Bilmek istediğin her şeye ulaş

Piyanonun altındaki pedallar ne işe yarar? Özel bir adı var mıdır?

Günümüzdeki piyanolarda farklı işlevleri olan 3 tür pedal vardır:
  • Sağ pedal
  • Sol pedal (“una corda” pedal)
  • Orta pedal (“sostenuto” pedal)
Orta pedal konsol piyanolarda bulunmaz. Onun yerine “surdin” ya da “gece” pedalı denilen, sabitleştirilerek susturucu görevi yapan, egzersiz amaçlı kullanılan bir pedal vardır.

Sağ Pedal; pedal grubunun sağında yer alır. En sık kullanılan pedaldır. Sağ pedal sonoriteyi kontrol eder. Bu pedala basıldığında, tellerin üzerinde titreşimi engelleyen susturucu görevi yapan keçeler yukarı kaldırılarak sesin volümü kısmen güçlendirilir, böylece ses zenginleşir. Bu pedalın öteki bir amacı da, piyaniste klavyede eliyle ulaşamayacağı uzaklıktaki notaları “legato”, demek ki bağlı çalabilme olanağını sağlamaktır.

Nota yazımında, sağ pedalın kullanılması gereken yerler P *, Ped * işaretleriyle gösterilir. Sağ pedalın 3 tür kullanma biçimi vardır:
  1. Piyanoda hiçbir şey çalmadan önce pedala basma
  2. Nota ile aynı zamanda pedala basma.
  3. Notadan hemen sonra pedala basma.
Sesten önce kullanılan pedal, parçanın ilk sesinde vurgu meydana getirmede yumuşak bir etki yapar. Bu teknik, suslarla ayrılan cümlelerin başlangıcında da kullanılabilir. Nota ile aynı zamanda basılan pedal türü ”ritmik pedal” olarak adlandırılmaktadır.

Günümüzde birçok piyanist ritmik pedalı, marş, vals, mazurka ile öteki dans türlerinin karakteristik ritmlerini belirginleştirmek, aksanlı, senkoplu nota ya da akorları vurgulamak ile belirli notaların tonunu arttırmak, zenginleştirmek için kullanır.

Notadan hemen sonra basılan pedal “senkop” ya da “legato” pedal olarak adlandırılır. Senkop pedal, sağ pedalın öteki türlerine göre daha fazla armoni bilgisine, deneyimi ile hassas bir işitme becerisine dayalı olduğundan, kullanımı özel bir dikkat, önem ile çalışma gerektirir. Senkop pedal, notadan hemen sonra basılan pedalın armoni değiştikçe kaldırılıp hemen akabinde tekrar basıldığı bir tekniktir. Bu pedal tekniği, yorumcuya devamlı legato, dahası, her iki elde de akorlarla dolu olan pasajlarda bile bağlı çalma olanağı verir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2491 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları