Bilmek istediğin her şeye ulaş

Platon 'Krallar filozof olmadıkça veya filozoflar kral olmadıkça insanlar kötülükten kurtulamaz' diyerek filozofların ve felsefenin önemini belirtmiştir. Sizce bu iki kavram, bu denli önemli midir?

Platon karl marxı tanısa bu lafı söylemezdi : )
  • Paylaş
Sorun siyasal niteliklidir; bu nedenle de çözüm yönetim düzeyinde aranmalıdır. Siyasal alanın toplumsal yapı üzerinde belirleyiciliği olduğuna göre, siyasal erkin felsefeye gönül vermiş gerçek devlet adamlarının, yani filozofların eline verilmesiyle, sorun kendiliğinden çözüme kavuşmuş olabilir diye düşünmüş Platon zamanında. Bence yine olay siyasiye kayardı bir yerde, insanoğlu siyaset olduğunda her zaman kendini kaybetmeye mahkumdur gibi geliyor bana.. Bu iki kavram birbirinden farklı kalsın felsefeyi seviyoruz... Siyasetle kirlenmesin hiç.
  • Paylaş
2

İsmet Acar, Burada vurgulamak istediğim nokta kralların değişmesiyle (yönetim anlayışının değişmesiyle) ortaya çıkacak refah noktası değil. Platon'un bahsettiği gibi filozoflar ve felsefe bu denli önemli midir?

Goul Chakir Katsapoulos, Bunu Platona gore sorduysaniz onun.ve filozoflarin.gozunde evet insanlarin huzuru ve Dunyanin.gelecegi icin cok buyuk oneme sahiptir. Zira onun düşüncesine gore boyle oldugu taktirde halk mantikli ve yaratici dusuncelerle yonetilecektir. Bu soruyu yorumlamamiz icin bizlere sormussaniz cok degisken cevaplar alirsiniz. Siyasette taraf zihinlerden bambaska yanitlar alabilirsiniz mesela. Ama bana sorarsaniz Platonun ütopik ülkesi yaratici ve ilerici olabilirdi evet.

Artık felsefe değil modern bilim kurtarır insanlığı. Felsefenin yaygın olduğu döneme bakarsanır bilimin çok ta ileri olmadığını anlarsınız. Günümüzde modern bilimin bize verdiği sonuçları felsefe hiç bir zaman verememiştir. Artık bilim çağındayız. Bir çok şeyi biliyoruz ve bilmeye devam ediyoruz. Teknolojiyi kullanıyor ve üretiyoruz. Evrenin yapısı hakkında inanılmaz bilgilere ulaştık. Durum böyle olunca filozoflara değil, bilim adamlarına yönelmeliyiz
  • Paylaş
Büyük iskender'in hocasının aristo olduğunu biliyor muydunuz? Büyük iskender'in siyasi alanda ve iktidarındaki başarıların sebebinin açıklaması yalnızca aristo olabilir. Hükümdarların bilge olması iktidarın gücüdür.
  • Paylaş
Buna katılmıyorum
Kral adaletli olmadıkça insanlar kötülükten kurtulmaz. Ben bunu savunuyorum

ADALET
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

962 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt