Bilmek istediğin her şeye ulaş

Pisa kulesi neden eğridir?

Discovery'de seyrettiğim belgeselden ek bilgiler:

- Kule parça parça yapılmıştır, bir kısmı yapıldıktan sonra inşaat durmuş, bu süre içerisinde kule belirli bir oranda eğilmiştir. Zaten bu sayede eğik olmasına rağmen ayakta kalabiliyor, yani önce bir kısmı yapılmış ve bina oturmuş sonra üstüne ek kat çıkmışlar. Sonra yapılan katlarda merdivenler döşemeler kulenin bu eğik haline göre terazi alınarak düz yapılmıştır. Yani kuleyi tam düzeltirsek üst katlarda döşemeler eğik olacak :)

- Kule yıkılma riski taşıdığı için askıya alınmıştı ve ziyaretçilere kapatılmıştı fakat, sonra, zeminin sağlam olduğu taraftan sondaj marifetiyle toprak eksilttiler ve o taraftaki zemini de biraz zayıflattılar ve eğiklik bir oranda düzeltilip kurtarıldı. Yanlış bilmiyorsam şu an askılar söküldü ve yine ziyaretçilere açık (son giden arkadaş bize güncel durumu bildirsin lütfen).

Merak edenler belgeseli aşağıdaki bağlantıdan indirebilir.
Discovery Channel - On the Inside: The Leaning Tower of Pisa (2001)
  • Paylaş
Zemindeki oturmadan dolayı eğridir. Az geçirgen zemin yüklendiğinde zamanla içindeki su çıkar ve oluşan boş hacim nedeniyle zemin oturur. Kulenin olduğu meydana giderseniz oradaki tüm yapıların eğri olduğunu görürsünüz. Kazıklı ya da büyük radye temellerle problem çözülebilirdi ama kulenin yapıldığı çağda ne bu bilgi yaygındı ne de teknoloji mevcuttu. Sadece bazı ustalar bu bilgiye sahipti ki burada anlatmadan edemeyeceğim. Mimar Sinan Süleymaniye'yi yapmadan önce tüm malzemeyi caminin yapılacağı alana yığmış ve iki sene yok olmuş. Oturma da zaten teorik olarak iki senede tamamlanır. O da bu iki senenin sonunda ortaya çıkmış ve camii yapmış. Sayın Güney Özcebe hocamızın anlattığı bir hikayedir, ODTÜ'de bölüm başkanı olduğundan sözüne güveniyorum... :) Kısaca hızlı çözüm için teknoloji mevcut değildi ama zemin için hissi olan nadir ustalar mevcuttu.
  • Paylaş
Bir kaç kuşak boyunca mimarlık yapan Pisano ailesinin üzerine yapışmış kötü ün. Her yıl 1mm güneye yatma yaptığı söyleniyor. Bu eğrilmenin nedeni tam çözülememiş ama zemindeki balçıklı toprağın güneyde daha nemli olmasından ötürü imiş. Nasıl kötü bir ün ise yılda 1 milyondan fazla turist çekmekte:) Benim oturduğum bina da eğri, pisa kulesi ile özdeşleştirip kendimi iyi hissediyorum :)
  • Paylaş
Kulenin eğilmesinin sebebi inşa edildiği toprağın elverişsiz olmasıdır. Floransa ile Pisa şehri arasında bu dönemde yaşanan savaşlar yüzünden kulenin inşası bir yüzyıl kadar gecikmiştir.
  • Paylaş
Kulenin neden eğik olduğu aslında tam olarak bilinmiyor.Bilinen şey ise kulenin eğik yapılmadığı.Kulenin temelinde kumlu toprak bulunmuştur bu da kulenin yapımından sonra oturmayan zemin yüzünden zamanla yavaş yavaş kayıp eğildiğinin düşünülmesine sebep olmuştur.Kulenin tepesinden sarkan çekül de kulenin devrilmesini önlüyor.

İtalya

  • Paylaş
Bunun cevabını gerçekte kimse bilmemektedir. Muhakkak olan şey, kulenin böyle eğri yapılmadığı gerçeğidir. Yakındaki bir katedrale çan kulesi olarak 1174 yılında yapımına başlanan kule, ancak 1350 yılında tamamlanmıştır. Kulenin temeli kumlu toprak içindedir. Bu durum, eğriliği izah için ileri sürülen görüşlerden birinin esasıdır.

Bazı kimselere göre, kulenin ilk üç katının yapımı tamamlandığında kumlu toprakta iyi oturmayan temel kaymış ve kulenin eğri bir durum almasına rağmen inşaata devam edilmiştir. Tabii kulenin eğrilmesi birdenbire, fark edilir şekilde olmamıştır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1982 Görüntülenme13 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları