Bilmek istediğin her şeye ulaş

Polikistik over hastalığı nedir?

Tehlikeli bir rahatsızlık mıdır?Düzenle
Normalde adet döngüsünün ilk gününden itibaren olgunlaşmaya başlayan yumurta hücresini barındıran içi sıvı dolu kesecik çeşitli nedenlerle gelişemez ve gelişimi yarıda kalır. Bunun sonucunda, yumurtalıklarda çok sayıda milimetrik boyutlarda kist olmasıyla ortaya bu sendrom çıkar. 

Polikistik over sendromu yumurtlama olmaması ve buna bağlı olarak ortaya çıkan genellikle gecikmeler şeklinde adet düzensizliği, tüylenme, kilo artışı, gebe kalamama veya "zor" gebe kalma şeklinde belirtilerle kendine gösterir. Bakın "zor" gebe kalma da deniyor, sadece gebe kalamama değil. Bunu yanlış anlamamak lazım. Bu sendroma sahip olmak demek kısır olmak demek değil. Tabi ihtimal var.

Bunun tanı konması çok büyük sıkıntı. Sadece ulturasonda belli olmuyor mesela. Klinik bulgular ve laboratuar tetkikleri de gerekiyor. Ben mesela, yanlış tanıdan dolayı kendimi polikistik over sendromlu zannettiğim bir 4-5 gün geçirdim zamanında. Kendimi yedim bitirdim falan. Aslında o kadar büyütülecek bir şey değişl. Belirtilere göre, belirtilere yönelik tedavi başlanıyor. Korkulacak bir şey yok. Fakat dediğim gibi ben bu sendroma sahip olmadığım halde aylarca doğum kontrol hapı kullanacaktım boşu boşuna. Bence böyle bir şüpheniz varsa mutlaka birden fazla doktora görünün.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

702 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt