Bilmek istediğin her şeye ulaş

Post-rock nedir?

Post-rock da rock enstrümanlarının dışında (bas, davul vs. ) daha klasik olan enstrümanlarda kullanılır. Örneğin post-rock da keman, piyano ve çello sesleri duyulabilir. Post-rock normal rock şarkılardan daha uzun yaklaşık 10-15 dk kadar sürer. Farklı bir müzik türü olarak tanımlayabiliriz kullanılan aletler vokaller çeşitlidir bu nedenle sınırları olmayan bir türdür.
  • Paylaş
Post-rock'ın başlı başına bir tarz olduğuna inanmıyorum açıkçası. Post-Rock'ın önüne ya da arkasına eklenecek başka bir tarz ile birleşerek bir şeye dönüşebilen, daha çok mental olarak bir müzikal olguyu ifade etmek için kullanıldığına inanıyorum.

Özünde anlatılmak istenenden farklı olarak, hatta buna tepki olarak ama onu tamamen inkâr etmeden "yenilikçi" ve olabildiğince "yer altı" olabilmeye çabalayan bir duruşu vardır.

İlk paragrafa dönersek, "x bir tarza uygulanabilecek yenilikçi bir bakış açısı olması" iddiamı yinelemek için örneklendirmem gerekir. Misal, Mogwai daha fazla distort edilmiş sesler, agresif riffler ile bezenmişken, Sigur Ros sakin ve daha fazla ambiyans öğeler barındırıyor. Daha başka bir örnekte ise, Magyar Posse'nin daha keskin hatlı melodilerinin, diğer örneklere bakıldığında farklılık gösterdiğini ama God is An Astronaut'un elektronik öğeleriyle diğerlerinden de ayrı bir noktada durduğunu söylemek yeterli olacaktır. Bu yüzden bunların hepsine sadece post-rock demek doğru gelmiyor bana. Bu yüzden bu tarzı tanımlarken önüne veya sonuna hangi tarz ile ilişkili olduğunu eklemek hatta bu eklenen x tarzın postmodern ifadesi olduğunu vurgulamanın doğru olduğuna inanıyorum.

Belki de olayı özetlemek için öncelikle postmodernizmi incelemek ve sonrasında bunu müziğe indirgeyerek anlamlandırmak daha doğru olacaktır.

Bu düşüncedeki icracıların, rock müziğin var olan tüm türevlerinden hoşnut olmadığı aşikar. Bu yüzden salt olarak, kendi inançlarınca rock müzik ve türevlerinin bozulmamış öğelerinden parça parça alarak, "bakın bu öğelerle bunlar da yapılabilir" diyerek yeni ve karşıt bir şey üretmeye girişmiş insanlar topluluğunun anti-popülist bir girişimi diyebiliriz.
  • Paylaş
Rock çuyuz ama içimizdeki en fucker rocker benim olm diyebilmek için şu rocku ne hale getirdik arkadaş yaw, hard, slow, metal ayrımı neyimize yetmedi anlamadım ki , rock tanrıları çarpacak bu gidişle bizi. Metalicalara gelesiniz e mi.. .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

785 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları