Bilmek istediğin her şeye ulaş

Popüler bilim ve uzay bilimleri ile ilgili önerebileceğiniz kitaplar nelerdir?

Selamlar,

Uzay Bilimleri ile ilgili Taşkın Tunanın kitaplarını önerebilirim. Tabi birde Stephen Hawking'in kitapları var. İyi günler
  • Paylaş
Milyarlarca ve Milyarlarca
Orjinal isim: Billions and Billions
Yazarı : Carl Sagan

  • Paylaş
Sizlere okumuş olduğum bir tıbbi kitap, üç kitaplık bir seri ve bir fizik kitabı önereceğim. Ardından, henüz okumamış olsam da çeşitli bilim kitapları gelecek:

İlki,
Beynine Bir Kez Hava Değmeyegörsün

Bilim

Yukardaki kitap hakkında içerik açıklaması yapmayacağım, beyin cerrahisi ve beyin cerrahlarının yaşadığı uç durumlar için bir merak duyan herkes okumalı demekle yetiniyorum. Kitaptan çok fazla etkilendiğimi belirteyim.

İkincisi ve seri olan kitaplar Hoimar von Ditfurth'tan... Bunlar uzay bilimleri ile de ilgili olduğu için sorunun ikinci kısmına bir öneri taşıyabilir zannediyorum.

1. Başlangıçta Hidrojen Vardı

Bilim

2. Bilinç Gökten Düşmedi

Bilim

3. Biz, Bu Evrenin Çocukları

Bilim

Çoğu bilim dalını kapsayacak şekilde dedektif romanlarına benzeyen sürükleyici anlatıma sahip bir kitap serisi, önerilmeyi hakediyor.

En son olarak, uzay bilimlerine iyice yaklaşan ve moleküllerin (parçacıkların) uzayda davranışlarına dair çok değerli bilgiler içeren, Sezen Sekmen'in, anlatımı da güzel, ODTÜ yayınlarından bir kitabını öneriyorum.


Parçacık Fiziği, En Küçüğü Keşfetme Macerası

Bilim

Hepsinin kendi alanında çok değerli olduğuna inandığım bu kitaplar benim hem okuduğum hem önerebileceğim kitaplar.

Ancak, henüz okuyamadığım, Selim arkadaşımızın da önermiş bulunduğu Carl Sagan'dan Milyarlarca ve Milyarlarca kitabını da incelemiştim. Carl Sagan'ın tüm kitaplarının okunması gerekli olduğuna inanıyorum. Şurada Türkçe'ye çevrilmiş kitaplarının bir listesi var:
kitapdenizi.com/kitap/Carl-Sagan-kitapl...

Richard Feynman da bilimi sevdiren, nadir güzellikte anlatıma sahip bir diğer bilim insanıdır. Fizik Yasaları Üzerine kitabını okumuştum, küçük ve değerli bir kitap. Onun haricinde, liste:
idefix.com/kitap/richard-p-feynman/urun...

Brian Greene, Sicim Kuramı'nı anlatan belgeselleriyle meşhurdur aynı zamanda. Youtube'dan açıp izleyebilirsiniz. Kitaplarını henüz okumadım ancak aklımda olan bir diğer yazar da bu olduğu için paylaşmak istedim, iki kitabı var görünüyor, liste:
kabalci.com.tr/brian-greene-w85854.html

Uzay bilimleri üzerine kitap denir de Stephen Hawking'in ismi geçmezse olmaz tabii ki. Yazarın o meşhur "Zamanın Kısa Tarihi" adlı kitabını okumaya çalıştığımda çok toymuşum, küçükmüşüm, bitiremedim. : ) Üzerine sayfa sayfa düşünülmesi gereken bir eser. En son "Her şeyin Teorisi" kitabı bana hediye geldi, ancak okuyamadım daha. Onun haricinde de çok değerli kitapları var tabi, liste:
kitapyurdu.com/yazar/default.asp? İd=2976

Schrödinger'in kedisini duymayan yoktur sanırım. : ) Peki onun yazdığı ve popüler bilim kitapları arasında yerini aldığını gördüğümde heyecanlandığım ama alamadığım, dolayısıyla henüz okuyamadığım kitaplar arasında bulunan "Yaşam Nedir? " kitabını duydunuz mu? Okuyun derim:
dr.com.tr/kitap/yasam-nedir/erwin-schro...

Bilim ve Gelecek kitaplığında "50 soruda" kitap dizisi içerisinde yer alan,
Metin Hotinli'nin "50 Soruda Büyük Patlama Kuramı",
Deniz Şahin'in "50 Soruda Yaşamın Tarihi"
İbrahim Semiz'in "50 Soruda Görelilik Kuramları",
Çağlar Sunay'ın "50 Soruda Evren"
adlı kitapları da okunmaya değer kitaplar bence.

Şu kitap karşıma çıktı araştırırken ve ben kitaplığıma dahil etmek üzere karar aldım. Siz de isterseniz alın bence.
Atronomi ve Uzay Bilimleri
kitapyurdu.com/kitap/default.asp? İd=600...

Şurada güzel bir sitede çocuklar için kitaplar da dahil olmak üzere güzel bir kitaplık seçkisi varmış astronomi üzerine. : )
astronomi.net.tr/kitap-onerileri.aspx

Umarım dar bir zamanda hazırlamaya çalıştığım yanıt olarak bu kitaplar seçkisi insanlarımızın işine yarar. Okuyalım, okutturalım, bazı kitapların varlığından haberdar olup henüz alıp okuyamasak da söyleyelim etrafımıza derim. Bir şey kazanmaz ya da kaybetmez, ancak okumak isteyene çok şey kazandırabiliriz değil mi?
İyi okumalar!
  • Paylaş
Öncelikle Tübitak Yayınlarından çıkan kitapların tamamını öneririm.
Örnek vermek gerekirse;

1. Beynine Bir Kez Hava Değmeye Görsün: Ahmet Caner Bey'in de bahsetmiş olduğu kitabı şiddetle tavsiye ederim. Muhteşem anlatımı olan kitap3. Da tıp öğrencisi ya da tıp mezunu olmanıza gerek yok. Her bölüm ayrı ayrı ilgi çekici ve sürükleyici...

2. Evrenin Zerafeti / Brian Green: Sade, anlaşılır ve konuları örneklerle zenginleştirerek daha anlaşır hale getiren yazarın bu kitabını da öneririm.


3. Tozun Gizli Hayatı / Hannas Holmes: Mikro evrenden makro evrene tozun bulunduğu tüm ortamları sade, anlaşılır bir dille keşfedeceksiniz. Tavsiyemdir.

4. Milyarlarca ve Milyarlarca / Carl Sagan: Carl Sagan'ın okunması gereken kitaplarının başında gelir. Bir çok konuyu bölümler halinde çok iyi analiz ederek anlatıyor. Tavsiyemdir.

5. Yaşamın Sırrı Dna / Bahri Karaçay: Özellikle Eugenetik Hareketi dikkatimi çekmişti. Bu kitabı okuduktan sonra Gattaca Filmini izlemiştim.

6. Tüfek, Mikrop, Çelik /Jared Diamond: Bu kitaba yeni başladım, çok kapsamlı değerlendirmeleri olduğunu duydum. Kitabın konusu kısaca; Ülkeler arası uçurumun (her yönden) neden kaynaklandığının sorusunun cevabı aranıyor.

Tübitak harici olarak: .

1. Dokuz Yüz Katlı İnsan / Dr. Mustafa Merter (Özellikle Psikoloji /Tasavvuf konusuna ilgiliyseniz)

2. Taşkın Tuna kitapları.
  • Paylaş
Evren kullanma kılavuzu;
Birisi bu alana daha fazla dalmak istemiyorsa bu kitabı okusun yeterli, popüler bilimle alakalı hemen her soruya cevabını vermiştir ve bu konudaki sohbetlerin %95 inde asla fransız kalmazsınız.
  • Paylaş
Bilim ve Uzay
  • Paylaş
1
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

578 Görüntülenme9 Takipçi6 Yanıt