Bilmek istediğin her şeye ulaş

Php öğrenirken aynı zamanda framework öğrenilmeli midir?

Yaklaşık 8 aydır PHP kullanıyorum. Sizce her hangi bir php framework'u öğrenmeye başlamalı mıyım?Düzenle
Bence kesinlikle hayır. İlk önce fonksiyonel programlamayı, yapısal programlamayı öğrenmek gerek. Hele ki Zend Framwork gibi devasa yapılar başlangıç için çok kötü bir seçim olur. Framwork kullanma hakkında soru işaretleri oluştuğunda o zaman önce OOP, sonra da framwork öğrenilebilir. Mesela Codeigniter veya Laravel. Framwork çok kafa karıştırır diye düşünüyorum.
  • Paylaş
Bir frameworkten ziyade ilk başta bir framework için gerekli kod standartlarını ve tekniklerini öğrenmenizi tavsiye ederim. Bu anlamda PHP'nin nesne tabanlı kısmına hakim olmanız gerekecek. MVC tasarım deseni, namespace, obje, static, exception, routing, cache, ORM, command line tools gibi kavramlara hakimseniz, bir frameworke geçip hem zamandan tasarruf edip hemde düzenli kod yazma alışkanlığı kazanabilirsiniz. Aksi takdirde hayati derecede önemli olan bu tekniklere alışmanız uzun zaman alacaktır. Özetle balık almayı değil balık tutmayı öğrenin.
  • Paylaş
Framvework , genel anlamda , bir işlemi birçok yerde ayrı ayrı yapmaktansa ,
birileri tarafından oluşturulmuş kod ve fonksiyon parçacıklarını zaman kaybetmeden daha efektif bir şekilde kendi yapınızda kullanmanıza yarayan oluşum...

dolayısıyla hakimiyet kurabilmek anlayabilmek ve kullanabilmek için belli bir seviye php , kod ve algoritmik yapıya sahip olunması gerekir ,

framework gereklimidir sorusuna bir türlü şahsen %100 gereklidir diyemedim hiçbizaman,

sadece büyük firmalarda büyük yazılımlarda kullanılmasının amacı, yazılımcı değişimi vs... Durumlarında bir sonrakiler projeyi kaldığı yerden devam ettirebilsin , ya da mevcut ekipte ortak bir yazım kullanım stili oluşsun diye tercih ederler. . .
  • Paylaş
Bence kesinlikle öğrenilmeli çünkü diğer dillerde de frameworkler kullanılıyor. Yabancılık çekmezsin en azından mantığı kavramış olursun. Php içinde zend framework'ü öneriyorlar. Şahsen kullanmadım ama performans hız güvenlik vs testlerini okudum.
  • Paylaş
Php'yi öğrendim gerekli çalışmalarımı yaptım diyorsan bunu bir php Framework ile destekleyip özellikle nesne yönelimli programlama teknikleri ile kod yazmayı gerçekleştirmelisin. Bir de php ile web serviceleri geliştirme konusunu iyi öğrenmeni tavsiye ederim.

Framework seçiminde hangisi olmalı bilmiyorum ama onemli olan Bi Framework ile tanışman bu aşamada
  • Paylaş
Emeklemeyi öğrenmeden koşamazsın ... Frameworkler PHP'nin ileri seviyesindeki kullanıcılar içindir ... Sen ilk önce temel PHP mantığını ve geliştirmesini öğren ... Sonrası zaten gelecektir.
  • Paylaş