Bilmek istediğin her şeye ulaş

Plüton neden gezegen statüsünden çıkartıldı?

1930 yılında keşfedilen Plüton, kendine ait bir yörüngesi olmadığı, Neptün'le aynı yörüngede kesiştiği, diğer gezegenlerden çok küçük olduğu ve kaya kütlesi durumunda olduğu için gezegenlikten çıkartıldı.


Gezegen

  • Paylaş
8

Şaman, Ve Plüton'un bundan haberi olmadı, hala dönmeye devam ediyor :)

Hakan, Plütona ampüte gezegen muamelesi yapan bilim dünyasını şiddetle kınıyorum. 2 dakka delikanlı olun lan :) 82 yıl kandirdiniz mi bizi :)

Şaman, Hatırlıyorum ODTÜ'de ikinci sınıftayken seçmeli olarak astronomi almıştım, o zamanlar Plüton gezegendi hatta bir de dışında asteroid kuşağı olduğunu öğretmişlerdi. Güneş sistemimizin ahengini de şu şekilde açıklamışlardı sırtlarını Newton'a dayayarak. Kuşakla beraber 10 gezegen varmış gibi Merkür'ün kütlesi/Güneş'e uzaklığının karesi + Kuşağın kütlesi/Güneşe'e uzaklığının karesi = Venüs'ün kütlesi/Güneş'e uzaklığının karesi + Plüton'un kütlesi/Güneş'e uzaklığının karesi = Dünya'nın kütlesi/Güneş'e uzaklığının karesi + Neptün'ün kütlesi/Güneş'e uzaklığının karesi v.b. Tüm bunlar yalanmış, gerçekmiş gibi de anlatmışlardı hatta AA değil de BB aldığım nadir seçmelilerden olmuştu :) Okula başvurup o harfimi istesem mi?.. Şimdi 8 gezegen var, eğer çekim yasası kuralları hala geçerliyse o zamanlar ne gezegenlerin kütlelerini ne de uzaklıklarını doğru bilmiyormuş demek ki bilim dünyası... Kandırdılar bizi, ben harfimi istiyorum ve 80'lerin yalan dolu bilim dünyasını buradan kınıyorum :)

Hakan, Zincirle döverek mi öğrettiler bu formülü hâlâ unutmamissin , ışte odtü zekası:)

Şaman, Newton'ın genel çekim yasasının biraz oynanmış hali bu üstadım. Geçenlerde bir soruya rastlamıştım "Neden Güneş o kadar büyük olduğu halde çekim gücünü hissetmiyoruz?" diye. Ben de bu sayede bilgilerimi tazeledim. Bir de "İnploid'in ne yararı var?" diyenler var. Bir sürü gereksiz bilgi sahibi oluyoruz işte, ne güzel :) Kaldı ki Newton fiziğini bilmeyene statik yaptırmıyorlar :D

Küçüktü.Uzaklarda kimsesizdi.Zalımların gücü ona yetti !Gezegen

  • Paylaş
3

Sevgiseli, Çok güldüm ya sağol :)))

Sevgiseli, Senin yazdığın yazı daha komik bence :)))

Akın, gülmek iyidir gülelim :)

Plüton fen dersinde sözlüden aldığım not ile orta 3 e geçmemi sağlayan can gezegendir. Hepimiz Plütonuz. Bilim dünyasına kırgınım. :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1059 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları