Bilmek istediğin her şeye ulaş

PIC nedir? Ne işe yarar? PIC Programalama ile neler yapılabilir?

Uzaktan kumandalı helikopter ? Sensör ile kendi yolunu bulan küçük robotlar ? Küçük, Orta ve Büyük çaplı işlerde genelde hangi amaçla kullanılır ?Düzenle
PIC, Microchip firmasının üretmiş olduğu mikrodenetleyici ailesinin genel adıdır. Açılımı Peripheral Interface Controller'dır. Bu ailede 8 / 16 /32 bit mikrodenetleyiciler var. Piyasada en çok 16 ve 18 serisi 8 bit olanlar yaygındır. Her boyutta projede rahatlıkla kullanılabilirler.
  • Paylaş
12

Aydın Bulut, Cevap için teşekkür ederim ama bu çok teknik ve benim istediğim cevaba uzak olmuş, belkide ben düzgün soramadım, benim istediğim şu: hobi sayılabilecek şekilde ilgilenmek istiyorum, web proğramlama yapıyorum, görsel proğramlamayı çok az biliyorum; ama pic ile uğraşmak istiyorum boş kaldığım zamanlarda, o yüzden bir eğitim pdf dökümanı olabilir video olabilir, yani elimdeki sistem ile nasıl pic ler proğramlayabilirim neler yapabilirim ilk etapta bunları öğrenmek yani temel ve önemli olan bilgileri öğrenmek istiyorum bu konuda kaynak önerebilirseniz sevinirim, kolay gelsin.

Sertaç Kunduz, Tam olarak ihtiyacınız olan şey mikroelektronika ve araçları sanırım. Online kitabı mevcut ve geliştirme setlerini hem internet üzerinden hem de ANkara'da Beti Bilişim üzerinden alabilirsiniz. Mikroelektronika firmasını yıllardır takip ediyorum ve 5 Ar. Gör. 'nin kurduğu bu şirket inanılmaz hızlı büyüyüp farklı sektörlere de giriş yapmıştır. PIC'a başlangıç yapmak ve hobi mahiyetinde projeler çıkarmak istiyorsan şiddetle tavsiye ederim. Kendi IDE'leri ve kütüphaneleri ile gömülü yazılım işini oldukça zevkli hale getirmiş durumdalar.

mikroe.com/products/

Kitaplar:
mikroe.com/pic/books/

Coşkun Taşdemir, Hobi olarak çalışacaksanız kullanım kolaylığı ve kaynak bolluğu açısından size Arduino'yu tavsiye ederim. Arduino da PIC'lere benzer şekilde üzerinde Atmega 8 bit mikrodenetelyici içeren bir platform. Geliştirme ortamı internetten ücretsiz olarak indirip 10 dakika içinde ilk uygulamayı çalıştırabilirsiniz. Konuyla ilgili bir tane kitabım var. Ondan da faydalanabilirsiniz.

Coşkun Taşdemir, Arduino'nun web sitesi: arduino.cc. Ayrıca Türkçe içerik için de arduinoturkiye.com'a bakabilirsiniz.

Sertaç Kunduz, Süper... Şimdi sitenizi de inceledim. Oldukça faydalı ve açıklayıcı bilgiler var.. Tebrikler bu arada.. İngilizce olmayan güzel içerik kazandırmışsınız.

Aydın Bulut, Cevaplarınız için çok teşekkür ederim, umarım ufakta olsa bişeyler yapabilirim :) uzaktan kumandalı araba vs... peki Coşkun Bey sizin kitabınıza nasıl ulaşabilirim ?

Coşkun Taşdemir, Klasik bir yanıt olarak ama bütün kitapçılarda :) İnternette belli başlı kitap satış sitelerinde Arduino diye aratabilirsiiniz. Ayrıca robotistan.com'da kitap içerisindeki uygulamalarda kullanılan elamanlarla beraber bir set de satılıyor. Burada ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz: coskuntasdemir.net/arduino-kitabim

Coşkun Taşdemir, @Serkan Teşekkür ederim

Aydın Bulut, :) yardımlarınız için teşekkür ederim tekrar, Türkçe içerikler çok faydalı oalcaktır ingilizcelerde genellike sıkıntılı oluyor anlama konusunda, benim için zaman alabilir PIC ama umarım sabırlı olup başarabilirim. Ayrıca Serkan Bey size de tekrar teşekkür ederim.

Sertaç Kunduz, Ben teşekkür ederim...

Aydın Bulut, video için sağolun şuan bakma fırsatım yok, en kısa zamanda bakacağım.

PIC bir mikro işlemcidir. Giriş ayaklarına gelen verilerden yararlanarak çıkış ayaklarındaki cıhazları yönlendirebildiğiniz bir elektronik otomasyon ürünüdür. Bunu sağlamak için öğrenmeniz gereken basit bir yazılım dili var. Bir de yazılımı yükleme ve okumayı öğrendiniz mi zevkli ve yararlı çalışmalar yapabilirsiniz. E tabi biraz da elektronik devre tasarımı bilmenizde yarar var.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1872 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt