Bilmek istediğin her şeye ulaş

Pirinç pilavı nasıl yapılır?

Öncelikle pirinçler nişastası çıkana kadar yıkanır. Pirinçler sıcak ve tuzlu suda en az 15 dakika bekletilir. Tencereye sıvı yağ koyulur ve yağ kızdığında pirinçler eklenir. Sürekli karıştırılır. Bu kısımda su eklemek için acele etmeyiniz. Pirinçler birbirinden ayrılana kadar kavrulur. Sonrasında su ve tuz eklenir. Tuzu tadına bakarak isteğinize göre ekleyebilirsiniz. Kısık ateşte kapağı kapalı olarak pişirilir. Pirinçlerin suyunu çektiği gözlemlendiğinde tencere ocaktan alınır ve demlemeye bırakılır. 15-20 dakika sonra kapak açılıp pilav karıştırılarak servis yapılır. Afiyet olsun.     OKTAY USTA :)
  • Paylaş
3

Erol Sürmeli, Teşekkürler.

Nurdan Çiçek (Eyinç), pirinci tuz ile kavurursanız daha tane tane ayrılır.kavrulduktan sonra suyunu ilave edebilirsiniz.

Ayni Al, Kabuklu pirinçle yapılırsa 15 dakika değil, en az 45 dakika suda beklemesi gerekecektir. Fakat lezzetli, sağlıklı ve besinli olması için böyle olması lazım. Öteki türlüsü, şehriye katılmadıkça yağ emmiş yavan lastik... GI'i yüksek bir zehir.

Herkes farklı yapar, ben de şöyle yaparım:
Öncelikle Yasemin pirinci kulanırım ki tane tane ve lezzetli olsun. Bulabilirsen Basmati pirinci daha da güzel bir pirinç. Bende pirince tencereye girinceye kadar su deydirilmez.
Bir kupa pirinç için bir çorba kaşığı kadar tel şehriye 50g kadar tereyağında şehriyeler kahverengi olana kadar güzelce kavrulur. Ardından prinç, tuz, biber eklenir ve 5-10 dakika daha kavrulur. 1,75 kupa soğuk su eklenir, kapak kapatılır ve ocak kısılır. 
15-20 dakika sonra kapağı açıp baktığında pilavın üst yüzeyinin delik delik olduğunu görürsün. Altını kapatabilirsin ya da en küçük ocağa en kısık ateşe alabilirsin. Kapağı açıp tencereyi önce temiz bir kurulama bezi ya da kağıt havluyla kapatıp üstüne kapağı kapatıp pilavı 10 dakika kadar demlendirirsin. Sonuçta pilavın yağı tabanına çökeceğinden servis yapmadan önce tamamını bir güzel karıştırmalısın. Afiyet olsun. 
  • Paylaş
1

Hakan, Sunnetlere, düğünlerde Dane dane pilav dökülür:)) irtibat 0 212 :)

Unuttuğunuz bir şey var :). Püf noktalarını yazıyorum :D Eğer tavuk haşladıysanız suyunu atmayın onun suyunu katın pilava. Tabi her zaman bunu yapmak mümkün olmuyor onun için bulyon kullanmanız daha avantajlı :). Bulyonu da direkt içine atmayın, küçük bir kapta azıcık sıcak suyla eritip öyle ekleyin suyuna. Tadındaki nefisliği farkedeceksiniz :). Bir de eğer suyunu cok kaçırdım diyorsanız üzülmeyin. Piştikten sonra tencerenin üzerine havlu peçete koyup kapağı kapatın. 15 dakika açmayın. Tane tane olacaktır.

  • Paylaş
Bulguru sorsan yardımcı olabilirdim. Ama pirinç pilavı yememeye gayret ediyorum.
  • Paylaş
1

Ayni Al, Kabuklu pirinç pilavı yiyebilirsin.

Pilav tarifleri ve alternatifleri : ye-mek.net/markarnalar-pilavlar/#pilavlar
  • Paylaş
Yapabildiğim tek yemek sayılır o yüzden tarife güvenebilirsiniz :) öncelikle pirinçler hafif tuzlu ılık suda yarım saat kadar bekletilir. Bir yemek kaşığı dolusu tereyağı tencereye konur ve şehriyeler eklenerek güzelce kavrulur.sehriyeler renk değiştirince( pembeleşince hafif kavruk olmadan yani ) süzülen pirinçler tencereye eklenir. Güzelce kavrulur. 2-3 dk kadar.suyunu eklemeden önce pirinçlerin daha beyaz görünmesi için bir kac damla limon suyu ve pirinçlerin yapışmaması içinse bir çay kaşığı şeker kullanılabilir. Daha sonra kaynamış su eklenir yarım parmak gecene kadar. Tuz eklenir hafifce karıştırılır. Daha sonra kapağı kapatılır. Sık sık kapağı acmamak önemlidir. Kapak üzerinden pilavın üzerin delik delik olana kadar beklenir. Daha sonra kapağı acıp kasıkla suyunu cekip cekmediği kontrol edilir.suyunu cekmişse pilavın üzeri bir havlu ile kapatılır havlunun üzerine kapak tabi =) demlenmesi beklenir.sonrası malum afiyet olsun.
  • Paylaş