Bilmek istediğin her şeye ulaş

Plebisit nedir? Gezi Parkı için plebisit yapılmasını doğru buluyor musunuz?

Plebisit, referandum anlamına geliyor. Benim bildiğim kadarı ile 2 şekilde referanduma gidiliyor:
  1. Yetkili makamın bir kanun tasarısı veya teklifinin esaslı kısımları hakkında halk oyuna başvurmak.
  2. Parlamentonun hazırladığı kanun hakkında halkın reyine müracaat etmek.
Gezi Parkı ve Topçu Kışlası ile ilgili durum göz önüne alındığında bu maddelere göre referandum yapılması pek uygun görünmemekle birlikte, mimari projeler hazırlanırken (genellikle projenin başında), halkın yaşamı ile ilgili önemli değişikliklere sebep olunan işlerde, çeşitli merkezler oluşturularak halkın fikri soruluyor. Bu tarz yaklaşımlar Avrupa'da ve dünyada uygulanmıştır.

Bunlardan da öte, Topçu Kışlası projesi üzerinde bir "yürütmeyi durdurma" kararı vardır. Yani özetle, yargı bu projenin hukuka uygunluğu konusunda şüpheye düşmüştür ve projeyi hukuken sonuca bağlayana kadar durdurma kararı almıştır.

Hukuken alınan bu yargı kararı var iken, proje ile ilgili bir referandum yapılması anlamsız olacaktır. Zira, yargı kararını verdiği zaman, referandumdan çıkan sonuç ne olursa olsun, yargının verdiği karar uygulanacaktır. Dolayısıyla mantıklı olan, öncelikle yargı kararının verilmesi ve ardından duruma göre referanduma karar verilmesidir.

Bence, referandum sağlıklı bir sonuç vermeyecektir. Çünkü, olası bir referandum 2 şekilde yapılacaktır.
  • İlçe halkı ile
  • Tüm İstanbul halkı ile
İlçe halkı ile yapılacak bir oylama, yüksek ihtimal ile, AKP'ye karşı ilçedeki genel siyasi duruş yüzünden, "evet" sonucunu çıkaracaktır. Tersinin olma ihtimali de vardır elbet, ancak Türkiye'de insanların bu tarz oylamalarda particilik yaptığı bir gerçektir. İnsanlar projeyi oylamak yerine, kendi partisine oy verir durumda olacaktır.

İstanbul genelinde yapılacak bir oylama ise anlamsızdır. Çünkü, Pendik'te oturan bir vatandaşın Taksim'de bir Topçu Kışlası projesi ile alakalı hiç bir fikri olmayabilir ve hatta fikri olsa bile söz hakkı olmayabilir. Diğer seçenek için bahsettiğim siyasi duruş meselesi, konuya uzak olan tüm oy verenler için yine geçerli bir durum olacaktır.

Bence böyle bir referandum, projeye başlanmadan önce yapılmalıydı ve halka fikrini sorarken, olası alternatif planlamalar, maketler ve tanıtım filmleri önlerine konulmalıydı. Referandum ve halkın söz söyleme hakkı ancak o şekilde ortaya çıkmış olabilirdi.
  • Paylaş
3

Batuhan Bulut, Gezi Parkı içi yapılması öngörülen plebisit kararına karşı olan düşüncenize karşı kesinlikle katılıyorum. Topçu Kışlası yapımı için bir idari mahkeme kararı vardır ve buna göre yürütme durdurulmuştur. Orada, yargı kararına rağmen bir plebisit yapılması, yargıyı hiçe saymak olacaktır ve hukuk devleti kavramı bir kez daha ayaklar altına alınmış olacaktır. Ancak mahkemenin nihai kararından sonra plebisit için girişimler başlayabilir. Tabi bu da mahkemenin yürütmeye devam edilmesi yönünde karar vermesi halinde mümkün olur.

Hakan, Başbakan bugün tv.lerde çok açık ifade etti ve "Yargıdan da üzerine düşeni yapmasını bekliyorum, bu mesajın nereye gittiği bellidir" dedi. Yani artık yargıdan filan hayır beklemeyin. Plebiscite denilen oylama şekli yasal olarak bir zorunluluk getirmiyor. % 100 park kalsın olarak çıksa bile oraya topçu kışlasını yapacak. Bizzat kendisi dedi o kışla oraya yapılacak diye. Plebiscite filan zaten yapılmaz da yapılsa da onun hayrı olmaz öngörüm bu şekil de.

Ikinci öngörüm ise daha vahim. Nasrettin hocanın timurla bir fil fıkrası var. Bunu da buraya yaziyorum, bugün gezi de bağıran bir iki ileri gelen ismi yarın topçu kışlasına yapılacak tukkanlardan euro ile kira alırken göreceğiz. bir torba makarnaya oyunu satan var ise ki parkta onlarda vardır bugün belki, milyon dolarlık dükkana 7 sülalesini satarlar. Olacak mı olmayacak mı hep beraber göreceğiz.

Redeye, Avro cinsinden mi kira alınacakmış? Kimse söylememişti bana bunu. Valilik niye halkı uyarmadı arkadaşım? Bak o zaman bi daha düşünürüm :) Gerçi yeni BK ile ortadan kalkan 6570 sy. yasada yabancı para cinsinden kira engellenmek istenmişti ama hayata geçirmek pek de mümkün olmadı sanırım ki 344.madde ile buna da cevaz verilmiş olduğundan bahisle makbuldür.

Erdoğan Teziç, Anayasa Hukuku, 15. baskı, Beta, Ekim 2012, s. 287.
Taksim Gezi Parkı
  • Paylaş
Bu konu aslında hiç bu kadar büyütülmemeliydi. Parkın meydan girişine bir anket ofisi kurulmalı ve gelen geçene sorulmalıydı. Bu tür işler uygar ülkelerde aslında böyle basit anketlerle yapılır. Hadi bu büyük bir proje diyelim, o zaman da semt sakinlerine duyurulup anket İnternet üzerinden ve direkt gezi parkında yapılabilirdi. Ya da daha da büyütülüp tüm ilçeye ankete davet gönderilebilirdi. Bunu çeşitli hırslarla politik bir problem haline getirmek tamamen gereksizdi. Zaten park üzerinde bir yürütmeyi durdurma kararı bulunmaktadır, geçerli olan sonuçta hukukun uygun gördüğü/göreceği olacaktır. Sırf gövde gösterisi yapabilmek amacıyla şehir ya da ülke çapında bir referandum isteği bence tamamen abesle iştigaldir, kaynak israfı olur, tamamen de sağlıksız sonuç verir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

634 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Plebisit ne demektir?

  • Sizce gezi parkı için plebisit yapılması doğru mudur?