Bilmek istediğin her şeye ulaş

PHP kodları ile JavaScript ve CSS dosyalarımızın yollarını gizleyerek kullanabilir miyiz?

İnternet sektöründe gözün gördüğünü gönülden saklayamazsın kanka
  • Paylaş
Hayır, js, html, css dosyaları sunucuda kayıtlı dosyalarda olabilir, PHP tarafından istem sonrası yaratılmış dosyalarda. Ama, bu dosyalar internet üzerinden istemci bilgisayara gider ve tarayıcı tarafından derlenir. Dolayısı ile tarayıcıya yorumlanmamış halleri ulaştığı için (ve bu andan sonra PHP'nin onlara müdahelesi mümkün olmadığı için) kullanıcı bu dosyalara her şekilde ulaşabilir. Ajax+PHP kullanıp parçalar halinde bu dosyaları gönderip kullanıcının işini zorlaştırabilirsin. Ama tabi kendi işini de zorlaştırmış olursun.
  • Paylaş
Gizlemeye çalışmaktansa, ilgili kodları şifreleyip, kendin kullanacağın zaman şifreyi çözerek (html dökümanı içerisinde) okutmanı tavsiye ederim (Encryption & Decryption) .
  • Paylaş
Evet, yollarini gizleyerek kullanabilirsin, ama iceriklerini gizleyemezsin.

Ornekle anlatayim:
xyz.com/getir.php? Js=xyz
xyz.js dosyasini PHP ile okuyup icerigini istemciye gondermek icin boyle birsey yapabilirsin. Ama cok anlamli olmayacagini bil. Cunku istemcinin tek yapmasi gereken 'Kaynagi goruntule'mek olur.

PHP kodu da soyle olur (hicbir kontrol koymadim, sadece fikir sahibi olman icin yaziyorum:

echo file_get_contents("/dosyalarin/durdugu/yer/{$_GET['js']}.js");
  • Paylaş
4

Gökhan Çancılar, Yine html de görünecektir böyle olunca. Yanılıyor muyum? Php kodunda gözükmez bu.

Necmettin Begiter, HTMLde görünmemesi diye birşey söz konusu olamaz. Peygamber olsan gizleyemezsin.

Aykut Kardaş@turkerinanmaz kendi web sayfasında sürekli değişen bir imajın yolunu bir şekilde gizlemişti sanırım. Hatta imajı css de background şeklinde kullanıp, arkaplan yoluna da bir php sayfasını bağlamıştı?

Turker İnanmaz, Lakin bahsi geçen olay o değil. Benim yaptığım şey rotate.php ile değişime girmesini istediğim görselleri aynı klasöre koymaktan ibaret. Tabi background-image önüne de bos.gif isimli 1px'lik bir gif dosyası koyarak görsellerin yolunu kısmende olsa kapatmış oldum.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

306 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt