Bilmek istediğin her şeye ulaş

Piyasaya sürülen ilk Windows işletim sistemi hangi dille yazılmıştır?

Windows 1.0, Microsoft'un MS-DOS adlı işletim sistemi üzerinde oluşturduğu grafik arayüz (GUI) içeren işletim sistemi ailesiWindows'un ilk sürümüdür. 1986'da Avrupa'da piyasaya sürüldüğünde çok fazla satmamıştır.
İlk sürümün verdiği imkânlar akıcı bir çalışmaya imkân vermediği için kısa zamanda unutulmuştur.Microsoft'un Apple işletim sistemine rakip olması amacıyla tasarlanan grafiğe dayalı işletim sistemi gerek grafik kartların gerekse farenin (mouse) günün şartlarına göre çok pahalı olması sebebi ile tutulmadı.
Büyük bir yenilik olarak lanse edilen Taskswitsch (aynı anda birkaç yazılımın paralel çalışması) ise sınırlı ölçülerde mümkün olabildi. Bir dosyayı yazıcı ile basarken diğer fonksiyonlar beklemek zorunda kalıyorlardı.
Ürün;MS-DOS dosya yönetim programı, bir takvim, kart dosyası, not defteri, hesap makinesi, saat ve iletişim programlarından oluşan, kullanıcıların günlük etkinliklerini yönetmelerinde yardımcı olan bir grup masaüstü uygulaması içeriyordu.
Bill Gates'in,Apple'ın yaratıcılarından Steve Wozniak'a Apple'ın merkezine yaptığı ziyaretinde daha gizli Macintosh üzerindekiMac Os'u görüp küplere bindiği bilinmektedir.
[kaynak belirtilmeli]
16 bitlik Windows, NT 3.5 e sürümlerine kadar sadece DOS üstü bir grafiksel çalışma masası olarak görev yapabildi. tr.wikipedia.org/wiki/Windows_1.0
Bilgisayar Mühendisliği


ve bir iki de görsel buldum

Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği
  • Paylaş
1985 yılında yazılan Windows 1.0'ın hangi dille yazıldığına dair bir bilgi bulamadım. Ama Windows 1.0 bir işletim sistemi değil MS-DOS işletimin sisteminin üzerinde çalışan bir program olarak ortaya çıkmıştı. MS-DOS assembly ile yazılmıştı. Büyük ihtimalle Windows 1.0'da öyledir.
  • Paylaş
Valla ben de bilmiyorum ama ben olsaydım Assembly veya C derdim. Hatta ikisi birden de olabilir.
  • Paylaş
Dönemin teknolojik imkanları çerçevesinde temel olarak C tabanlı olarak yazılmış ve Assembly modülleri de kullanılmıştır. İfade etmek gerekirse, sistem programlama katmanında o günden bugüne kullanılan aletler açısından fazla bir değişiklik olmamış, sistem kaynaklarına en yakın yüksek seviyeli diller halen kendi kulvarında geçerliliğini korumuşlardır. Halen Assembly'nin doğrudan donanım programlamaya yönelik masrafsız gücünün kullanıldığı uygulamalar üretilegelmektedir. Interrupt'lar donanım katmanı programlamada önemli birer uzuvdur. C ve Assembly etkin olarak resident (hafızada kalıcı) kodlarla kullanımlarını mümkün kılar. İşletim sistemleri doğrudan kaynaklar tarafından çalıştırılabilmelidir. Bu nedenle yorumlanabilirlik yerine derlenerek doğrudan çalışabilir teknolojiler pratikte tercih edilir.
  • Paylaş
Cevap veriyorum:
Ural-Altay dil yapısından olan Türkçe :) Daha fazla bilgim yok fakat bu durumun önüne nasıl geçildiğine dair hikayeyi dinlemiştim.
Türkçe'nin nasıl önünün kesildiğine dair önemli bir anlatıdır. Konuya hakim birinin paylaşacağı bu bilgiyi okumak bir keyif olacaktır.
Şimdiden teşekkürler.
  • Paylaş
tr.wikipedia.org/wiki/BASIC
Birazı basic ile birazıda C/C++ ile yazıdığını duymuştum
  • Paylaş
C ile yazıldı (Linux gibi..)
  • Paylaş
Isletim sistemlerinin hemen hemen hepsi assembly ve birazda C ile yazilir.
  • Paylaş
2
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1693 Görüntülenme10 Takipçi8 Yanıt