Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sadece PHP kullanarak büyük projeler yapılabilir mi? Diğer web tabanlı dilleri dahil etmek gerekir mi?

Büyük projelerde ayrıca C extensionları da kullanılmaktadır. Yani bizim kullandığımız PHP'den farklı bir yön izliyorlar. Apache'yi kendilerine göre derliyorlar, PHP de değişiklik yapıyorlar. Hız için C eklentileri yazıyorlar. Veritabanları da bizim gibi urunleri getir tabanlı çalışmıyor.

Mesela Facebook uzantı olarak php görüyoruz ama bizim kullandığımız LAMP ortamı ile alakası olmadığını düşünüyorum. Öyle bir şeyler de duymuştum.
  • Paylaş
Sadece PHP sadece .NET gibi sınıflandırmak doğru olmaz. Web Tabanlı Projeler geliştirmek için Veritabanı + ( PHP / .NET / ASP (Gözünü seveyim) ) + Javascript + HTML + CSS olmak üzere 5 temel bacaklı yapıya ihtiyaç vardır. Olmazsa olmazlardır. İşin programlama kısmında PHP ile yapılamayacak şey yoktur. Örnek kaynak vs bulmak uygulamak geliştirmek değiştirmek son derece kolaydır.

Büyük projelerin başarısı Verilerin nasıl işlenip nasıl hızlı bi şekilde gösterildiği ile doğru orantılıdır. Asıl iş veritabanı ile görsel arayüzde biter PHP sadece arada bi taşıyıcı olarak kullanılabilir.
  • Paylaş
Sunucu tarafinda dil olarak sadece PHP ile cok buyuk projeler yapabilirsiniz. Dahil oldugum projelerden biliyorum.

HTML/CSS/JS tarafindan bahsetmiyorum tabii, bunlar istemci tarafi teknolojiler. Ama sunucu tarafinda sadece PHP ile butun dertlerinizi cozebilirsiniz.
Milyonla sayilacak kullaniciya ulasmadan da baska herhangi bir programlama diline ihtiyac duymadan yurutebilirsiniz.

Kullandiginiz teknolojiler maddi ve insan kaynaklarindan sonra gelir, onu da soylemeden edemeyecegim. Tecrubeli tek bir programci tecrubesiz 5 tane adamin yerine gecer. Proje ne kadar buyuk olursa bir yillanmis bir de genc programciyla isleri gayet guzel yurutebilirsiniz. Bunu da dahil oldugum projelerden biliyorum.

Bu soruyu sormanizdan yola cikarak size bu konuda danismanlik edecek biri lazim gibime geliyor.
  • Paylaş
1

Gökhan Çancılar, İşte projeler büyüdükçe önbellekleme, template engine ile önbellekleme gibi teknolojiler de kullnılıyor. Ama projeler daha da büyüdükçe C, Python gibi diller de kullanılmaya başlanıyor. Özellikle C extensionları yazıp işleri burada hallediyorlar.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

698 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt