Bilmek istediğin her şeye ulaş

Portre fotoğraflar için en doğru lens seçimi hangisidir?

Vesikalık gibi değil ama çeşitli uzaklıklarda portreler için.Düzenle
Portre fotoğraf çekimlerinde sabit odaklı (50, 85, 100mm gibi) ve diyafram değeri düşük objektifleri tercih etmek daha doğru olacaktır. Sabit odaklı olmaları yani zoom halkası olmaması objektifin keskin sonuçlar vermesini haliyle çok daha iyi detay sunmanızı sağlayacaktır. Düşük diyafram ise portre fotoğrafçılığında en çok başvurulan bokeh tekniğini en iyi şekilde almanızı sağlayan unsur olduğundan buna da dikkat etmelisiniz. Sabit odaklı olduklarından odak mesafesinin büyümesi ve sizin zoom yapamamanız seçtiğiniz objektifin çekeceğiniz portlere ne kadar uzak olmanızı belirleyeceğini unutmayın. Üstelik Full Frame olmayan APSC makinalarda sensör çarpanı 1.6 gibi bir rakam olunca 50mm lik bir lens yaklaşık 85mm gibi iş göreğinden hesaba katılması gereken bir parametredir.

Genel anlamda 50mm F1.8 yada 1.4 en yaygın portre lensidir. Buna benzer kriterlerdeki diğer lenslerde gayet iyi iş çıkaracaktır.

Daha profesyonel anlamda lensin diyafram pallerinin yapısının bokehin kalitesine yansıması gibi konularda var. Ancak ilk aşamada bilmek şart değil.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR