Bilmek istediğin her şeye ulaş

Piyasa dengesine hükümet müdahaleleri nasıl gerçekleşir?

Araştırma yaptım ama pek bilgi bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.Düzenle
Basitçe anlatmak gerekirse, arz ve talebe müdahele ederek diyebiliriz. Bu da taban ve tavan fiyat uygulamaları, vergiler, sübvansiyonlar yoluyla edebilir.
  • Paylaş
Tüketicinin ve üreticinin belirledikleri bir piyasa dengesi var, yani müşteri o fiyattan almaya üreticide o fiyata satmaya razıdır, fakat hükümet bir taban fiyat veya tavan fiyat belirler ve böylece piyasa dengesine müdahalede bulunmuş olur, tavan fiyatta tüketici fazla almak ister çünkü malın fiyatını düşürüyor devlet ve bi malın fiyatı düşerse talep daha da çok artar, talep artıyo evet ama üretici o fiyatta kar yapamadıgı ıcın yanı malıyetını karsılayamadıgı ıcın tavan fıyat belırlenen yerde kendı cıkarları dogrultusunda üretim yapıyo, bu sefer de talep fazla yanı talebi karşılayamıyor üretici ve bu sebeple tüketici farklı ürünlere yöneliyo, taban fiyat uygulamasında ise tam tersi üretici üretiyo ama tüketici fiyat fazla oldugundan alamıyor, yani arz fazlası meydana geliyor ve de arz fazla oldugundan maliyetini veya karını karşılamak için bi yerlerden kısmak zorunda kalıyor üretici ya makinelerini azaltıcak ki kısa vadede bunlar ımkansızdır, veya üretim fonksiyonlarından birini değiştireceksin örneğin; işçilerini çıkartıcaksın işten. Ve başka bi şekilde de devlet mudahale edebilir o da vergiler yoluyla.
  • Paylaş
Hükümet direk olarak bunu gerçekleştirmez. Hükümet daha çok siyasal işlerle ilgilenir bu nedenle yarı özerk olan merkez bankası koluyla bu işlemleri gerçekleştirir. Hani haberleri takip ediyor musunuz bilmiyorum ama maliye bakanı ve bir çok bakan çıkıp şöyle bir konuşma yapar, "merkez bankasının faiz oranlarını değiştireceğini düşünmüyorum" gibisinden açıklamalar yaparlar. Bu da merkez bankasına dolaylı yoldan müdahele etmektir.
  • Paylaş