tereddüt etmeden söyleyebilirim. (Hatta yazılım sektörünün kuralı olmalı bu :)
Halihazırda bir setin varmış aslında o set ile php7 yazabileceğini düşünüyorum. Veritabanı bağlantıları gibi uç görevleri aştıktan sonrası için o setteki hemen hemen her kodun sağlıklı bir şekilde php7'de de çalışacağını düşünüyorum. Veritabanı bağlantısı için ise hangi sürüm olursa olsun farketmez şuan PDO connection öğrenmen gerektiğini düşünüyorum (tüm sürümlerinde aynı anladığım kadarıyla. Şuan bende pdo kullanıyorum)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

223 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt