Bilmek istediğin her şeye ulaş

Plan/Program yapmak ne kadar yararlı, her öğrencinin yapması gerekli mi? Gerekliyse neden?

Önce hedef belirlemek gerekir. "Bu hafta ne öğreneceğim ve bunun için ne yapmalıyım?" sorusuna cevap vermek gerekir (konuyu tekrarlamak, çözümlü soruları çözmek, test çözmek... gibi). Sonrasında nasıl yapılacağı kişiye kalmış. Kimi öğrenci sabah erken kalkar çalışır, kimi akşam. Ama çalışırken telefon, bilgisayar (oyun yada sosyal ağalar amaçlı) kullanmamak gerekir. Kendinize hakim olamıyorsanız bunların hepsini başka bir odaya kaldırmakta fayda var. Sonrasında dersin başına oturunca belirli bir süre kalkmamak lazım odaklanabilmek için. Bu şekilde yapılacak bir saatlik çalışma mesaj atarak, müzik dinleyerek, sosyal paylaşım sitelerine girerek, televizyon izleyerek bütün bir gün ders başında oturmaktan daha verimli geçecektir.
 • Paylaş
Zaman kavramına inanan insanlar için plan/program önemlidir.
 • Paylaş
5

Yiğit Yıldırım, zaman kavramına inanır mısınız

Erdem, Herşeyimiz zaman olmuşken, inanmadan yaşayabilir misin?

Yiğit Yıldırım, neden olmasın. her hareket bir çıkar çatışmasının sonucu değil mi, zaman çıkarlarımıza ne kadar hitap ediyor.

Erdem, farkında değilmisin sabah yatıp akşam kalktığının, cümlelerinde kullanmıyormusun yarını dünü,yokmu hayatında hiç yapıcamlar.

Yiğit Yıldırım, yani zaman kavramına inanmayan insan yok mudur

Plan program kesinlikle önemli zamanı verimli kullanma için önemli en başta. Bizler genelde zamanımızı nasıl verimli kullanacağımızı bilmiyoruz. Mesela uyku düzenimiz yok yemeklerimizde düzen yok biraz karambole yaşıyoruz. Belirli bir düzen olması için bazı yerlerin oturmuş olması lazım mesela erken uyanılan bir gün ve erken saatte yapılan bir kahvaltı hem insanı zinde tutar hem gününü verimlendirir. Öğlen saatlerinde uyanıldığını varsayarsak günün yarısı gitmiş oluyor üstüne bide yemek yemekti uyku sersemliğinin üzerinden atılmasıydı derken akşamı buluyor ee o saatten sonra ne yapılabilir ki?? Herşeyi bir sıraya koymak ve o sırada yapmak kişiyi de rahatlatır işlerinin düzene girmesini de sağlar verimliliği de %40-%50 arttırır.
 • Paylaş
Kimine göre spontane çalışmak daha iyidir nasıl öğreniyorsan öyle çalış okuyarak mı bağırarak mı anlatarak mı vs... Hee hepsini denedin zamanın yetmiyor yada çalışmıyorsan evet program yapıp kendini disipline etmelisin önemli olan baskıyla çalışmak zorunda bırakılmaman aklının başka yerde olmamasıdır.
 • Paylaş
Plan yapmak kolay da uygulamak zor : /
 • Paylaş
12

Serpil Güven, :D Nefsinize hakim olursanız zor olmaz ;)

Özgür Ersoy, Özellikle kendimle ilgili sorumluluklarımda taviz verebiliyorum ama konu benim dışımdaki insanlar olunca taviz vermiyorum. Eğer başkasına zarar vermiyorsam kendimi pek takmam çünkü bir şekilde o işin içinden çıkacağıma inanırım :)

Serpil Güven, Kendine güvenmen gerçekten güzel birşey ama hayatını sürekli bu gibi inançlarla geçiremezsin ki. Hadi oldu bi kere o işin içinden çıkamadın hayırlısı buymuş diyip oturamazsın çabalaman gerekiyor istediğin şeye sahip olmak için. Eğer o zaman olmazsa hayırlısı demen gerekir.Yapacağın şeyi planlı yaparsan aradaki farkı görebilirsin ama tabiki senin kararın illa yapmak zorunda değilsin :)

Özgür Ersoy, Elimden geleni yaptığıma inanıyorsam hayırlısı derim ama bazen öyle durumlar oluyor ki insanda elini kıpırdatma isteği bile gelmiyor. Planlı yaşamak iyidir duruma göre. Sadece çok önemli konuları planlarım mesela geleceğim gibi ama genelde anı yaşarım doğaçlama olarak. İstediğim zaman çok yaratıcı olabiliyorum ama bu beni tetikleyen şeye bağlı. Biraz karmaşık yazdım ama anlamışsındır sen :)

Serpil Güven, Anladım anladım :D tabikki sende haklısın. Her konu da planlama ypmıyorum şhsen bnm için önmli olan ve farklı şeylerde planlama ypıyorum bakma sen planlamacı gibi göründüğüme ben genel olarak yorum yptım :)

Özgür Ersoy, Plana uygun davranabilmek insanın yapısıyla alakalı :) Güdülendiği şey de önemli tabii.

Serpil Güven, Ben tam olarak öyle düşünmüyorum :)

Özgür Ersoy, Sen nasıl düşünüyorsun ?

Serpil Güven, Tam olarak ifade edemedim bir türlü. Bence insanın yapısıyla alakalı oolabilir ama tam olarak yapıya bağlı değil o insanın kişiliğinide ele alıyor planlı bir kişi daha başarılıdır bence ama istisnalar hariç asıl anlatmak istediğimi ifade edemedim cümleleri toparlayamadım ama anladığını ümit ediyorum :D

Özgür Ersoy, Anladım sanırım :) kısaca plan yapmak verimi arttırır diyorsun

Bence plan program yapmak fazlasıyla önemli çoğu insan pek önemli bulup uygulamasa da. Her öğrencinin yapması gerekli bence çünkü; kendine bir çalışma programı hazırlarsa her gün okuldan eve geldiğinde bugün ne çalışsam diye düşünmez ve yapamadığı derslere fazla çalışır diğer dersleriyle eşitler. Tabi bu program illa ders için olacak diye bir şey yok sadece öğrenci için asıl önemli olan şeyin dersler ve geleceği olduğunu düşündüğüm için söylüyorum.zamanını gereksiz şeyler için harcamaz veya boşa geçirmemiş olur. Hayatını bir düzen içerisinde devam ettirip sürdürmesi o kişinin hayatına artılar katacaktır.
 • Paylaş
Sen sürece değil hedefe odaklanmalısın. Mesela "Bu hafta şu konulardan bin tane soru çözeceğim. " dediğin zaman senin bunu 7 günde ya da 2 günde yapmanın yani süreci programlamanın bir önemi yok. Hatta ne kadar programlarsan o kadar programın bozulur ve bu sende kaygı, endişe yaratarak seni strese sokar. Eksik olduğun konular üzerinde çalış. Bildiğin konulardan her gün 500 tane soru çözmek sana hiç bir şey kazandırmaz.
 • Paylaş
Öğrenciye göre değişiklik gösteren bir durumdur bu. Bazı öğrenciler uygulanan programlara anında adapte olarak olağanüstü başarılar sağlayabilirler. İçerisinde benim de olduğum bir kesim de program uyguladığı taktirde asla başarı yakalayamaz. Önemli olan kişinin kendisini tanımasıdır.
 • Paylaş
Program çok basit, her gün okuldan sonra bir saat kadar dinlenip çalışmaya oturmak. Haftada bir gün de eğer dersler sıkışık değilse dinlenmek. Öğrencinin işi öğrenmektir, nasıl ki çalışan insanlar haftada 50-60 hatta bazen 100 saatten fazlasını işlerine ayırmak zorundalar öğrencilerin de aynı şekilde çalışması gerekir. Bunu disiplinli bir şekilde yaparsanız o yapamayacağınız, yapsanız da uyamayacağınız programa gerek kalmaz.
 • Paylaş
Gerçekçi ve uygulanabilir bir program yapıldığı takdirde, ne kadar aşama kaydettiğinizi görmeniz açısından bir plana sahip olmanız gereklidir. Naçizane önerim programınıza mutlaka performans kriteri ekleyin. Örneğin programınız sadece 1 saat çalışmayı değil, çözdüğünüz soruların %70'inin doğru olmasını, yeni bir konu öğrenmiş olmayı vb. kriterleri de içermelidir.
 • Paylaş
Program bir profesyonel eşliğinde çok faydalı olduğunu düşünüyorum.
 • Paylaş
Ders çalışma programına bağlı kalmak ders çalışmaktan daha zordur. Fakat bu ders programı oluşturmayacağın anlamına gelmiyor.
Eğer ona bağlı kalacağına inanıyorsan bence durmadan hemen kindine birtane hazırla. Yok eğer güvenmiyorsan kendini sıkmana gerek yok.
 • Paylaş
Plan yaptıkca stres yaparsın. Unut plan yapmayı
evrenin zaten senin için yaptıgı bir ton plan var birşekilde onun istediği gibi şekilleniyoz üzgünüm
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1867 Görüntülenme20 Takipçi13 Yanıt