Bilmek istediğin her şeye ulaş

Piyasadaki en iyi laptop soğutucusu hangisidir?

100 liraya bile soğutucular var. Bunları özellikleri nedir ki bu kadar pahalılar? Ucuz ve kaliteli soğutucular da var mıdır?Düzenle
Burada herhangi bir markadan bahsetmek biraz saçma olur. Bir çok markanın bir çok modeli var. Benim alüminyum kasalı, hızı ayarlanabilir çift fanlı bir "Akasa" soğutucum var, eski HP Workstation'ımda kullanıyordum. Ayarlanabilir hızdan çok memnundum. Fanın hızını ses yapmayacak şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Yüksekliği de ayarlayabiliyorsunuz.

Fiyatlarına gelince, çok ucuzları da var ama hem malzemeleri çok kötü hem de fanları hız ayarsız oluyor, soğuttuklarından çok gürültü yapıyorlar. Pahalı bir modeli ayrıca USB hub olarak da kullanabiliyorsunuz. Kendiminkini alırken Vatan Bilgisayar'dakilerin tümünü incelemiştim 100TL'nin altındakiler kanaatimce işe yaramaz aletler. Çok tasarruf etmeniz gerekiyorsa büyük bir fan, ikinci el bir sehpa, küçük bir potansiyometre (poti de denir) ve eski bir USB fişinden kendiniz de 20TL gibi bir fiyata bir soğutucu üretebilirsiniz. Sehpayı marangoza götürüp, ayaklarını kısalttırırsınız, ortasına da fana uygun bir delik açtırırsınız, hadi belki de 10 liranızı marangoz alır ama sonunda hızı ayarlanabilir, kocaman fanı olan bir soğutucunuz olur.
  • Paylaş
Grafik işlemcinizi yüksek performansta uzun süre çalıştıracaksanız oyun ve yüksek kalitede film izlemek gibi USB'den çalışan soğutucular yerine adaptörle daha yüksek voltajda çalışan bir soğutucu kullanmak daha doğru olur. Böyle sorunlar çok sık olmasa da bilgisayarınızın ana kartından durmaksızın akım çeken bir fan ilerde chipset'e kadar zarar verebilir.

Benim için önemli olan ilk olarak sessiz çalışmalı, yükseklik ayarı bulunmalı, alçak soğutuculardan sıcak havayı dışarıya atamadığı için çok verim alamazsınız. Soğutucu yüzeyi mutlaka delikli olmalı. Çift fanlı bir soğutucu alıyorsanız bu fanlar ekran kartı ve işlemcinin bulunduğu bölgede değilse (notebook fan kanallarına denk gelmiyorsa) pek işe yaramayacaktır. Bunun yerine tek ve büyük fanlı bir soğutucu almak daha doğru olur fakat büyük pervane dönüş hızını biraz yavaşlatacaktır. Üzerinde 3-4 fan bulunan soğutuculardan daha iyi verim alırsınız. Tabi bir de soğutucu fiyatını arttıran başka özellikler eklenebilir. Üzerinde USB portları bulunan fanın dönüş hızını ayarlayabileceğiniz opsiyonel özellikler vs.

Bunlar dışında plastik yerine alüminyum soğutucular daha iyidir. Ama bir notebook soğutucusundan daha önemlisi her zaman bilgisayarınızın toz ve fan bakımını yapmaktır.

Marka için hangisi iyidir konusunda pek yorum yapamam, Cooler Master kullanıyorum ve memnunum ama hemen hemen her marka standart kullanıcılar için (çok profesyonel olmayanlar dışında) aynı kaliteye ve özelliklere sahip soğutucu üretiyor.
  • Paylaş
ZALMAN ZM-NC3000 notebook soğutucu oldukça iyi. Fiyat olarak pahalı olmasına rağmen sağlamış olduğu performans ile her kuruşunu hak ediyor. 3 USB girişi mevcut, fan hızını ayarlayabiliyorsunuz. İsterseniz enerjiyi laptoptan alabilir yada daha yüksek performans için harici adaptörü kullanabilirsiniz. Daha etkin bir soğutma için Alüminyum bir panel kullanılmış. Birçok soğutucu plastiktir. Alüminyumun özelliğini söylersek bunun ne gibi bir avantaj sağladığı daha iyi anlaşılacak herhalde. Alüminyum daha çok ısı emer ve daha yavaş ısıyı iletir bu sayede daha iyi bir performans elde edersiniz. Yüzey tasarımındaki 1300 adet yüksek kapasiteli havalandırma deliği ile havanın laptopa eşit olarak dağıtım yapması sağlanmış. Fan olarak 220 mm aksiyel fan kullanılmış. Kullandığınızda oldukça memnun kalacaksınız. Tek dezavantajı kutudan adaptör çıkmıyor ayrıca tedarik etmeniz gerekiyor. Benim önerebileceğim piyasadaki en iyi soğutucu şuan bu ancak markadan ziyade belli özelliklere dikkat ederek bir soğutucu tercihi yapabilirsiniz.

Bu özellikler:
  1. Alüminyum panelden imal edilmesi
  2. Havalandırma deliklerinin dizaynı
  3. Ayarlanabilir fan özelliği
  4. Harici adaptör
  5. Ekstra USB girişi (Bazı laptoplarda 3 USB girişi mevcut birisi Mouse için kullanılıyor bir tanesine de soğutucuyu takarsanız geriye bir USB kalır. Arcade oyunlarda tek USB girişi sizin için yeterli olmayacaktır. Bu nedenle ekstra USB girişi bulunan soğutucuyu tercih edin.)
Bu standartlara sahip soğutucu işinizi görecektir. Birde unutmadan fanın boyutuna ve dönüş hızına da dikkat edin. Küçük fan kullanımlarında birden fazla merkezkaç fanı kullanılması önemli. Tek bir küçük fan belirli bir alanı soğutacak istediğiniz performansı vermeyecektir. Bu noktaya da dikkat ederseniz işinize yarayacak bir soğutucu bulabilirsiniz. Sevgiyle kalın...
  • Paylaş
2

Hakan Köse, 5 madde de bence çok yerinde, özellikle USB port sıkıntısını ben de yaşıyorum.. Ayrıca ayarlanabilir fan kısmı da önemli, ancak ek olarak söyleyeceğim şey; fanı yüksek devirde çalıştırınca çok gürültü yapıyor ise çok rahatsız edici oluyor ve bu sebeple ayarlanabilir olmasının bir anlamı kalmıyor.. Tabi bunlar için dezavantaj ise, satın alıp kullanmadan bazı noktaları test etmeniz mümkün olmuyor maalesef :(

Yılmaz Açıkel, Gürültü konusunda size katılıyorum. Zalman ZM-NC 3000 bu konuda oldukça iyi fanın sesi sizi kesinlikle rahatsız etmiyor. Fanı en son seviyesinde genelde ekran kartını en üst düzeyde kullanan grafik tasarım, fotoğraf düzenleme vb. programlarını kullanırken veya oyun oynarken kullanıyoruz. Bunun dışında düşük seviye yeterli oluyor hatta çoğu zaman soğutucuya bile ihtiyaç duymuyoruz. Zalman'ın bu modelini yukarıda saymış olduğum tarzda programlar kullanan arkadaşlara öneririm.

Ben Thermaltake'in bir ürününü kullanıyorum, 68$'a almıştım. Aslında, olay şu. Laptopların fanları ve hava alımları modeline, markasına göre değişir. Örneğin birisi havayı alttan alıp, yandan verirken, bir diğeride yandan alıp arkadan havayı verebiliyor yada direk alta (hiç görmedim) verebiliyor. Senin alacak olduğun fan, bu özellikler doğrultusunda olmalı. Mesela benim laptopum alttan alıp yandan veren bir model. Kullandığım fan da, alttan cihaza doğru hava veren bir model. Eğer ters yönde bir model kullansaydım, laptopum daha da ısınırdı. Bu konuya dikkat ettiğin sürece, hepsi fanlardan oluşan bir sistem, ucuzu da pahalısı da aynı.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

6892 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt