Bilmek istediğin her şeye ulaş

PHP popülerliğini kayıp mı etti?

Aslında hayır. TIOBE'nin sitesine göre Mart 2013'te en çok kullanılan programlama dilleri:
 1. Java
 2. C
 3. Objective-C
 4. C++
 5. C#
 6. PHP
 7. (Visual) Basic
 8. Python
 9. Ruby
 10. Perl
 11. JavaScript
 12. Bash
 13. Lsp
 14. PL/SQL
 15. Delphi/Object Pascal
 16. Visual Basic.NET
 17. Transact-SQL
 18. Pascal
 19. Lua
 20. Assembly
 • Paylaş
Bence kaybetmedi ve kaybetmez de...
 • Paylaş
PHP populerligini kaybetmedi, web tarafında hala bir numara. Ama popülerliği giderek azalıyor. Şöyle ki, Android için kod yazıyorsan Java kullanıyorsun. Mac ve iPhone için yazıyorsan Objective-C. Bu ikisi çok hızlı yükseldi son birkaç yılda doğal olarak. Yazılım üreticileri herşeyin Web kullanarak çözülemeyeceğini anladı. PHP'nin kendi içindeki tutarsızlıklar ve diğer dillerin pratikliği ve sağladığı geliştirme hızı birleşince, PHP giderek puan kaybetmeye başladı. Uzun süre konumunu koruyacaktır, ama sonsuza kadar böyle gitmeyeceğinden emin olabilirsin.
 • Paylaş
Çoğu PHP coder'lar MVC yapılarına yöneldiler, Zend, CI, Yii ve laravel gibi php frameworkler olduğu sürece php popülerliğini kaybetmez.
 • Paylaş
2012-2013 arası programla dillerinin kullanım oranları için websaati.com/index.php/arsivler/753 göz atabilirsin... Phpde çok küçük bir kayıp var ama %0, 75 oranında ama. .
 • Paylaş
PHP, web programlamada hala popüler bir dildir. Fakat zaman ilerledikçe, insanların talepleri de o oranda değişiyor. Artık web ortamında daha dinamik daha anlık uygulamalar baş göstermeye başladı. PHP yapısı gereği asenkron dediğimiz yapıya uygun olmadığı için kullanımı da doğal olarak düşüyor. Onun yerine bu işleri yapan Nodejs, Python, Ruby gibi dillerin kullanımı 2013 ün sonlarına doğru artış gösterdi. Ama anlık uygulamalar söz konusu olmadığı zaman PHP hala kendi alanında 1 numara.
 • Paylaş
Popülerliğini yakın gelecekte kaybetmesi mümkün değil ama artık cool değil
 • Paylaş
2

Vudu Cayld, PHP'nin cool olduğu bir zaman var mıydı ki?

Aydın Bulut, PHP her zaman popülerdi bence, çünkü en çok PHP Developer aranıyor yurt içinde ve yurtdışında.

Bence masaüstü proğramlama ile web proğramlamayı karıştırmamak lazım. Çünkü hangi alanda aha çok geliştirici varsa o alandaki diller ağırlık koyacaktır ayrıca bu ankete veya veri topladıkları havuzda bütün geliştiriciler yer almıyor, bence PHP popülerliğini yitirmez.
 • Paylaş
Donanım tarafında özellikle Linux / BSD sistemler de yavaş kalması nedeniyle Python ve Ruby kullanımı arttı. Ama nesne yönelimi, java desteği ve birçok mükemmel Framework sayesinde hala gözde bir programlama dilidir.

Genellikle dilleri kıyaslarken yapılan en büyük hata karşılaştırmanın doğru sistemler üzerinde ve doğru kodlama yöntemi ile yapılmamış olmasıdır. Düşünün ki Facebook hala PHP ve MySQL kullanıyor.
 • Paylaş
Eskiden web programlama bu kadar popüler değildi. Şimdi web tabanlı yazılım alanında çeşitlik arttı. Sadece e-ticaret veya cms yapılmıyor. Muhasebe programlarını bile web tabanlı görmek mümkün. Hele hele php mvc, css ve js frameworkleri bu kadar gelişmişken php ye ilginin düşeceğini zannetmiyorum.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1759 Görüntülenme13 Takipçi11 Yanıt

Konu Başlıkları