Bilmek istediğin her şeye ulaş

Polis eve baskın yaparsa nasıl hareket etmeliyiz?

Öncelikle baskın olarak nitelendirilen koruma tedbirinin hukuki niteliği olarak kastınızın ne olduğu cevapta değişiklik gösterecektir. Kastınızın "arama" olduğunu varsayarsak; CMK 116, soruşturma ya da kovuşturma kapsamında suç delili elde edebileceğine dair kuvvetli şüphe olması halinde, şüpheli veya sanığın hatta üçüncü kişinin aranabileceğini söylemiştir.

Arama, kural olarak hakim kararı ile gerçekleştirilebilir ancak gecikmesinde sakınca bulunan hallerde savcının, savcıya ulaşılamadığı durumlarda kolluk amirinin yazılı emri ile kolluk kuvvetleri arama yapabilir.

CMK 217/2 konut aramasında savcının hazır olmasını savcının olmaması durumunda en az iki komşunun bulundurulması gerektiğini belirtmektedir. İki yerine bir kişi olması halinde yapılan arama hukuka aykırıdır.

Nasıl hareket etmeliyiz sorusunun cevabı da yukarıdaki cümlede mevcuttur. Polis kapınızı çalıp arama yapacağını belirttiği zaman kendilerinden yazılı emri görmek istediğinizi söyleyerek belgeyi inceleyebilirsiniz. Yazılı emirde adınız ve adresiniz doğru ise aramaya izin vermek mecburiyetindesiniz. Yazılı emrin olmaması durumunda hukuken eve almama hakkına sahip olduğunuzu bilerek kolluk kuvveti ile konuşmalısınız.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

50 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt