Bilmek istediğin her şeye ulaş

Pi sayısının yanlışlığı kanıtlandı diye haberler dolaşmakta... Tüm dünyanın kabul ettiği Pi sayısı gerçekten de yanlış ise, sizce matematik dünyası buna nasıl bir tepki verir? Sizin tepkiniz ne olurdu?

Bu iddianın sahibi Bekir Özmen adında bir Türk. İddiasını yaptığı çalışması, kanıtlarıyla birlikte noterler tarafından onaylanmış ve şu anda TÜBİTAK incelemesinde... Detaylar: http://bit.ly/rem9pLDüzenle
Adam show yapıyor. Haberi de okursanız bunu anlarsınız. İlk olarak matematikci değil. İkinci olarak neden akademik kurum ve kuruluşlara değil de noter'e konudan bihaber bir birime onaylatıyor? Onaylatmak nedemek üstelik? Noter matematik profesörümü ki onaylayabiliyor böyle bir şeyi? Kısacası:

"Herhangi bir dairenin cevresinin capına bölünmesi ile ortaya çıkan sayı pi sayısıdır ve bunu inka'lar babilliler mısırlılar hititler kısacası bir çok uygarlık biribirinden habersiz kullanıyorlardı. 'abrice Bellard, 2010 yılında Chudnovsky algoritması kullanarak sayının ilk 2.699.999.990.000 basamağını bulmuştur. Arşimet, 3.1/7 ile 3.10/71 arasında bir sayı olarak hesapladı. Mısırlılar 3,1605, Babilliler 3.1/8, Batlamyus 3,14166 olarak kullandı. İtalyan Lazzarini 3,1415929,Fibonacci ise 3.141818 ile işlem yapıyordu."

(alıntı; wikipedia)
  • Paylaş
Bildiğim kadarı ile zaten pi sayısının hesaplanmasında yüzlerce ayrı yöntem var bir kaçını merak edip bilgilerimi tazeleyim dedim. Aşağıdaki linkte bir kaç değişik hesaplama yöntemi buldum.

İşime hiç yaramasa bile bana göre pi sayısı 22/7'dir zaten :))
Amerika belli yeniden bulunmaz :)) : tr.wikipedia.org/wiki/pi_say%c4%b1s%c4%b1
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1205 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları