Bilmek istediğin her şeye ulaş

Popüler (internet, enerji, teknoloji) olmayan girişimlerine destek arayanlar nasıl bir yol izlemeliler?

  • Kickstarter.com,indiegogo.com tarzı yerlede crowdsourcing ile destek arayabilirsiniz.
  • Yatırımcıdan çok sponsor arayışına girebilirsiniz ve sponsorluk için büyük firmaların kapısını çalabilirsiniz.
  • Girişimin gelir modeli mevcut ise kendi imkanlarınızla bu modeli hayata geçirip denemeler yaparak, gelir elde edebilir bir yapıya büründürdükten sonra yatırımcıların kapısını (elinizdeki bu yeni veriler ile) çalabilirsiniz.
  • Paylaş
4

Rasih Uğur Uyanık, Bahsettiğim durumu; yerli yatırım siteleri için genelleştirmek doğru olabilir mi?

Serkan Köse, Tam olarak anlayamadım bu son dediğinizi?

Rasih Uğur Uyanık, etohum ve benzeri sitelerde özellikle destek alan girişimleri incelediğimde, yoğun olarak teknoloji ağırlıklı bir liste çıkıyor veya girişim yarışmalarında ve benzeri duyurularda da gene aynı tablo ile karşılaşıyorum. Nedenini tahmin etmek zor değil elbette. Şu andaki popüler sektör internet ama gündemde olmayan pek çok kulvarda da hala destek arayışında olanlar vardır muhakkak. Özellikle bu amaçla filtrelenmiş bir başvuru aralığı bulmak mümkün mü diye bir arayış içindeyim demek istemiştim.

Serkan Köse, Aslında başvuru kriterleri sektörel değil kapital ve kazanç odaklıdır yatırım dünyasında (genel olarak). Bu da teknoloji, ticaret, internet odaklı işlerin daha fazla yatırım almasına neden oluyor. Yatırımcılar sırası ile şunlara dikkat ederler. Girişimcinin kendisi, proje fikri, ekibin yetkinliği, sektör, gelir modeli, vb. Buradan yola çıkarak aslında sektöre bakmaksızın yatırımcılara uygun girişim fikri, yetkinlik/ekip ve iş modeli ile direkt olarak başvuru yapabilirsiniz. Sosyal girişimcilik konularında da yatırımcılar yeni yeni farklı bakış açılarına sahip olmaya başladılar (özellikle inkübatör yapılarından bahsediyorum). Afra Global, Girşim Fabrikası, vb. Ancak fikir ya da sektör ne olursa olsun, önünde sonunda gelir sağlamak zorunda girişiminiz :).

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

37 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt