Bilmek istediğin her şeye ulaş

Plasebo etkisi nedir?

Bir de şu var, siz bir doktora gittiğinizde size plasebo etkili bir ilaç yazamaz. Genellikle ilaç denemelerinde anlamlı sonuç elde etmek için grubun bir kısmına verilir bu. Yani bir nevi sigortadır. İlacın tedavi ediciliğine anlam yükler.
  • Paylaş
1

Gökhan Çancılar, Mesela derler; "plasebo ile yapılan çalışmalarda ilacın etkinliği %70 oranında anlamlı iyiye gidiş gösterdi diye. Yani plasebo alanlarda bu iyileşme olmamış çoğunda.

Plasebo etkisi ilaç özelliği olmayan ancak tedavi de katkısı olan bir etkidir. Plasebo alan hastalara destek, ilgi ve güvence veren bir etkidir. Teröpotik etkisi olduğu eski zamanlardan beri görülmüştür. Ancak bu hastanın kültürüne, hastalıklara bakış açısına göre değişkenlik göstermektedir.

Plasebo hastalıklara karşı azmi olmayan fakat tıbben tedavisi de bulunmayan hastalıkların "bu ilaç sana çok iyi gelecek ama senin de çabalaman lazım" sözleri ile pazarlanan çaresidir. Olarak açıklanmış. Bunun dışında tıbben çaresi olan ancak hastalık hastası olan bireyler ve ağrı eşiği psikolojik olarak çok düşük olan bireylerde de uygulanabilir.

Örnek verecek olursam; Hastanelerde uzun süre yatan hastaların psikolojik olarak etkilendiği görülmektedir. Her ağrı duyduklarında ağrı kesici istemeye başlayabilirler. Bazen bu tür hastalara ağrı kesici deyip serum fizyolojik çekip yapıldığı olur ve hasta da ağrının geçtiğini söyler..:)

Tıp

  • Paylaş
Plasebo, ilaç olarak aslında hiçbir etkisi olmayan telkine dayalı etkisini ortaya çıkaran bir tür ilaçtır. Plasebo “memnun olacağım” anlamına gelen Latince kökenli bir sözcüktür. Kişiye bu ilaç veya durum sana iyi gelecek diye hipnotik bir telkinde bulunulur. Kişi bu telkine inanır ve kendisini iyi hisseder.

Hekimin plaseboya inanması ve inanarak konuşması bile plasebo etkisinde rol oynamakta ve onu artırmaktadır. İlginç olarak hiçbir ilaç etkisi olmamasına, boş bir kapsül olmasına rağmen plaseboların yan etki oranının ortalama %20 sıklıkta
olduğu bulunmuştur.
  • Paylaş
İyileştirici bir etkisi olan ya da olmayan şeylere yüklenen anlamdan dolayı etkinin değişimidir. Yani etki anlam ile ilişkilidir.
Tüm hastalıklarda ortalama plasebo etkisnin %30 olabileceği belirtilmektedir.
Özellikle yeni tedavi yöntemlerinin etkililiği test edilirken plasebo etkisi gösterebilecek durumlarla karşılaştırmalar yapılır ve tedavi etkililiği buna göre değerlendirilebilir.
  • Paylaş
Ilac verdim diyerek seker verip karsindakinin psikolojik olarak iyilesmesini gozlemlemlerken kullanabilirsin. Kaba tabir olarak.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

598 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları